SME

Palmy pomáhajú otepľovaniu

Vedci potvrdili, že globálne otepľovanie má nového pomocníka. Sú ním bývalé rašeliniská v juhovýchodnej Ázii, bohaté na zásoby uhlíka. Keďže sa postupne menia na plantáže, kde rastú najmä palmy, uvoľňuje sa pri ich obrábaní do atmosféry čoraz viac oxidu .

Pohľad na indonézsku Jakartu so smogovým oparom dokumentuje najmä následky odlesňovania, ničenia rašelinísk a lesných požiarov. ILUSTRAČNÉPohľad na indonézsku Jakartu so smogovým oparom dokumentuje najmä následky odlesňovania, ničenia rašelinísk a lesných požiarov. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: REUTERS)

Vedci potvrdili, že globálne otepľovanie má nového pomocníka. Sú ním bývalé rašeliniská v juhovýchodnej Ázii, bohaté na zásoby uhlíka. Keďže sa postupne menia na plantáže, kde rastú najmä palmy, uvoľňuje sa pri ich obrábaní do atmosféry čoraz viac oxidu uhličitého.

Žijeme vo svete narastajúcej koncentrácie oxidu uhličitého. Pred pár dňami sa pokúšali vymyslieť recept na obmedzenie emisií skleníkových plynov tisícky ľudí v indonézskom Bali. Nemáme pre nich dobrú správu. Vedci našli ďalší zdroj úniku oxidu uhličitého.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen v Kanade a na Sibíri

Susan Pageová z Leicesterskej univerzity vo Veľkej Británii s kolegami pracujé na projektoch Európskej únie, ktoré sledujú vzťahy človeka a uhlíkového cyklu v tropických oblastiach. Majú slúžiť aj ako návod pre politikov. V novej štúdii, ktorá vychádza z dlhodobých meraní, Pageová s tímom presvedčivo preukázala, že do ovzdušia sa uvoľňujú veľké množstvá oxidu uhličitého z rašelinísk v juhovýchodnej Ázii. Väčšina ľudí síce spája tieto rozsiahle ekosystémy hlavne so sibírskymi alebo kanadskými ekosystémami, aj v trópoch však rašeliniská pokrývajú okolo 40 miliónov hektárov. Vznikali tu tisícky rokov a miestami sú hlboké až desať metrov. Uskladnený uhlík začína vo forme oxidu unikať vtedy, ak sa rašeliniská menia z prirodzených močiarnych lesov na plantážne porasty, najmä paliem, pestovaných na olej.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy z ďalšieho vývoja

Pageová si myslí, že súčasný rozvoj a praktiky využívania krajiny v juhovýchodnej Ázii vzbudzujú vážne obavy. Odlesňovanie v oblastiach mimo rašelinísk sa síce spomalilo, lenže najmä v dôsledku znižovania celkovej rozlohy lesov. Odlesňovanie na rašeliniskách však v posledných 20 rokoch neustále narastalo. "Indonézska vláda by si mala svoje rašeliniská vážiť ako zdroje biodiverzity s uloženými zásobami uhlíka, nie ako palmové plantáže," konštatuje Pageová.

Ako prvý krok vedkyňa navrhuje, aby vláda zrušila všetky úľavy pri zakladaní nových plantáží na rašeliniskách, vznikajúcich bez ekologických štúdií. "Pri súčasnej rýchlosti premeny rašelinísk je jasné, že indonézska vláda nedokáže znížiť významné zdroje emisií oxidu uhličitého nepriemyselného pôvodu, pokiaľ sa jej nepodarí zastaviť rozrastanie plantáží, a tiež využívanie rašelinísk na poľnohospodárske a priemyselné účely," píše Paegová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa IPCC (Medzivládny panel pre klimatickú zmenu) celkové odlesňovanie najmä v tropických oblastiach zodpovedá až za pätinu všetkých emisií skleníkových plynov. Spomalenie až zastavenie odlesňovania by teda malo byť prioritou pri akomkoľvek aspekte ochrany prírody.

Pochybné biopalivá

Vedci zistili, že výroba jednej tony palmového oleja z rašeliniska uvoľní pri obrábaní pôdy a pestovaní paliem (zavlažovanie) do atmosféry 15 až 70 ton oxidu uhličitého v závislosti od kvality pôdy. Florian Siegert z Univerzity Ludwiga Maxmiliana v Mníchove preto nemá dobrú správu ani pre prívržencov využívania biopalív. Plánovaný nárast rozlohy palmových plantáží v juhovýchodnej Ázii na výrobu biopaliva celkovo uvoľní do ovzdušia až tridsaťnásobne viac skleníkových plynov v porovnaní s používaním benzínu bez biopaliva. Aký zmysel potom takto získané biopalivo vôbec má?

SkryťVypnúť reklamu

Možno pridať aj ďalší výpočet. Hektár prirodzeného rašeliniska pohltí za rok asi 2,6 tony oxidu uhličitého. Ak ho premeníme na plantáž, z hektára pôdy sa pri jej obrábaní naopak uvoľní asi 170 až 280 ton oxidu. Po prepočte na celkovú rozlohu plantáží v oblasti rašelinísk - 420-tisíc hektárov - sa za 25 rokov, čo je dĺžka života plantáže, uvoľní enormných 3,2 miliardy ton oxidu uhličitého. Ľudia každoročne vyprodukujú celkovo asi 9 miliárd ton oxidu uhličitého.

Miznú bez veľkého úžitku

Podľa Jacka Rieleyho z Nottinghamskej univerzity výskumy Pageovej tímu ukazujú, že všetky formy premeny pôvodných rašelinísk vedú k významnému uvoľňovaniu oxidu uhličitého. Vôbec najhoršie však je, ak ľudia pôvodné rašelinisko odlesnia, vysušia, ale nijako nevyužívajú. Takáto oblasť je v obdobiach sucha veľmi náchylná na vznik požiarov, ktoré, samozrejme, uvoľňujú veľa oxidu uhličitého.

SkryťVypnúť reklamu

Rieley, ktorý študuje fungovanie prírodných zdrojov tropických rašelinísk, dodáva, že pôvodné rašeliniskové lesy v juhovýchodnej Ázii sú jednou z posledných oblastí pôvodnej prírody s vysokou biodiverzitou a veľkými zdrojmi uhlíka. Jedno aj druhé mizne prakticky bez úžitku.

Alexander Ač

Zdroj: Tlačové vyhlásenia

Leicesterskej univerzity

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
SkryťZatvoriť reklamu