SME

Albert Einstein znovu a opäť inak

John Brockman sa v novom zborníku postaral o prekvapenie pre tých, komu sa zdá, že už o Albertovi Einsteinovi vedia všetko. Prispelo do nej 24 špičkových vedcov a vedeckých publicistov, pričom iba jediný z nich, legenda fyziky John A. Wheeler, sa s ...

Albert Einstein prednáša 14. januára 1931 na Carnegieho inštitúte v kalifornskej Pasadene.Albert Einstein prednáša 14. januára 1931 na Carnegieho inštitúte v kalifornskej Pasadene. (Zdroj: ČTK/AP)

John Brockman sa v novom zborníku postaral o prekvapenie pre tých, komu sa zdá, že už o Albertovi Einsteinovi vedia všetko. Prispelo do nej 24 špičkových vedcov a vedeckých publicistov, pričom iba jediný z nich, legenda fyziky John A. Wheeler, sa s ním dlhší čas stretával osobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznikla výmimočná kniha: Môj Einstein. Pragma, Praha 2007, zostavil John Brockman, preložila Jelena Žlábková.

Einstein súčasných vedcov nielen inšpiroval, ale mnohým dramaticky zmenil život. Profesora fyziky na Stanforde Leonarda Susskinda napríklad zachránil pred životným osudom inštalatéra, ktorý ho mal podediť po otcovi. Otec mladému Leonardovi nakoniec dovolil venovať sa fyzike iba preto, že poznal Einsteinovo meno. Čím však súčasne potvrdil, ako je všetko relatívne, lebo sám Einstein ku koncu života vyhlásil, že ak by nebol fyzikom, páčilo by sa mu byť práve inštalatérom.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzikovi Richardovi A. Mullerovi z Kalifornskej univerzity zanechal Einstein veľa darčekov. Najviac zo všetkého mu však vďačí za dar času, tohto prchavého pojmu, ktorému doteraz fyzika nerozumie, preto s ním vlastne ani nepracuje (čas je oveľa záhadnejší než priestor, tvrdí Muller). "Účtovníci milujú problémy, kde do seba všetky kúsky skladačky nakoniec presne zapadnú," píše Muller. "Fyzici milujú chaos a tajomstvo a radi sa obklopujú vecami, ktoré nechápu." Aj fyzici však majú nádej pochopiť plynutie času, lebo práve vďaka Einsteinovi je čiastočne prístupné analýze.

O čiernych dierach

Pre Wheelera, ktorý okrem iných významných fyzikálnych počinov zaviedol pojem čierna diera, sa tento bohémsky pôsobiaci človek, "tvrdohlavý ako mulica", stal od konca 30. rokov uplynulého storočia "najdôležitejším mentorom a rezonančnou doskou". Teraz si často predstavuje, ako s Einsteinom sedia a diskutujú trebárs o čiernych dierach, keď už je jasné, že skutočne existujú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Janna Levinová, bývalá teoretická fyzička v Cambridge a Oxforde, teraz na Kolumbijskej univerzite, sa stretáva so svojím vysnívaným Einsteinom často, niekedy hneď po zobudení ešte v posteli. Osem stretnutí s "projekciou svojich vlastných predstáv" zachytila veľmi originálne tak, ako to vie iba ona, vo filozofujúcej eseji Oproti idúcemu vlaku. Einstein ju inšpiruje k mätúcim, ale súčasne ohromujúcim stretnutiam s jej kolegami. "Ničomu neveríme, iba konštantnej rýchlosti svetla. A od tohto jediného princípu sa znova váhavo krôčik za krôčikom vydávame dopredu," píše Levinová, ktorá sa preslávila už svojou prvou knihou o tom, že kozmos pre ňu nie je nekonečný (Ako prišiel vesmír k svojim škvrnám).

Vedecký reakcionár?

SkryťVypnúť reklamu

Iná než klasicky ladená je aj stať matematika Franka J. Tiplera. Nebral si servítky a označil Einsteina rovno za vedeckého reakcionára; veď vraj neurobil nič iné len si povšimol základný nesúlad dvoch súborov rovníc - Maxwellových a Newtonových - a "minimálne" ich upravil. Nepotreboval na to ani nijaký experiment - okrem myšlienkového. Ani pri údajne revolučných výskumoch charakteru svetla, za ktoré získal Nobelovu cenu, nešiel dopredu, ale vrátil sa k staromódnemu a vlastne prekonanému názoru o časticovej podstate svetla. Ten iba oprášil a doplnil vlnovou teóriou, čím prispel k zrodu kvantovej mechaniky.

S kvantovými fyzikmi potom neúspešne bojoval po celý život. Nemohol sa zmieriť s neurčitosťou a mysterióznosťou kvantového sveta, pretože predpokladal, že fyzikálny svet musí byť v princípe vysvetliteľný. Neveril, že "Starý (Boh) hádže kockou", aj keď jednému zo zakladateľov kvantovej fyziky Nielsovi Bohrovi bolo jasné, že predsa skutočnému Bohu nebude nik predpisovať, čo má robiť - ani Einstein nie. Všetko nasvedčuje, že pravdu mal Bohr, nie Einstein.

SkryťVypnúť reklamu

Anton Zeilinger z Viedenskej univerzity, o ktorom sa ticho hovorí ako o jednom z kandidátov na niektorú z budúcich Nobelových cien, vo svojej eseji Einstein a absolutno napísal: "Dnes vieme, že jednotlivé udalosti, minimálne v oblasti mikrosveta, sú naozaj náhodné a fenomén kvantovej prepletenosti ukazuje, že nie je možné zavŕšiť teórie kvantovej mechaniky spôsobom, aký by sa Einsteinovi páčil."

Najväčšiu vedeckú celebritu všetkých čias možno interpretovať aj veľmi netradične, ako to okrem Tiplera a Zeilingera urobili aj ďalší autori, čo iba potvrdzuje, že sa nezmestí do nijakých schém. Samotnému Einsteinovi by sa to asi páčilo. Ako napísala v záverečnej eseji fyzička Maria Spiropulová, nachádza dnes Einsteina vo všetkých nevinných génioch, ktorí sami seba neberú vážne, vo všetkých študentoch, ktorí vedia riešiť problémy, na ktoré my už nestačíme, v srdciach ľudí, ktorým o niečo ide, a "v srdciach našich priateľov a kolegov, ktorí telefonujú uprostried noci kvôli nejakému absurdnému nápadu na vyriešenie absurdného problému."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťZatvoriť reklamu