Na najväčšej svetovej výstave elektroniky CES v Las Vegas ste sa minulý týždeň museli prechádzať dosť dlho, aby ste našli nejaký rozdiel oproti minulému ročníku, všimol si reportér New York Times. Najväčšie ploché televízory ešte väčšie ako minulý rok, nablýskané vitríny plné žiarivých mobilov a celé hangáre plné nových technológií do áut – zásadné novinky však chýbali.
Odlišná oproti minulému roku však bola nálada. Čoraz viac ľudí v Spojených štátoch, ktoré sú na uchytenie sa technologických noviniek kľúčovým trhom, nevie, ako zaplatiť za strechu nad hlavou, nieto televízor so 150palcovou uhlopriečkou.
Na riaditeľov technologických firiem sa tak sypali otázky o stave americkej ekonomiky. „Ťažko rozumieť tomu, čo sa v poslednom kvartáli minulého roku dialo s HDP a celým hospodárstvom, konštatoval šéf Sony Howard Stinger. „Bolo by predčasné prepadnúť pesimizmu, ale – aj ja čítam noviny.“
Priveľký optimizmus
Analytici pred Vianocami predpovedali, že Američania budú opäť veľkoryso míňať na počítače, televízory, digitálne kamery a prehrávače – bez ohľadu na klesajúcu hodnotu svojich domov a rastúci počet predajov hypotékového majetku. Elektronika sa ešte pred vianočnými sviatkami považovala za oblasť, kam možno bez obáv a so ziskom investovať – na rozdiel od rodinných domov, bankových produktov a iných oblastí záujmu bežných konzumentov.
Tento mesiac však investori precitli. Britský obchodný reťazec DSG International varoval, že pre klesajúci predaj desktopov a nižší záujem o laptopy nedosiahnu tohtoročné príjmy očakávané hodnoty. Sieti obchodov s elektronikou Circuit City Stores tržba v jej kamenných obchodoch klesla v decembri o 11 percent; štvrtý kvartál bol pre sieť zrejme stratový.
Kto nevidel, neuverí
Napriek neradostným vyhliadkam si na gigantickej výstave nadšenci nových technológií predsa len prišli na svoje. Videli nové možnosti bezdrôtového pripojenia na internet, plazmový televízor s uhlopriečkou takmer štyri metre, laptopy „viazané“ v koži či roboty, ktoré dokážu čistiť kanály.
Z technologického hľadiska najpokrokovejší nový produkt zrejme predstavila Sony – malý 11-palcový televízor XEL-1 je prvým modelom využívajúcim technológiu OLED. Vďaka nej je extrémne tenký (hrúbka neuveriteľné tri milimetre) a kvalitou obrazu na prvý pohľad zahanbuje všetky dnešné špičkové televízory. Ak typický plazmový televízor ponúka kontrast 1 ku 20tisíc, pri OLED je to 1 ku milión: výsledkom je dychberúci živý obraz. Rovnaký prívlastkom však možno označiť aj cenu, za miniatúrnu obrazovku dáte vyše 55 tisíc korún.
Zaujímavý nápad ponúkla firma ATP Electronics. Do jej drobného Photofindera stačí vložiť pamäťovú kartu s fotografiami a prístroj s pomocou GPS pridá ku každej fotke označenie vašej aktuálnej polohy.
Ak by ste nemali fotky kde zobrazovať, Digitálny rám Parrot DF7700 sa pokúša osloviť aj tých, ktorým robí presun fotiek z bežných digitálnych zariadení problém: za jeho používanie totiž platíte mesačný poplatok a za to môžete fotografie posielať z mobilu priamo na vyhradené telefónne číslo a oni sa vo vašom ráme okamžite zobrazia.
Na fiktívnu gitaru si fanúšikovia brnkajú odjakživa: s magnetickým brnkátkom za 30 dolárov ju však konečne počuť.
FOTO – SITA/AP
Zariadenie C3, ktoré predvádza vynálezca Oliver Grunhold, umožňuje majiteľovi nielen naštartovať na diaľku svoje vozidlo cez mobilný telefón, ale aj kedykoľvek zistiť, či sa doň niekto nevlámal, alebo kde sa práve nachádza.REUTERS
Taser predstavil osobný paralyzér C2 Personal Protector s MP3 prehrávačom – keď práve do nikoho nepúšťate elektrickú prúd, môžete počúvať pesničky. Má gigabajt pamäte.REUTERS
Vynálezca z firmy NRG Dock Jay Leboff predvádza prístroj, ktorý umožňuje nabíjanie vreckových počítačov, mobilov či laptopov len pomocou solárnej energie. Prístroj si už dnes môžete kúpiť, viac informácií nájdete na www.nrgdock.com.REUTERS
Dva prototypy z novej kategórie zariadení, ktoré budú krížencami medzi mobilnými telefónmi a laptopmi. Prístroj nazvaný Anchorage vľavo, Fairbanks vpravo. Oba chce vyrábať firma Qualcomm.SITA/AP
Bezdrôtovú sieť doma už máte – je čas na bezdrôtovú sieť na pripojenie notebookov či telefónov aj v aute, tvrdí firma Autonet Mobile. Na snímke zakladateľ firmy Sterling Pratz propaguje zariadenie pre automobilovú sieť.SITA/AP
Autor: tb