SME

Sociálne siete sú budúcnosťou internetu

Sedem z desiatich najhľadanejších tém súviselo so sociálnymi sieťami. Vyplynulo to z výročnej správy spoločnosti Google Zeitgeist 2007. V prvej desiatke sa ocitla britská stránka Badoo, španielska Hi5 a americká Facebook. Medzi najpopulárnejšími sú aj por

tály s videami YouTube a Dailymotion, v rebríčku sa umiestnila online hra Club Penguin, v ktorej sa deti hrajú na vtáky. Do top desať sa prebojoval tiež virtuálny svet Second Life.

Viceprezident obchodného oddelenia MySpace Amit Kapur vyhlásil, že svet pozná len "špičku ľadovca" z možností sociálnych sietí. "Vo vývoji webu je prirodzené," vysvetlil. "Web sa stáva osobnejším," dodal. MySpace sa snaží stať internetovým domovom prostredníctvom profilov, ktoré slúžia ako online adresy a odrazový mostík k online hudbe, videám a inému obsahu podľa vkusu a záujmu používateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kapur označil MySpace za "portál ďalšej generácie". Podľa priemyselných štatistík sa členstvo Facebook za minulý rok viac ako zdvojnásobilo na približne 55 miliónov, kým jeho rival MySpace má 110 miliónov registrovaných členov. "Sme veľmi spoločenské tvory a toto nám umožňuje dostať sa na úplne inú a vyššiu úroveň," myslí si profesor Jeremy Bailenson, ktorý vedie laboratórium zaoberajúce sa interakciou človeka a virtuálneho sveta na univerzite v severnej Kalifornii. Príťažlivosť online rolových hier (RPG) a virtuálnych svetov spočíva v tom, že umožňuje ľuďom "reagovať ako ich ideálne ja a nie ako ich reálne ja," tvrdí Bailenson.

"Môžete mať akýkoľvek vek, môžete sa obliekať ako chcete, mať akékoľvek pohlavie a stretávať sa s obrovským množstvom ľudí naraz," povedal Bailenson. Jeho tím vytvoril trojdimenzionálne modely výrazov ľudských tvárí a charakteristických spôsobov. "Môžete urobiť digitálnu animovanú verziu, takže vaše vnúčence si budú môcť nasadiť helmu a vy im prečítate z hrobu rozprávku," pripomenul, že virtuálne komunity ponúkajú nesmrteľnosť. "Ľudia milujú virtuálne komunity," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o online komunity narástol v roku 2007 ako sa spoločenská povaha ľudí zlúčila s narastajúcou dostupnosťou vysokorýchlostného internetu a cenovo dostupného hardvéru. "Zasiahol obrovskú masu," myslí si Bailenson. Upozorňuje, že medzi používateľmi nie sú len čudáci neschopní normálnej komunikácie ale aj úplne obyčajní ľudia, napríklad jeho matka. Kalifornská sociálna sieť BOOMj nedávno odštartovala komunitu pre generáciu narodenú v rokoch 1946 až 1964, ktorí dnes dosahujú okolo 65 rokov.

Hovorca BOOMj Jim Welch si myslí, že títo ľudia sa opäť stávajú slobodnými. Je medzi nimi veľa vdov, vdovcov alebo rozvedených. Tak, ako vstúpili na pôdu zoznamovania sa, vkročili do sféry internetu. Mladšie ročníky sa vedia na internete lepšie orientovať, čo sa viac odrazilo na ich životnom štýle. "Nenahradí to komunikáciu tvárou v tvár," myslí si Bailenson. "Je to iný spôsob myslenia o udržiavaní spoločenských vzťahov. Je to tu a nezanikne to," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik z organizácie Forrester Research Jeremiah Owyang hovorí, že vášeň pre sociálne siete sa objavuje všade tam, kde je rýchly internet. Tvrdí, že členstvo stránky Cyworld tvoria z 85 percent Juhokórejčania. Veľké firmy v tejto krajine ponúkajú zamestnancom medzi výhodami predĺženie platnosti registrácie na Cyworld. Dodáva, že online komunity a virtuálne svety sú miestom pre reklamu, obchod a obchodné stretnutia.

Rastúca obľúbenosť sociálnych sietí zaujala aj investorov. Spoločnosť Microsoft vynaložila sumu 240 miliónov dolárov (5,6 miliardy Sk) za 1,6-percentný podiel spoločnosti Facebook a hongkongský miliardár Li Ka-shing zaplatil 60 miliónov dolárov (1,4 miliardy Sk) za účasť na tejto sanfranciskej spoločnosti. Približná hodnota trojročnej spoločnosti je 15 miliárd dolárov (350 miliónov Sk). Predstavitelia spoločnosti MySpace patriacej News Corp jej hodnotu neuverejnili. Uviedli iba, že ich členstvo a aktivity sú oproti spoločnosti Facebook trojnásobné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 131
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 714
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 292
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 026
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 859
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 418
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 307
SkryťZatvoriť reklamu