SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Eye of Judgment - vyložte karty na stôl

Na hernom trhu sa dá často experimentovať, prinášať nové nápady a skúšať neotrelé postupy. Ak sa však niekto odhodlá na tento odvážny krok, automaticky berie na seba zodpovednosť v prípade neúspechu.

Novinky totiž môžu byť prijaté nadšenými recenzentmi, hardcore herným publikom, ale po predajnej stránke je len malý krôčik k zúfalému prepadnutiu. Nechceme prorokovať Eye of Judgment (skutočne nejde o preklep v názve hry, ale o úmysel tvorcov, takže žiadne Eye of Judgement ako si môžete takmer všade prečítať) práve tento koniec, ale je otázne, či sa táto kartová hra presadí na hernom trhu. Máme pred sebou tradičnú card game, porovnateľnú s uznávaným Magic: The Gathering . Na začiatku dostanete balíček kariet (základný obsahuje 30 kusov), z ktorých si náhodne vyberiete päticu k danej hre a idete bojovať. Vykladáte karty na štvorcovej ploche rozdelenej na 9 políčok (rozmery sú 3x3), pričom úlohou je obsadiť väčšinu políčok, čiže päť. Aby to neznelo príliš fádne, na akomkoľvek mieste si rozložíte bavlnenú hernú plochu, postavíte si špeciálny stožiar, na ktorý umiestnite kameru k PS3 a vami zvolené karty sa na obrazovke pomocou kamery zhmotňujú do podoby príšer a práve tieto odvádzajú špinavú prácu za vás.

Určite už začínate tušiť zaujímavý nápad. Tam, kde môžete len vykladať karty a nechať pracovať svoju fantáziu, prípadne sa zaoberať hrou s číslami, máte všetko na obrazovke, navyše to vyzerá efektne a skutočne sa cítite akoby vodca za hradbami, ktorý posiela svoje vojsko na strategickú bitku. Taktické manévre však podliehajú tradičným pravidlám kartových hier, ktoré si v krátkosti môžeme predstaviť a doplniť o novinky v Eye of Judgment. Zastúpení bojovníci majú určitú hodnotu zdravia a útoku, ktorú vždy uštedria protivníkovi v smere, kde môžu útočiť. Navyše vyvolanie každej karty stojí isté množstvo many, pričom na začiatku máte len dva body, po každom kole pribúdajú ďalšie dva (+ bonus po zničení niektorej karty) a na vyvolanie ťažkého bojovníka potrebujete omnoho viac kôl, zatiaľ čo môže protivník hraciu plochu obsadiť slabšími nepriateľmi. Smer útoku je dôležitým aspektom, pretože napríklad katapult je výhodnejšie umiestniť do zadných radov, pretože políčko pred sebou jeho útok nezasiahne, lež zaútočí až na posledné políčko. Ťažkotonážny slon zasiahne nielen miesto pred sebou, ale aj za ním, takže ak je na tom ďalšom vaša jednotka, schytá niečo aj ona. Klasické jednotky útočia len pred seba, prípadne sú extrémne silné, ktorých útok pokryje všetky políčka a týmto spôsobom by sme mohli rozprávať ešte pomerne dlhú dobu, ale princíp je zrejme jasný každému.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred hrou si môžete zvoliť časový limit na jedno kolo, prípadne hrať neobmedzene od času a vyberáte si karty zo svojho balíčku, ukladáte ich na hernú plochu a snažíte sa zvíťaziť. Ono vykladanie však nie je jednoduché, pretože plocha sa vždy pokryje špecifickým povrchom, ktorý sa volí náhodne. Ak je jedno políčko pokryté zelenou trávou, je vhodné naň vhodiť práve tento element. Lávou pokrytá krajina je pre ohnivý element výhodná a potvorky s touto podporou automaticky získajú +2 k životu, čím sa zvyšuje taktizovanie, čo kam umiestniť. Prvky ako náhoda alebo šťastie jednoducho neexistujú, ak má niekto útok +1, tak vám ten jeden život vezme. Možností je neúrekom i vzhľadom na základný balíček kariet. Kombinovať tie správne elementy, voliť vhodné typy bojovníkov, či úplne primitívny náhodný výber kariet z balíčku robí z každej hry zaujímavú partičku. Ešte pripomenieme, že modernú kartovú partičku, pretože ten pocit, keď vyložíte kartu na dobové plátno a postavička goblinov / katapult / drak / kostlivci / orkovia atď sa vám doslova zhmotnia pod rukami, je na nezaplatenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoznačne však musíme ešte pridať informáciu o tom, že nové karty si budete môcť postupne dokupovať, bojovať môžete proti nepriateľsky naladenému CPU alebo zvoliť online bitku. Je to však len a len kartová hra, pričom spôsob hrania je rozhodne originálny a doposiaľ nepoužitý. Tento koncept je však v plienkach. Prečo neskáčeme od radosti, sme medzi riadkami už mierne načrtli, tentoraz sa poďme na klady a zápory pozrieť priamo v hodnotiacej časti.

GRAFIKA 5 / 10

Grafické spracovanie mohlo byť omnoho kvalitnejšie, keďže sa Eye of Judgment nemusí zaoberať niečím takým ako detailné vymodelovanie celého prostredia či návrh postáv alebo obrovské množstvo animácií. Hernú plochu (treba podotknúť, že primitívne spracovanú, bez akýchkoľvek detailov a efektov) sníma kamera, postavičky sa na hracích kartách sa nepohybujú, ale čakajú na akčnú časť. Priamo v boji sme zostali mierne zaskočení spracovaním akoby z mierne vylepšenej grafiky PS2. Rovina s adekvátnou textúrou (les je zelený povrch, kamenistá pôda šedý, atď.) je plochá, bez akéhokoľvek špecifického pozadia (česť výnimkám), na nej je vybraná dvojica stojaca proti sebe. Nie príliš detailná, ani s veľkým počtom polygónov, teda čo sme na next-gen zvyknutí. V danom okamihu sa spustí jedna animácia (pre každú kartu jediná), čím sa prevedie útok a nepriateľ buď schytá ranu alebo sa vyparí. A to je všetko vážení priatelia. Animácia je jedna, konkrétne ide o intro. Je nádherné, výborne navnadí, ale samotný dojem z hrania je diametrálne odlišný od toho, čo sme mali možnosť vidieť v úvode. Tieto detaily si začnete všímať okamžite, a to jednoducho zabolí. Pochopili by sme to pri epickom RPG, kde je miest a prostredí nespočetne veľa, avšak Eye of Judgment je prostou hrou, bez výrazných okrás okolo - a tam, kde mohla grafika zaujať, je všetko iba obyčajné. Pri koncepte virtuálneho hrania kariet máme oči v smútku, aj keď nás možno budú niektorí skúsení hráči zatracovať, pozlátka okolo musí byť, aby prilákala aj náhodných hráčov. Neskôr v hre by to zdržovalo, v tomto prípade však začnú animácie nudiť takmer okamžite.

Oproti tomu je dizajn kartičiek patrične nádherný. Kresby charakterizujúce jednotlivé kreatúry majú svojský štýl a patria medzi skvosty. Či už ide o zobrazenie tradične fantasy postavičiek alebo spojenie techniky a vedy s prírodou, kartičky sú spracované nielen príjemnou, ale navyše aj detailnou formou s adekvátnou informačnou hodnotou. Celkový „obal hry“ vyzerá skutočne podmanivo, je nasiaknutý atmosférou, máte v prstoch to správne mrazenie, avšak po odhalení celej podstaty budete napokon grafickým spracovaním sklamaní. Nevsádzame výhradne na oslnivý šat, ale k tomuto next-gen hraniu by sa jednoducho hodila aj adekvátna grafika. Obrázky v tomto prípade trochu klamú, pretože snímanie z kamery nezodpovedá tomu, čo vidíte na screenshotoch, ale vášmu prostrediu, čiže miestu, ktoré sníma kamera.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Originálne ovládanie a čachrovanie pred kamerou je niekedy zbytočne obmedzujúce a šanca zostala nevyužitá. V prvom rade musíte mať miesto, kde hráte, riadne osvetlené, niektoré karty nemusí kamera pri menšom tieni vôbec prečítať. Vec druhá, po gamepade budete siahať pomerne často. Pri bezdrôtovom pripojení to nie je žiadny problém, avšak keď si predstavíme jednoduchý koncept, pri ktorom by mala herná plocha niekde po stranách virtuálne tlačidlá a Sixaxis by mohol ležať niekde v kúte, trochu nás to zamrzí. Nie je to však žiadny výrazný problém a KO to hre rozhodne neuštedrí. Princíp využitia kamery je originálny a novátorský, o tom sme už hovorili. V Sony už nie raz dokázali, že zapojenie týchto prvkov má v krvi (či už Singstar, EyeToy hry alebo Buzz) a dokáže nimi prilákať k obrazovkám i inak nehrajúcich ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Hrateľnosť sama o sebe zlá nie je, no je tu nesmierne mnoho faktorov, ktoré viacerých automaticky odradia, hoci by mohli mať aspoň minimálny záujem. Hardcore hráči k hraniu kartových hier kameru nepotrebujú, ide vlastne len o virtuálne divadielko. Efektné, príjemné a zábavné, ale stále len divadielko. Kariet je zatiaľ pomerne málo a na rozmach Eye of Judgment budeme musieť čakať niekoľko mesiacov a až potom sa ukáže, či sa komunita dostatočne rozvinie. Nestačí totiž vlastniť len základný balíček kariet, ak si chcete užiť mániu okolo, treba investovať do ďalších kariet. Princípy hrania a samotné vybalansovanie jednotlivých kariet je však zvládnuté bravúrne a každú hru si môžete prehrať len a len sami.

Je príjemne vidieť, že sa s pravidlami, ktoré zbytočne nefrustrujú a sú jednoduché na pochopenie základov, niekto skutočne pohral. Ale ako sme spomínali už pri grafike, zabudol na vatu okolo. V tomto prípade kampaň, príbeh alebo čokoľvek iné, než len jednotlivé zápasy.

Naučiť sa používať karty nie je záležitosťou 10 minút a povedzme si to na rovinu, tutorial vás do hrania nezasvätí takým spôsobom, ako by ste čakali. Skúšať obyčajné partie proti CPU je síce spočiatku zaujímavé, bavíte sa, učíte sa princípy, no potom nastane nepríjemný pocit, ktorý vám začne vŕtať v hlave. Aké by to bolo fajn mať jednotlivé hry spojené hoc i primitívnym príbehom s akýmkoľvek pozadím (napríklad intro týmto mätie, pretože z neho máte pocit, že vás čaká nejaká tá záchrana sveta), jednoducho pohltením. Kúskovanie na jednotlivé partie je úbohou náhradou absencie zábavnosti, ktorá by inak pritiahla k hraniu i „neonline“ hráčov. Stačilo by si vziať za vzor staručké Magic: The Gathering od Microprose, kde bol taktiež použitý osvedčený kartový systém, celé to bolo zabalené do jednoduchého, ale vo svojej podstate prijateľného (pre kartovú hru) príbehu, kde hlavný hrdina bojoval so svojim balíčkom, postupne získaval nové karty a bojoval proti silnejším protivníkom. Jednoduché, ale fungujúce. V Eye of Judgment však nie je nič také.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER 8 / 10
Tam, kde stráca hrateľnosť, získava práve online hranie. Príbeh by v multiplayeri nefungoval – možno kooperatívne, ale to sú len naše zbytočné domnienky. Boj proti živému súperovi je však už zo samotnej podstaty spoločenskej hry dokonalým zážitkom. Otázne však zostáva, či sa vám podarí zohnať súpera kvalitatívne na vašej úrovni (myslené v oboch rovinách), pretože hranie proti vyspelému sokovi zábavné ani trochu nie je. Nič vám však nebráni ani v hre jeden na jedného pred jednou obrazovkou. My sme využívali hlavne tento spôsob hrania a môžeme vám povedať, že krivka zábavnosti stúpala strmo. Rovnako je to však i pri iných spoločenských zábavách (myslené slušného charakteru) a ak nechcete investovať ohromné peniaze do iných kartových hier a hľadať hráčov, môžete pri komornejšej atmosfére vytiahnuť práve Eye of Judgment. Ono to funguje, je to síce niečo iné ako Singstar alebo iná „povrchná“ zábava, vsádza sa na využívanie hlavy, ale ono to skutočne funguje. Máme z toho nesmiernu radosť, pretože virtuálnych kartových hier nemáme mnoho.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKY
Minimalistické a zbytočné. Preto ich radšej nebudeme ani hodnotiť, pretože hovoreného slova sa nedočkáte, len pri súbojoch vydá každá potvora adekvátny zvuk. A to samozrejme stačí, veď toto je predsa kartová hra!

HUDBA
Napísali sme to pri zvukoch, napíšeme to aj pri hudbe. Alebo radšej nie, stačí sa pozrieť o riadok, dva vyššie.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Zvolená náročnosť určuje kvalitu CPU. Je tomu tak v každej hre, takže na osvojenie si základov potrebujete čas. Odporúčame si preštudovať najprv všetky karty a vedieť ich charakteristiky, správne využitie a možnosti, ktoré ovládajú. Zdá sa to ako zbytočné, avšak i jedna chybička môže pokaziť celý zápas. Sklamala nás slabá hodnota tutoriálov, ktoré sú jednoduché, neprechádzajú do hĺbky, povrchné textové informácie začnú čoskoro nudiť. Ponorenie do hry tak záleží na vašom skúšaní a pokusoch. Inteligencia však funguje vcelku dobre, pri kartovej hre algoritmy nevyzerajú strojovo, pretože platné pravidla nepúšťajú ani bežného hráča do tragikomických kúskov. Teda ak nechcete prehrať hru. Aj tak nám však chýbal príbeh, v ktorom by náročnosť získala plusové bodíky.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,0 / 10
Číslo, ktoré vidíte vyššie, je vo svojej podstate úplne bezpredmetné. Jednoduchá voľba: áno idem do tohto pomerne finančne náročnejšieho nákupu / nie, dávam ruky preč, je riešiteľná behom okamihu. Máte radi kartové hry? Máte možnosť hrať online, prípadne hrať s priateľmi a tým pádom vám nevadí absencia príbehu? Dve otázky, pri ktorých stačí odpovedať na jednu kladne a môžete začať nad kúpou uvažovať. Kartová hra pre PS3 tu ešte nebola, sme nesmierne zvedaví, či upadne do zabudnutia alebo rozhýbe herný svet k ďalším podobným titulom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 519
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 805
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 676
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 289
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 344
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 369
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 291
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 306
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 296
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 482