Nestalo sa tak. Dnes je v kanceláriách jedným z najstarších používaných zariadení, naďalej zaujíma exkluzívne miesto na našich vizitkách a úrady ho často uprednostňujú pred e-mailom.
Pomaly odchádza, ale žije
Mnohé slovenské úrady vrátane ministerstiev a polície naďalej vyžadujú zasielanie dokumentov faxom, aj keď všetky vlastnosti faxu pokojne nahradí aj e-mail. Na stránke polície môžete napríklad nájsť osobitný faxový kontakt na každé z okresných riaditeľstiev Policajného zboru, e-mailovú adresu však majú všetky len jednu, spoločnú.
Fax sa naďalej vo veľkom používa aj v súkromnom sektore. „Vážený zákazník, faxujte prosím doklad o úhrade na naše faxové číslo,“ esemeskuje napríklad T-Mobile svojim zákazníkom, ak od nich v stanovenej lehote neeviduje platbu za služby.
„Využívanie faxu samozrejme nevyžadujeme. Zákazník môže potvrdenie o zaplatení poslať e-mailom,“ povedal Martin Vidan, hovorca T-Mobile. Fax na Slovensku síce nie je mŕtvou technológiou, predajnosť zariadení, ktoré umožňujú faxovanie, však klesá. „Pri faxe zaznamenávame medziročné poklesy. V porovnaní s minulým rokom je predajnosť menšia o 58 percent,“ povedala pre SME hovorkyňa spoločnosti Nay Slovensko Tatiana Onderková.
Faxové služby Slovak Telecomu dnes využíva približne 3000 zákazníkov, hoci pred niekoľkými rokmi ich bol dvojnásobok. „Počet ľudí využívajúcich faxové služby našej spoločnosti klesá adekvátne zintenzívňujúcemu sa využívaniu moderných telekomunikačných služieb,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Slovak Telekom Jana Burdová.
Spoločnosť sa teraz „snaží predĺžiť životnosť faxu v kombinácii s modernými formami komunikácie“. Okrem klasických faxových služieb preto napríklad umožňuje prijímať faxy na e-mail vo forme obrázka, alebo priamo odosielať faxy e-mailom.
Výrobcovia sa vrátili
To, že fax nezanikne ani na začiatku dvadsiateho prvého storočia, prekvapilo viac firiem. Tie, ktoré v polovici deväťdesiatych rokov usúdili, že sa faxom treba prestať venovať, neskôr svoje rozhodnutie prehodnotili a na trh sa vrátili.
Spoločnosť Hewlett-Packard v roku 1994 predpokladala, že trh s faxovými zariadeniami rýchlo ustane, a preto ukončila ich výrobu. V roku 1998 ju však znovu obnovila.
„Uvedomili sme si, že fax sa nikam nechystá. Posledné roky dokonca vidíme nárast v záujme ľudí o zariadenia, ktoré podporujú fax,“ povedal produktový manažér spoločnosti Paul Fountain. „Pamätám si, ako sme v našej firme platili v polovici deväťdesiatych rokov konzultantov, ktorí nám hovorili, že fax je v porovnaní s e-mailom ako jazda na koni,“ povedal pre News York Times Jonathan Bees, produktový manažér kancelárskych zariadení vo firme Konica. „Faxy však nevymizli z našich životov ani po tom všetkom, čo internet pre nás začal znamenať,“ povedal.
Zariadenia v novom šate
V USA sa dnes stále ročne predá pol druha milióna zariadení, ktoré podporujú fax. Nejde už o klasické faxy, ako sme ich poznali kedysi, ale väčšinou o multifunkčné zariadenia, ktoré sú zároveň faxom, skenerom i tlačiarňou.
„Dnešné zariadenia podporujúce fax sú tichšie, rýchlejšie a odosielajú čistejšie texty,“ myslí si Bees, ktorý v súčasnosti pracuje ako vedúci sekcie Najlepšie nákupy pre Business magazine. Firmy tiež začali ponúkať nové faxové služby, ktoré umožňujú prijímať aj odosielať faxy bez toho, aby ste museli mať faxové zariadenie.
Jednoduchosť a rutina
Čo ľudí vedie k tomu, že na fax stále nezanevreli, aj keď dokumenty doručené e-mailom sú vo vyššej kvalite a na rozdiel od tých doručených faxom môžu byť aj editovateľné? Podľa Billa Younga zo Strickland Group sa fax mnohým ľuďom stále javí ako jednoduchší. „Fax má aj jednu dôležitú funkciu, ktorú e-mail nemá – dokáže bez nutnosti akéhokoľvek ďalšieho spracovania reprodukovať podpis perom či dokumenty, ktoré nemáme v digitálnej forme,“ povedal.
Podľa Younga je dôležitým dôvodom aj bezpečnosť. „S faxom sa nemusíte báť hackerov, alebo niekoho, kto sa snaží získať heslo do vašej schránky. Hneď ako príjemca zničí papier doručený faxom, správa medzi nimi sa stala kompletne súkromnou,“ hovorí.
Dôvod však môže byť podľa Younga aj prozaickejší – ľudia si na faxy zvykli ešte v časoch pred internetom a nevidia dôvod, prečo by ich vymieňali.