Virtua Fighter 5 - do boja!

Máte chuť dať konečne niekomu poriadne do zubov, ale ste príliš umiernený typ na konfliktné situácie? Potom je tu Virtua Fighter 5 pre vás. Zabudnite na predchádzajúce bojovky, prichádza nový kráľ tvrdých pästí.

Bez poriadnej bojovky sa žiadna z konzol nezaobíde. Tento status si tieto herné mašinky uchovali až dodnes. Dokonca ešte stále, dalo by sa povedať, nováčik na trhu Xbox 360 si jednu z viacerých sérii privlastnil a začlenil sa tak k rodinnej tradícií herných konzol. Dnes máme pred sebou jednu z málo známych sérii u nás, Virtua Fighter od Segy. Je pravdou, že aj v našich končinách sa značka PlayStation rozmohla natoľko, že hádam každý, kto sa u nás aspoň trošku zaujíma o hry, pozná skôr sériu Tekken. Musím však priznať, že tvorcom Namca sa stále darí vytvárať jednu z najlepších bojových sérii na svete a tak právom sa zapísala do mysle nielen našich hráčov. Konzolová scéna však pozná aj mnoho ďalších bojových sérii, jednou z ktorých je podľa viacerých hráčov absolútne najdokonalejšia, Soul Calibur. Na druhej strane Nintendo so svojou sériou Super Smash Bros. patrí medzi najpredávanejšie bojové tituly na svete, aj keď ja som názoru, že skôr ako o bojovke v tomto prípade hovoríme o frenetickej akcii.

Napriek všetkému z vyššie menovaného je slovenskej hernej obci najbližšia bojovka, ktorú som doposiaľ ani nespomenul. Samozrejme reč je o sérii Mortal Kombat, ktorá na našom trhu ťaží hlavne z prítomnosti na u nás stále poprednej PC platforme. Po tomto krátkom predstavení niekoľkých titulov je vari nad slnko jasné, že Virtua Fighter to nebude mať ľahké. Začnem preto so všeobecným priblížením. Virtua Fighter 5 (ďalej už len VF 5) podobne ako jeho predchodcovia vsádza na predstavenie reálnejšieho stvárnenia jednotlivých bojových scén, podobne ako je to v prípade série Tekken. V hre nenájdete ani náznak krvi, teda VF 5 by sa dal v tomto smere charakterizovať ako opozitum k Mortal Kombat. Celkovo už po prvých minútach by sme mohli hru ohodnotiť pozitívne, nakoľko herné prevedenie vytvára dojem vysoko nadpriemerného titulu.

Dnes sa už nezaobídeme bez záplatky v žiadnej z pripravovaných hier a preto ani taký žáner akým je bojovka nemôže stáť bokom. Neuveriteľných 17 najlepších bojovníkov z celého sveta obdržalo pozvánku na piaty svetový turnaj v boji o toho najlepšieho. Všetci sa tak musia v čo najkratšom čase skoncentrovať a dôkladne pripraviť ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke na turnaj. Netušia však, že J6 (organizácia financujúca celé podujatie) má aj iný zámer než len ten, ktorý je navonok všetkým zrejmý. Samozrejme v ľudskej reči ide o snahu ovládnutia sveta. K dosiahnutiu tohto cieľa je ale potrebný ultimátny bojovník schopný poraziť každého, kto mu skríži cestu. Vedci z J6 preto pilne pracujú na bojovníkovi s ľudskými črtami, avšak stoja pred neľahkou úlohou, nakoľko ich prvý model bol porazený v štvrtom turnaji. J6 nato nechala uniesť jednu z najlepších bojovníčok, Vanessu a skopírovala jej štýl bojového umenia do nového vylepšeného modelu ultimátneho bojovníka s názvom V-Dural. Vanesse sa však s pomocou zradcu z radou J6 podarilo utiecť a preto nadchádzajúci turnaj nebude len o odhalení najlepšieho bojovníka, ale aj o odhalení zradcu. Príbeh sa tatko na papieri v elektronickej podobe môže javiť riadne zložito, no v skutočnosti ho v hre sotva postrehnete a pochybujem, že mu niekto z vás bude venovať výraznú pozornosť.

GRAFIKA 9 / 10
Jednoznačne dominanta nového dielu. Technické spracovanie sa stane vašou pýchou pri prezentovaní Virtua Fighter 5 okoliu. Väčšinou sa redaktori videohier zdržujú podobných hodnotení, no v tomto prípade nemožno inak ako len slovami chváli. S pokojným svedomím vám môžem oznámiť, že v súčasnosti neexistuje graficky krajšia bojovka než nami dnes recenzovaný titul. V prvom rade však treba rozlíšiť na akom televízore máte PS 3 či Xbox 360 zapojený. Osobne som mal tú česť vidieť túto hru i na klasickej SDTV s uhlopriečkou 37 centimetrov a poviem vám, hra vyzerala o fúz lepšie než bežná bojovka na PlayStation 2. Ak si chcete kvalít VF 5 úžiť v plnej miere, neostáva vám iné než si HDTV kúpiť. Ich cena už v dnešnej dobe nespôsobuje infarktové stavy, teda pokiaľ nepoškuľujete po dvojmetrovej uhlopriečke a výsledok oceníte okamžite.

Poďme ale do detailov. Každej z postáv bola venovaná ohromná pozornosť pri tvorbe detailov. Hráč má dokonca možnosť vidieť z akého materiálu bolo oblečenie jednotlivých postáv ušité. Zároveň pri bližšom pohľade do tváre tej ktorej postavy je vidieť aj také detaily, ako sú póry na pokožke, mihalnice či popraskanie pier. Obzvlášť vydarený je El Blaze, Akira, Lei-Fei, Jeffry McWild a Wolf Hawkfield. Za zmienku stoja aj bojové arény. Medzi absolútne vrcholy patrí aréna v horách, ktorá je ohradená klietkou a v pozadí vidno sneh ligotajúci sa od slnečných lúčov, zároveň malá horská chatka v pozadí už hádam ani reálnejšie nemohla vyzerať. Rovnako tak by sme mohli hovoriť aj o aréne v centre mesta či aréne na úpätí hôr. Priam až komicky v súvislosti s nadpriemerným technickým spracovaním pôsobí animácia poškodenia zábradlia. Niečo tak neprirodzene naanimované som nevidel už od čias PS One. Pôsobí to ako päsť na oko.

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie môžeme radiť medzi stredne zložité v rámci žánru. Predošlé diely v oveľa väčšej miere vsádzali na tvorcami zvolené komba a hra vo všeobecnosti pôsobila veľmi ťažkopádne pre začiatočníkov a bežných hráčov. Virtua Fighter 5 sa v tomto smere akoby uvoľnil a hru si tak užijú nielen veteráni série, ale aj obyčajní ľudia. Netreba však zabúdať, že gro série stále ostalo pri starom a keby ste okúsili čo i len jeden zápas proti skúsenému hráčovi, ani tým najdivokejším stláčaním tlačidiel by ste ho neporazili.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Ovládanie, ktoré som naznačil už v úvode, hodnoverne odráža hrateľnosť hry. Tým, že tvorcovia upustili od zložitých kombinácii, otvorili nový priestor pre nováčikov. Aj keď si myslím, že určité výhody to prinieslo pre všetky strany, Sega mohla urobiť podstatne viac. Teraz je VF 5 akoby uväznené medzi dvoma mlynmi. Skalní fanúšikovia niečo stratili a zároveň nováčikovia nezískali toľko, aby mohli pokojne presedlať na novú, doposiaľ nepoznanú, sériu. My sa dnes stretávame pri recenzií na obe verzie hry, teda aj na verziu pre PlayStation 3 a aj na verziu pre Xbox 360. V doposiaľ hodnotených aspektoch boli hry takmer na vlas totožné, no pri ovládaní a bezprostrednom kontakte s hrou nachádzame prvé rozdiely. Obe verzie ponúkajú rovnaké možnosti v menu, avšak pri samotnom hraní sa verzia pre Xbox 360 javí malinko vyladenejšie. Niektoré ovládacie prvky z verzie pre PS 3 boli upravené a rovnako tak aj pribudli nové veci na získanie v Quest móde. Tento mód môžeme považovať za hlavný, pretože práve v ňom môžu postavy získavať nové oblečenia, doplnky, peniaze a taktiež postúpenie v rangu.

MULTIPLAYER 8 / 10
Hru pre viacerých hráčov obsahujú obe verzie, avšak je tu jeden zásadný rozdiel. Nakoľko verzia pre PlayStation 3 bola vydaná podstatne skôr, autori nemali dostatok času nato, aby mohli implementovať funkčný multiplayer po sieti. Prítomný tak ostal len klasický multiplayer pre dvoch hráčov v rámci jednej konzoly. Naproti tomu verzia pre Xbox 360 obsahuje plnohodnotný online multiplayer pre dvoch hráčov. Nesporne ide o najväčší prínos tejto verzie a to už len z dôvodu, že nie vždy máme po ruke niekoho s chuťou si to s nami rozdať. Online možnosti navyše výrazne zvyšujú životnosť hry a tým aj jej hodnotu pri rozhodovaní sa o kúpe.

ZVUKY 7 / 10
Zvukové efekty sú dalo by sa povedať priemerné. Zatiaľ čo skandujúci diváci či ruch mesta v pozadí vystihuje skutočnosť, zvuky priamo v aréne sú presným opakom. Kopance, údery a pády znejú obstojne, no už spomínané otrasné zničenie zábradlia nielen zle vyzerá, ale rovnako aj zle znie, nehovoriac o páde do vody.

HUDBA 8 / 10
Hudobný doprovod je jednoznačne svetlou stránkou. Každá z arén disponuje vlastnou skladbou a ani melódia v menu sa nenechá len tak ľahko zahanbiť. Treba ale povedať, že nejde o výrazne skladby, ktoré by vám utkveli v pamäti.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Opäť sa dostávame k náročnosti a teda nepriamo aj k multiplayeru. Ako každá bojovka i táto nie je žiadnou výnimkou a preto odráža svoju náročnosť priamo od skúsenosti každého hráča zvlášť. Pokiaľ ste so sériou nemali doposiaľ žiadnu skúsenosť a vrhnete sa hneď na plnohodnotné turnaje, budete po niekoľkých kolách kruto porazení. S Virtua Fighter 5 rozhodne nečakajte prechádzku ružovým sadom. Ak sa aj poriadne nacvičíte, alebo si o sebe myslíte, že svojho premožiteľa už asi ani nenájdete, doporučujem vyskúšať online možnosti Xboxovej verzie a z tohto vášho omylu vás hráči po celom svete rýchlo vyvedú.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,9 / 10
Prebojovali sme sa až na záver samotnej recenzie, noví majitelia Virtua Fighter 5 to nebudú mať ľahké, hra je koncipovaná svojským štýlom, avšak za svoje ťažko zarobené peniažky by ste to aj čakali, veď kto by chcel triviálnu záležitosť na jedno popoludnie. Nech ste však už prívrženci ktorejkoľvek z next-gen konzol, máte na výber. Majitelia PS 3 môžu siahnuť aj po overenom Tekkene, ktorý sa dá kúpiť len na PS Store za nižšiu cenu a navyše s možnosťou hry online. Fanúšikovia Xboxu majú zase na výber dnes už tiež pomerne lacnú verziu Dead or Alive 4. Vkus má každý z nás iný, preto je len na vás ako sa rozhodnete. Ku konzole však bojovka neodmysliteľne patrí a Virtua Fighter 5 je zatiaľ najlepšou na trhu.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

Neprehliadnite tiež

SpaceX už o rok prevezie turistov okolo Mesiaca

Ľudstvo neopustilo obežnú dráhu Zeme od roku 1972. Zmenia to superbohatí turisti.

Filozof Thomas Metzinger: Popierať slobodnú vôľu môže byť nebezpečné

Umelá inteligencia môže mať vyššiu mieru sebakontroly ako človek, povedal pre SME profesor teoretickej filozofie THOMAS METZINGER.

Nová peňaženka má spájať všetky financie do jednej karty

Už nie mobil, ale karta samotná zaistí všestrannosť pri platení v obchodoch.

Nabíjačky budú menšie a ľahšie, zmestia sa do peňaženky

Ak chcete nabíjať mobil, stačí vám zásuvka a vrecková nabíjačka.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 741
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 783
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 055
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 437
 5. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 424
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 391
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 462
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 716
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 353
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 190

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop