u časťou Zeme.
Rozsiahly výskum biologického tímu Roberta Danovara z Polytechnickej univerzity v talianskom Marche preto možno označiť ako unikátny. V 116 lokalitách ukrytých v hĺbkach oceánov po celom svete skúmal najmä život nematód. Tieto nenápadné červíky sú najčastejšie sa vyskytujúcimi živočíchmi morských hĺbok, v niektorých systémoch tvoria až 90 percent živého osadenstva. Podľa predchádzajúcich štúdií sa vie, že drobné červíky ovplyvňujú rozhodujúce ukazovatele fungovania a účinnosti ekosystémov, akým je napríklad bohatstvo druhov ďalších živočíchov, ktoré tu žijú.
Výskum talianskeho tímu, publikovaný online v Current Biology, úlohu červíkov potvrdil. A nielen to: zistil, že čím viac druhov nematód v ekosystéme žije, tým lepšie ekosystém funguje. "Vyššia biodiverzita môže výrazne ovplyvniť kľúčové biologické a biochemické procesy v hlbokomorských plávajúcich organizmoch," napísali vedci.
Podobá sa to trebárs na situáciu v dažďovom pralese. Aj tam v konečnom dôsledku platí, že rôznorodosť vzájomne prepojených druhov sa stáva pre trvalo udržateľnú existenciu kľúčovou. Ak chátrajú jednotlivé lesné ekosystémy, chátra celý les. Platí to aj pre ubúdajúcu biodiverzitu v hĺbkach oceánov, ktorá ovplyvňuje ich zdravie.
Výsledky výskumu zhrnul R. Danovaro takto: "Prvý raz sa nám podarilo ukázať, že fungovanie hlbokomorských ekosystémov úzko závisí od počtu druhov, obývajúcich morské dno. Potrebujeme preto zachovať biodiverzitu, a obzvlášť biodiverzitu v hĺbkach oceánov. V opačnom prípade by boli následky nepredstaviteľné. Musíme sa starať aj o živočíchy, ktoré žijú ďaleko od nás a sú neviditeľné." (der)