Londýn 29. novembra (TASR) -
Približne 120 krajín systematicky vyvíja mechanizmy, ktoré by umožnili využiť internet ako zbraň na nabúranie sa do finančných trhov, vládnych systémov a infraštruktúry, informovala McAfee vo svojej každoročnej správe.
Spravodajské služby už v súčasnosti celkom bežne testujú štátne siete a hľadajú slabé miesta, ich technológie sa stávajú čoraz viac sofistikované.
"Vlády musia naliehavo zlepšiť svoje obranné mechanizmy, aby sa zabezpečili proti priemyselnej špionáži a útokom na infraštruktúru. Kybernetické zločiny sa stávajú globálnym problémom, predstavujú už nielen ohrozenie priemyslu ale aj národnej bezpečnosti," uviedol Jeff Green, viceprezident McAfee.
V predných líniách kybernetickej vojny je Čína, ktorú obviňujú z útokov na siete Spojených štátov, Indie a Nemecka. Ázijská veľmoc ako jedna z prvých použila nabúranie sa do počítačových systémov na politické a militantné ciele.
Kybernetický útok na estónske súkromné a vládne webové stránky v apríli a v máji mohol predstavovať "len vrcholok ľadovca", mal spôsobiť poškodenie infraštruktúry v krajine, ktorá je vo vysokej miere závislá na internete, píše správa.
Tento zámer vznikol údajne v Kremli, Moskva však akékoľvek obvinenia popiera.
Kompletný obsah správy, na ktorej spolupracovali aj tajné služby USA a Británie, sa nachádza na internetovej adrese www.mcafee.com/us/research/criminology_report/default.html. Informovala o tom agentúra Reuters.