SME

Ľudské symboly majú 164-tisíc rokov

Medzinárodný vedecký tím našiel v jaskyni Pinnacle Point na juhoafrickom pobreží Indického oceánu najstarší známy komplex stôp kultúrnych prejavov Homo sapiens.

Pohľad na vstup do jaskyne v Pinnacle Point.Pohľad na vstup do jaskyne v Pinnacle Point.

Jaskyňa v lokalite Pinnacle Point leží neďaleko Mossel Bay, známeho prístavu a turistického strediska, približne v polovici cesty medzi Kapským Mestom a Port Elizabeth. Jej vstup je pomerne vysoko v stene pobrežného útesu. Vedci zrekonštruovali výšku morskej hladiny a zistili, že tá sa počas posledných niekoľko stotisíc rokov udržiavala priemerne 15 metrov pod ním. To prispelo k faktu, že sa v jaskyni zachovali inak vzácne stopy prítomnosti skorých zástupcov Homo sapiens. Jaskyňu totiž očividne nikdy nezaplavilo more, ktoré by po opätovnom poklese hladiny odnieslo zaujímavé artefakty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V čase bezprostredne po vstupe Homo sapiens na evolučnú scénu pred 195-tisíc až 125-tisíc rokmi vládli v Afrike podmienky predposlednej doby ľadovej. Na čiernom kontinente sa prejavovali suchom a šírením púští. V celej Afrike by sme vtedy našli azda iba päť či šesť oblastí, kde mohli prosperovať ľudské populácie. Jednou z nich bolo pobrežie Indického oceánu v dnešnej JAR. Bádatelia zanalyzovali všetky faktory "dokonalej lokality" na výskum, a to ich priviedlo k Pinnacle Point. Vyšlo najavo, že trafili do čierneho.

Symbolika v červenom

V jaskyni našli komplex stôp, ktoré sa vo svojom úhrne spájajú s prítomnosťou Homo sapiens. Po prvé, 57 kusov minerálu hematitu, z ktorého sa získava červený oker, farbivo dodnes používané prírodnými národmi na zdobenie tela. Kusy niesli znaky mletia. Sú na nich zárezy a možno slúžili aj ako "aritmetická" pomôcka. Po druhé, veľký počet jemných kamenných čepieľkových nástrojov typických pre náš druh. Okrem ručnej práce - trebárs pri spracúvaní koží a iných materiálov - mohli slúžiť aj ako projektily. A napokon veľký počet mušlí a ulít morských mäkkýšov. Obyvatelia jaskyne nielen konzumovali obsah, ale zjavne ich používali i ako ozdoby.

SkryťVypnúť reklamu

Nič z toho nie je unikátne samo osebe. Ba morskú stravu využívali pred 110-tisíc rokmi aj neandertálci v Taliansku, nie je teda typická iba pre Homo sapiens. Podstatné však je, že sa teraz všetko našlo na jednom mieste. A najmä, že obyvatelia jaskyne všetko využívali už pred asi 164-tisíc rokmi. Potvrdilo to datovania na báze izotopov uránu aj opticky stimulovanej luminiscencie.

Podľa rekonštrukcie bola práve a iba v tom čase hladina oceánu z hľadiska zberu všemožných "darov mora" pohodlne blízko jaskyne. Dosiaľ najstaršie stopy konzumácie morskej stravy mali asi 125-tisíc rokov, a symbolického využívania okru naším druhom približne 75-tisíc rokov (zhodou okolností pochádzajú z blízkej jaskyne Blombos).

Anatómia a správanie ruka v ruke

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie známe anatomické stopy už plne vyvinutého Homo sapiens predstavujú dve lebky z etiópskych lokalít Omo Kibiš a Herto. Prvá má 195-tisíc, druhá 160-tisíc rokov. Znaky kultúrneho správania, jemné kamenné nástroje a používanie symboliky, však dosiaľ boli podstatne mladšie - od spomínaných 75-tisíc rokov z Blombosu až po "kultúrnu explóziu" pred 50-tisíc až 40-tisíc rokmi, keď už Homo sapiens prenikli aj do Európy. Preto vznikol názor, že Homo sapiens sa najprv plne vyvinul anatomicky, a zadefinoval tak pojem "anatomicky moderného človeka", a kultúrne správanie sa mu vyvinulo až neskôr, možno následkom určitej pomerne náhlej zmeny v stavbe mozgu. Podľa iného názoru však zdanlivé omeškávanie sa našich kultúrnych znakov za anatomickými vyplýva zo zlomkovitosti doterajších nálezov. Celková analýza afrických artefaktov zo strednej doby kamennej (pred 285-tisíc až 45-tisíc rokmi) totiž poukazuje na postupný vývoj bez zvláštnych skokov. Ba z Afriky sú známe aj staršie stopy využívania ulít a jemných kamenných nástrojov ako v Pinnacle Point, tejto lokalite patrí iba jednoznačný primát využívania morskej stravy.

SkryťVypnúť reklamu

Dokopy však oker, kamenné čepieľky a mušle/ulity v Pinnacle Point vymedzujú najstarší známy komplex našich kultúrnych znakov. A ladia s druhým názorom, že kultúrna evolúcia Homo sapiens nasledovala rýchlo po anatomickej, alebo boli súbežné.

Nové nálezy v Pinnacle Point opísal v časopise Nature Curtis Marean z Arizonskej štátnej univerzity v Tempe (USA) s trinástimi kolegami z vlastnej krajiny, Izraela, Austrálie, JAR, Grécka a Veľkej Británie. Komentovali ich Sally McBreartyová z Connectitutskej univerzity v Storrs (USA), jedna z hlavných proponentiek názoru o praktickej súbežnosti anatomického a kultúrneho vývoja nášho druhu, a Chris Stringer z Múzea prírodnej histórie v Londýne (Veľká Británia), ktorý patrí k absolútnej svetovej paleoantropologickej špičke.

SkryťVypnúť reklamu

Ukážky kusov okra so stopami po používaní z jaskyne. FOTO - C. W. MAREAN; THE MOSSEL BAY ARCHAEOLOGICAL PROJECT.


Autor: spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu