SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Eye of Judgment - vyložte karty na stôl

Na hernom trhu sa dá často experimentovať, prinášať nové nápady a skúšať neotrelé postupy. Ak sa však niekto odhodlá na tento odvážny krok, automaticky berie na seba zodpovednosť v prípade neúspechu.

Novinky totiž môžu byť prijaté nadšenými recenzentmi, hardcore herným publikom, ale po predajnej stránke je len malý krôčik k zúfalému prepadnutiu. Nechceme prorokovať Eye of Judgment (skutočne nejde o preklep v názve hry, ale o úmysel tvorcov, takže žiadne Eye of Judgement ako si môžete takmer všade prečítať) práve tento koniec, ale je otázne, či sa táto kartová hra presadí na hernom trhu. Máme pred sebou tradičnú card game, porovnateľnú s uznávaným Magic: The Gathering . Na začiatku dostanete balíček kariet (základný obsahuje 30 kusov), z ktorých si náhodne vyberiete päticu k danej hre a idete bojovať. Vykladáte karty na štvorcovej ploche rozdelenej na 9 políčok (rozmery sú 3x3), pričom úlohou je obsadiť väčšinu políčok, čiže päť. Aby to neznelo príliš fádne, na akomkoľvek mieste si rozložíte bavlnenú hernú plochu, postavíte si špeciálny stožiar, na ktorý umiestnite kameru k PS3 a vami zvolené karty sa na obrazovke pomocou kamery zhmotňujú do podoby príšer a práve tieto odvádzajú špinavú prácu za vás.

Určite už začínate tušiť zaujímavý nápad. Tam, kde môžete len vykladať karty a nechať pracovať svoju fantáziu, prípadne sa zaoberať hrou s číslami, máte všetko na obrazovke, navyše to vyzerá efektne a skutočne sa cítite akoby vodca za hradbami, ktorý posiela svoje vojsko na strategickú bitku. Taktické manévre však podliehajú tradičným pravidlám kartových hier, ktoré si v krátkosti môžeme predstaviť a doplniť o novinky v Eye of Judgment. Zastúpení bojovníci majú určitú hodnotu zdravia a útoku, ktorú vždy uštedria protivníkovi v smere, kde môžu útočiť. Navyše vyvolanie každej karty stojí isté množstvo many, pričom na začiatku máte len dva body, po každom kole pribúdajú ďalšie dva (+ bonus po zničení niektorej karty) a na vyvolanie ťažkého bojovníka potrebujete omnoho viac kôl, zatiaľ čo môže protivník hraciu plochu obsadiť slabšími nepriateľmi. Smer útoku je dôležitým aspektom, pretože napríklad katapult je výhodnejšie umiestniť do zadných radov, pretože políčko pred sebou jeho útok nezasiahne, lež zaútočí až na posledné políčko. Ťažkotonážny slon zasiahne nielen miesto pred sebou, ale aj za ním, takže ak je na tom ďalšom vaša jednotka, schytá niečo aj ona. Klasické jednotky útočia len pred seba, prípadne sú extrémne silné, ktorých útok pokryje všetky políčka a týmto spôsobom by sme mohli rozprávať ešte pomerne dlhú dobu, ale princíp je zrejme jasný každému.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred hrou si môžete zvoliť časový limit na jedno kolo, prípadne hrať neobmedzene od času a vyberáte si karty zo svojho balíčku, ukladáte ich na hernú plochu a snažíte sa zvíťaziť. Ono vykladanie však nie je jednoduché, pretože plocha sa vždy pokryje špecifickým povrchom, ktorý sa volí náhodne. Ak je jedno políčko pokryté zelenou trávou, je vhodné naň vhodiť práve tento element. Lávou pokrytá krajina je pre ohnivý element výhodná a potvorky s touto podporou automaticky získajú +2 k životu, čím sa zvyšuje taktizovanie, čo kam umiestniť. Prvky ako náhoda alebo šťastie jednoducho neexistujú, ak má niekto útok +1, tak vám ten jeden život vezme. Možností je neúrekom i vzhľadom na základný balíček kariet. Kombinovať tie správne elementy, voliť vhodné typy bojovníkov, či úplne primitívny náhodný výber kariet z balíčku robí z každej hry zaujímavú partičku. Ešte pripomenieme, že modernú kartovú partičku, pretože ten pocit, keď vyložíte kartu na dobové plátno a postavička goblinov / katapult / drak / kostlivci / orkovia atď sa vám doslova zhmotnia pod rukami, je na nezaplatenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoznačne však musíme ešte pridať informáciu o tom, že nové karty si budete môcť postupne dokupovať, bojovať môžete proti nepriateľsky naladenému CPU alebo zvoliť online bitku. Je to však len a len kartová hra, pričom spôsob hrania je rozhodne originálny a doposiaľ nepoužitý. Tento koncept je však v plienkach. Prečo neskáčeme od radosti, sme medzi riadkami už mierne načrtli, tentoraz sa poďme na klady a zápory pozrieť priamo v hodnotiacej časti.

GRAFIKA 5 / 10

Grafické spracovanie mohlo byť omnoho kvalitnejšie, keďže sa Eye of Judgment nemusí zaoberať niečím takým ako detailné vymodelovanie celého prostredia či návrh postáv alebo obrovské množstvo animácií. Hernú plochu (treba podotknúť, že primitívne spracovanú, bez akýchkoľvek detailov a efektov) sníma kamera, postavičky sa na hracích kartách sa nepohybujú, ale čakajú na akčnú časť. Priamo v boji sme zostali mierne zaskočení spracovaním akoby z mierne vylepšenej grafiky PS2. Rovina s adekvátnou textúrou (les je zelený povrch, kamenistá pôda šedý, atď.) je plochá, bez akéhokoľvek špecifického pozadia (česť výnimkám), na nej je vybraná dvojica stojaca proti sebe. Nie príliš detailná, ani s veľkým počtom polygónov, teda čo sme na next-gen zvyknutí. V danom okamihu sa spustí jedna animácia (pre každú kartu jediná), čím sa prevedie útok a nepriateľ buď schytá ranu alebo sa vyparí. A to je všetko vážení priatelia. Animácia je jedna, konkrétne ide o intro. Je nádherné, výborne navnadí, ale samotný dojem z hrania je diametrálne odlišný od toho, čo sme mali možnosť vidieť v úvode. Tieto detaily si začnete všímať okamžite, a to jednoducho zabolí. Pochopili by sme to pri epickom RPG, kde je miest a prostredí nespočetne veľa, avšak Eye of Judgment je prostou hrou, bez výrazných okrás okolo - a tam, kde mohla grafika zaujať, je všetko iba obyčajné. Pri koncepte virtuálneho hrania kariet máme oči v smútku, aj keď nás možno budú niektorí skúsení hráči zatracovať, pozlátka okolo musí byť, aby prilákala aj náhodných hráčov. Neskôr v hre by to zdržovalo, v tomto prípade však začnú animácie nudiť takmer okamžite.

Oproti tomu je dizajn kartičiek patrične nádherný. Kresby charakterizujúce jednotlivé kreatúry majú svojský štýl a patria medzi skvosty. Či už ide o zobrazenie tradične fantasy postavičiek alebo spojenie techniky a vedy s prírodou, kartičky sú spracované nielen príjemnou, ale navyše aj detailnou formou s adekvátnou informačnou hodnotou. Celkový „obal hry“ vyzerá skutočne podmanivo, je nasiaknutý atmosférou, máte v prstoch to správne mrazenie, avšak po odhalení celej podstaty budete napokon grafickým spracovaním sklamaní. Nevsádzame výhradne na oslnivý šat, ale k tomuto next-gen hraniu by sa jednoducho hodila aj adekvátna grafika. Obrázky v tomto prípade trochu klamú, pretože snímanie z kamery nezodpovedá tomu, čo vidíte na screenshotoch, ale vášmu prostrediu, čiže miestu, ktoré sníma kamera.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Originálne ovládanie a čachrovanie pred kamerou je niekedy zbytočne obmedzujúce a šanca zostala nevyužitá. V prvom rade musíte mať miesto, kde hráte, riadne osvetlené, niektoré karty nemusí kamera pri menšom tieni vôbec prečítať. Vec druhá, po gamepade budete siahať pomerne často. Pri bezdrôtovom pripojení to nie je žiadny problém, avšak keď si predstavíme jednoduchý koncept, pri ktorom by mala herná plocha niekde po stranách virtuálne tlačidlá a Sixaxis by mohol ležať niekde v kúte, trochu nás to zamrzí. Nie je to však žiadny výrazný problém a KO to hre rozhodne neuštedrí. Princíp využitia kamery je originálny a novátorský, o tom sme už hovorili. V Sony už nie raz dokázali, že zapojenie týchto prvkov má v krvi (či už Singstar, EyeToy hry alebo Buzz) a dokáže nimi prilákať k obrazovkám i inak nehrajúcich ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Hrateľnosť sama o sebe zlá nie je, no je tu nesmierne mnoho faktorov, ktoré viacerých automaticky odradia, hoci by mohli mať aspoň minimálny záujem. Hardcore hráči k hraniu kartových hier kameru nepotrebujú, ide vlastne len o virtuálne divadielko. Efektné, príjemné a zábavné, ale stále len divadielko. Kariet je zatiaľ pomerne málo a na rozmach Eye of Judgment budeme musieť čakať niekoľko mesiacov a až potom sa ukáže, či sa komunita dostatočne rozvinie. Nestačí totiž vlastniť len základný balíček kariet, ak si chcete užiť mániu okolo, treba investovať do ďalších kariet. Princípy hrania a samotné vybalansovanie jednotlivých kariet je však zvládnuté bravúrne a každú hru si môžete prehrať len a len sami.

Je príjemne vidieť, že sa s pravidlami, ktoré zbytočne nefrustrujú a sú jednoduché na pochopenie základov, niekto skutočne pohral. Ale ako sme spomínali už pri grafike, zabudol na vatu okolo. V tomto prípade kampaň, príbeh alebo čokoľvek iné, než len jednotlivé zápasy.

Naučiť sa používať karty nie je záležitosťou 10 minút a povedzme si to na rovinu, tutorial vás do hrania nezasvätí takým spôsobom, ako by ste čakali. Skúšať obyčajné partie proti CPU je síce spočiatku zaujímavé, bavíte sa, učíte sa princípy, no potom nastane nepríjemný pocit, ktorý vám začne vŕtať v hlave. Aké by to bolo fajn mať jednotlivé hry spojené hoc i primitívnym príbehom s akýmkoľvek pozadím (napríklad intro týmto mätie, pretože z neho máte pocit, že vás čaká nejaká tá záchrana sveta), jednoducho pohltením. Kúskovanie na jednotlivé partie je úbohou náhradou absencie zábavnosti, ktorá by inak pritiahla k hraniu i „neonline“ hráčov. Stačilo by si vziať za vzor staručké Magic: The Gathering od Microprose, kde bol taktiež použitý osvedčený kartový systém, celé to bolo zabalené do jednoduchého, ale vo svojej podstate prijateľného (pre kartovú hru) príbehu, kde hlavný hrdina bojoval so svojim balíčkom, postupne získaval nové karty a bojoval proti silnejším protivníkom. Jednoduché, ale fungujúce. V Eye of Judgment však nie je nič také.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER 8 / 10
Tam, kde stráca hrateľnosť, získava práve online hranie. Príbeh by v multiplayeri nefungoval – možno kooperatívne, ale to sú len naše zbytočné domnienky. Boj proti živému súperovi je však už zo samotnej podstaty spoločenskej hry dokonalým zážitkom. Otázne však zostáva, či sa vám podarí zohnať súpera kvalitatívne na vašej úrovni (myslené v oboch rovinách), pretože hranie proti vyspelému sokovi zábavné ani trochu nie je. Nič vám však nebráni ani v hre jeden na jedného pred jednou obrazovkou. My sme využívali hlavne tento spôsob hrania a môžeme vám povedať, že krivka zábavnosti stúpala strmo. Rovnako je to však i pri iných spoločenských zábavách (myslené slušného charakteru) a ak nechcete investovať ohromné peniaze do iných kartových hier a hľadať hráčov, môžete pri komornejšej atmosfére vytiahnuť práve Eye of Judgment. Ono to funguje, je to síce niečo iné ako Singstar alebo iná „povrchná“ zábava, vsádza sa na využívanie hlavy, ale ono to skutočne funguje. Máme z toho nesmiernu radosť, pretože virtuálnych kartových hier nemáme mnoho.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKY
Minimalistické a zbytočné. Preto ich radšej nebudeme ani hodnotiť, pretože hovoreného slova sa nedočkáte, len pri súbojoch vydá každá potvora adekvátny zvuk. A to samozrejme stačí, veď toto je predsa kartová hra!

HUDBA
Napísali sme to pri zvukoch, napíšeme to aj pri hudbe. Alebo radšej nie, stačí sa pozrieť o riadok, dva vyššie.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Zvolená náročnosť určuje kvalitu CPU. Je tomu tak v každej hre, takže na osvojenie si základov potrebujete čas. Odporúčame si preštudovať najprv všetky karty a vedieť ich charakteristiky, správne využitie a možnosti, ktoré ovládajú. Zdá sa to ako zbytočné, avšak i jedna chybička môže pokaziť celý zápas. Sklamala nás slabá hodnota tutoriálov, ktoré sú jednoduché, neprechádzajú do hĺbky, povrchné textové informácie začnú čoskoro nudiť. Ponorenie do hry tak záleží na vašom skúšaní a pokusoch. Inteligencia však funguje vcelku dobre, pri kartovej hre algoritmy nevyzerajú strojovo, pretože platné pravidla nepúšťajú ani bežného hráča do tragikomických kúskov. Teda ak nechcete prehrať hru. Aj tak nám však chýbal príbeh, v ktorom by náročnosť získala plusové bodíky.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,0 / 10
Číslo, ktoré vidíte vyššie, je vo svojej podstate úplne bezpredmetné. Jednoduchá voľba: áno idem do tohto pomerne finančne náročnejšieho nákupu / nie, dávam ruky preč, je riešiteľná behom okamihu. Máte radi kartové hry? Máte možnosť hrať online, prípadne hrať s priateľmi a tým pádom vám nevadí absencia príbehu? Dve otázky, pri ktorých stačí odpovedať na jednu kladne a môžete začať nad kúpou uvažovať. Kartová hra pre PS3 tu ešte nebola, sme nesmierne zvedaví, či upadne do zabudnutia alebo rozhýbe herný svet k ďalším podobným titulom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Hviezdu Betelgeuze môžete na nočnej oblohe vidieť aj bez použitia teleskopu. Tvorí pravé rameno súhvezdia orion.

Hviezdu Betelgeuze z nášho pohľadu zahalil závoj prachu.


8 h
Čínska kozmická loď Šen-čou.

Astronauti strávia na stanici tri mesiace.


TASR 8 h

Potrebujú smartfóny ešte klávesnice?


10 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 210
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 247
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 912
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 102
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 873
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 732
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 258
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 006
 9. Po Slovensku na motorke 5 435
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 4 878