SME

Ako reagovať pri rozrušenom dieťati?

Výskumníčka sa pokúsila prísť na to, ako by mali rodičia najlepšie zareagovať, keď ich dieťa zažíva silné negatívne emócie.

Mladého chlapca na fotografii zrejme niečo rozrušilo.Mladého chlapca na fotografii zrejme niečo rozrušilo. (Zdroj: Reuters)

Výskumníčka z americkej University of Illinois sa pokúsila prísť na to, ako by mali rodičia najlepšie zareagovať, keď ich dieťa zažíva silné negatívne emócie: úzkosť, hnev či iné rozrušenie. Zistila, že nie všetky reakcie rodičov vedú ku dobrému emocionálnemu vývoju dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V novej štúdii konanej na University of Illinois výskumníčka Nancy McElwain navrhuje, že pre malé deti je prospešné, ak ich matky a otcovia nereagujú na negatívne emócie dieťaťa rovnako. "Keď je malé dieťa nahnevané, smutné či frustrované, najlepším variantom vyzerá byť, keď len jeden rodič dieťa upokojuje a problém s ním rieši," tvrdí výskumníčka v tlačovom vyhlásení univerzity. "Druhý rodič sa zatiaľ stiahne a nechá dieťaťu priestor, aby si vnútorne prebralo to, čo cíti."

SkryťVypnúť reklamu

Keď rodičia pristupujú ku dieťaťu týmto spôsobom, dieťa s väčšou pravdepodobnosťou získava schopnosť lepšie ovládať svoje emócie a porozumieť im. Podľa výskumníčky môže zároveň benefitovať z toho, že vidí rozličné typy reakcií a uvedomuje si, že existujú rozličné spôsoby náhľadu na vec. Tak si rozvíja myslenie a lepšie chápanie emócií. "Našou hypotézou je, že ak obaja rodičia pribehnú ku dieťaťu aby mu pomohli, dieťa nemá možnosť prežiť si negatívne pocity a naučiť sa, ako ich zvládať," povedala Nancy McElwain.

Dve štúdie na škôlkároch

Aby dokázala svoje hypotézy, výskumníčka urobila dve štúdie. V prvej bolo oslovených 55 škôlkárov a skúmalo sa ich pochopenie situácií, v ktorých mohli mať pozitívne aj negatívne emócie. Detí sa zároveň pýtali, ako by sa cítil niekto iný, keby neboli naplnené jeho očakávania: napríklad keby si niekto myslel, že v nádobe sú koláčiky, no po jej otvorení by zistil, že je prázdna.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej štúdii bolo pozorovaných 49 predškolákov pri viacerých herných príležitostiach s blízkym kamarátom. Pri jednej príležitosti vždy bolo dostupných mnoho hračiek a deti sa mohli hrať samé alebo spolu. Pri druhej príležitosti na hru bola deťom k dispozícii len jedna celkom nová hračka, o ktorú sa pri hre museli podeliť. Na základe pozorovania reakcií detí výskumníci odhadovali úroveň hry a konfliktu medzi dieťaťom a kamarátom.

V oboch štúdiách museli zároveň matky aj otcovia detí vyplniť anketu o tom, aké by boli ich reakcie, keď by dieťa zažívalo negatívne emócie. Rodičia, ktorí v ankete naznačili podporné reakcie, si zvyčajne vybrali možnosť, že by rozrušené dieťa často konfrontovali a pomáhali mu riešiť problém, čo negatívnu emóciu spôsobil.

SkryťVypnúť reklamu

Emocionálna inteligencia a menšia konfliktnosť

Výsledkom oboch týchto štúdií bolo poznanie, že deti, čo mali vyššie emocionálne chápanie a menšiu konfliktnosť voči kamarátovi, mali rodičov, z ktorých jeden v kritických situáciách poskytoval dieťaťu vyššiu podporu, zatiaľ čo druhý nižšiu. Vo väčšine situácií u takýchto detí nezáležalo na tom, ktorý z dvoch rodičov (či otec alebo matka) mal podpornú úlohu a ktorý si ho nevšímal.

V niektorých prípadoch však lepšie výsledky dosiahli tie deti, u ktorých podpornú rolu zohrával otec a matka dieťa podporovala menej. "Emocionálne podporujúci otcovia sa môžu pýtať viac otázok o príčinách a následkoch rozrušenia detí, čo má za následok to, že deti potom vlastným pocitom lepšie rozumejú," poznamenala výskumníčka.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej štúdii bolo poznanie z tejto štúdie platné len pre chlapcov, zrejme preto, lebo práve chlapci sú pri konflikte agresívnejší a im venovaná podpora má potom pre nich väčší význam.

Čo teda robiť s rozmrzeným dieťaťom?

Výsledkom oboch štúdií sú odporúčania výskumníčky rodičom, ako riešiť problémovú situáciu, v ktorej sa dieťa nachádza v strese, rozrušení alebo prežíva iné negatívne emócie či frustráciu. Tvrdí, že rodičia by mali pracovať tímovo, spôsobom, pri ktorom "jeden rodič ustúpi trošku do úzadia a nechá druhého rodiča, aby sa dieťaťu povenoval." Rozvážna tímová reakcia je obzvlášť dôležitá, keď dieťa zažíva veľa negatívnych epizód.

Namiesto okamžitého chlácholenia dieťaťa obomi rodičmi by sa mala situácia riešiť s chladnou hlavou. "Štúdia ukazuje, že menej je niekedy viac..", tvrdí Nancy McElwain, ktorá v súčasnosti pracuje ako profesorka na katedre ľudského vývoja na University of Illinois. Jej dve štúdie boli zhrnuté v septembrovom vydaní magazínu Child Development.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Marek Čičmanec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 586
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 252
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 142
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 020
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 269
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 867
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 200
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 844
SkryťZatvoriť reklamu