Útočiť cez web na jednu konkrétnu banku alebo inštitúciu? Podľa antivírusovej spoločnosti McAfee to hackerom tento rok už nemusí stačiť. Rozmnožiť by sa mali pokusy o takzvanú „kybernetickú špionáž“, ktorej cieľom je pomocou internetu odcudziť čo najviac citlivých dokumentov priamo vládam krajín. Tento rok zároveň masívne narastie počet existujúcich počítačových vírusov.
Vlády chcú hackovať
Antivírusová spoločnosť McAfee v tohtoročnej správe o stave internetovej bezpečnosti tvrdí, že za posledný rok boli hackermi úspešne napadnuté vládne počítače šiestich krajín: Austrálie, Nového Zélandu, USA, Indie, Nemecka a Estónska.
Viacerým z nich hackeri odcudzili dôležité údaje, napríklad o infraštruktúre, leteckej doprave či o finančných trhoch. Čo všetko zmizlo, sa však krajiny snažia utajiť.
„Ukazuje sa, že webová špionáž sa stáva pokročilou, mení sa z náhodných pokusov na dobre financované, dobre organizované operácie, vykonávané už nielen s vidinou finančných, ale aj politických cieľov,“ píše sa v správe. Podľa McAfee za väčšinou národných útokov v roku 2007 stoja vládami najatí hackeri a až 120 krajín sa pokúšalo minulý rok napadnúť cudzie bezpečnostné systémy.
„Lídrom webovej špionáže je Čína, ktorá sa podobnou činnosťou vôbec netají,“ povedal Michael Sentonas, technický riaditeľ McAfee. „Môžete si byť celkom istí, že mnohé krajiny sveta vyvíjajú nielen defenzívne, ale aj ofenzívne kroky v tejto oblasti,“ povedal.
Nárast vírusov
V roku 2008 okrem hackerských útokov zrejme rapídne pribudne aj vírusov. McAfee v roku 2007 identifikovala 370-tisíc rôznych škodlivých kódov, teda o 60 percent viac ako pred rokom. Do konca roka by sa ich počet mal zvýšiť na 550-tisíc.
Podľa Craiga Schmugara, manažéra výskumu vírusov v McAfee Avert Labs, je dôvodom neustáleho nárastu vírusov najmä to, že sú čím ďalej tým viac variabilné. Podobne ako DNA sa stále znovu upravujú a obsahujú vysoko prepracované funkcie, napríklad v oblasti šifrovania. „Ak tvorcovia vírusov vypustia denne stovky nových variantov vírusu, je to pre antivírusový program veľmi ťažká úloha,“ tvrdí Schmugar.
Podľa neho sa v roku 2008 objaví veľké množstvo vírusov podobných vírusu Nuwar Storm Worm, ktorý sa preslávil tým, že dokázal rýchlo mutovať, a preto ho antivírusy ťažko identifikovali. „Ľudia pozerajú na úspech iných a radi sa inšpirujú. Tento rok preto môžeme čakať veľa podobných vírusov,“ povedal.
Už aj Windows Vista
Väčšina súčasných vírusov ignorovala systém Windows Vista, podľa Schurmana sa to v roku 2008 zmení. „Vista sa minulý rok dostala mimo záujem tvorcov vírusov nie preto, že je bezpečná, ako to tvrdí Microsoft, ale jednoducho preto, že ju ešte nepoužíval dostatočný počet ľudí,“ povedal.
McAfee odhaduje, že budúci rok sa vo Viste nájde oproti tohtoročným devätnástim ďalších štyridsať bezpečnostných dier, ktoré umožnia vznik vírusov a iných škodlivých kódov.