Spoločnosť Apple priniesla na trh novú verziu svojho operačného systému MAC OS X s označením Leopard. Nahrádza ňou viac ako dva roky starého predchodcu s označením Tiger. Leopard je dostupný iba v jednej verzii so všetkými funkciami bez obmedzení, používateľov bude stáť približne 4400 korún.
Apple tvrdí, že do Leoparda zapracoval viac ako tri stovky nových funkcií a zlepšení. Pre majiteľov Tigra však nebude znamenať žiadnu revolúciu. K najdôležitejším zmenám patrí najmä zjednodušenie ovládania a odstránenie kritizovaných nedostatkov z predchádzajúcich verzií systému.
Leopard zrýchli vašu prácu
Po inštalácii si rozdiel medzi Tigrom a Leopardom všimnete hneď na pracovnej ploche. V programovej lište Dock pribudli takzvané Stacks – umožňujú zrýchlený prístup k obsahu často používaných adresárov.
Prieskumník súborov (Finder) obsahuje nový rýchly náhľad obsahu populárnych súborových formátov či efektný spôsob listovania medzi súbormi. Plnotextový vyhľadávač Spotlight pozná logické operátory, hľadanie celých fráz alebo aj jednoduché matematické funkcie.
V oblasti bezpečnosti dát poteší azda prvý naozaj užívateľsky zrozumiteľný zálohovací systém Time Machine. Svojím vzhľadom a jednoduchosťou „prinúti“ zálohovať aj úplne neskúsených majiteľov počítačov. Škoda absencie pokročilých funkcií a nastavení, ale profesionáli napokon zálohujú už dávno a po svojom.
Nové programy
Operačné systémy od Apple sú známe tým, že obsahujú zadarmo veľké množstvo užitočných programov. Tie sa teraz dočkali nových verzií.
Automator umožňuje pohodlnejšie automatizovať vykonávanie rôznych pracovných postupov a četovací program iChat zasa výmenu dokumentov vrátane vzdialeného ovládania počítača. Drobné zmeny nastali aj v e–mailovom programe a kalendári.
Neodmysliteľnou súčasťou Leoparda je Boot Camp umožňujúci plnohodnotne prevádzkovať na MAC s procesorom Intel aj operačný systém Windows, čo sa hodí na hranie hier alebo spúšťanie špeciálnych programov, ktoré existujú len vo verzii pre Windows.
Postačí aj starší počítač
Kým Microsoft s príchodom nového operačného systému často núti používateľov kupovať nové, rýchlejšie počítače, Apple je k hardvéru ohľaduplnejší. Leopard beží bez problémov aj na počítačoch starých tri roky, na niektorým dokonca rýchlejšie ako stará verzia. Jediným limitujúcim predpokladom je dostatok operačnej pamäte.
Chyba pri inštalácii
Napriek snahe o zlepšenie sa spoločnosti nepodarilo chybám vyvarovať úplne – na internete sa už niekoľko hodín od začiatku predaja produktu začali objavovať tisícky správ od používateľov, ktorým Leopard zamrzol počas pokusu o upgrade. Na obrazovke sa im zjavila známa „modrá obrazovka smrti“, ktorá preslávila najmä operačný systém Windows.
Apple vyhlásil, že za chybu môžu programy tretích strán, ktoré so systémom nie sú kompatibilné. Na internetovej stránke sú už k dispozícii opravy.