Tímy Petera Müllnera z Boiseskej štátnej univerzity a Davida Dunanda zo Severozápadnej univerzity (obe USA) vyvinuli nový penovitý kovový materiál na báze zliatiny niklu, mangánu a gália, ľahký a veľmi odolný proti ťahu (na obrázku). Magnetickým poľom možno na diaľku o desať percent meniť jeho objem a tvar. Využitie - od kozmického výskumu a automobilového priemyslu až po medicínu.
(Zdroj: National Science Foundation)
Tím Davida Valentina z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (USA) stanovil bilanciu unikania metánu z puklín na oceánskom dne pri kalifornskom pobreží (na obrázku metánová bublina). Asi polovica uvoľneného metánu sa rozpustí v oceáne, pričom do atmosféry sa napokon dostane asi jedno percento. Zvyšok zrejme zoxidujú oceánske mikróby. Dôležitý poznatok pre vývoj klímy - metán je na jednotku množstva podstatne "skleníkovejší" ako inak medzi skleníkovými plynmi zastúpením dominujúci oxid uhličitý.
(Zdroj: Geophysical Research Letters)
Esra Tasali z Chicagskej univerzity (USA) s kolegami ukázali na zdravých dobrovoľníkoch, že deficit najhlbších fáz spánku, charakterizovaných pomalými mozgovými vlnami, prispieva k odolnosti proti účinkom hormónu
inzulín, čo je znak diabetu typu 2. (Zdroj: PNAS)
Pier Paolo Di Fiore z Ústavu molekulárnej onkológie FIRC v Miláne (Taliansko) s kolegami zistil, že bielkovina NUMB znižuje riziko ochorenia na rakovinu prsníka tak, že zachováva funkciu "ochrancu genómu" bielkoviny p53. NUMB sa viaže na p53 a tým bráni pôsobeniu tretej bielkoviny, HDM2, ktorá zvyčajne degraduje p53. (Zdroj: Nature)
Anja Grothová z Ústavu Curieovcov a CNRS v Paríži (Francúzsko) s kolegami odhalila, že "odmotávanie" a "rozzipsovávanie" dvojitých špirál DNA pri delení bunky, normálne navinutých na molekulách špecifických bielkovín, histónoch, a dodávku histónov pre dcérske reťazce DNA, koordinuje bielkovina Asf1. (Zdroj: Science)
Zdeněk Urban
Foto - P. Müllner/D. Dunand; UCSB;
A. Groth et al./Institut Curie.