SME

Overte si platnosť emailu v online nástroji

Dôveryhodný email nemá preklepy.

Platnosť emailu môžete overiť jednoducho cez internet.Platnosť emailu môžete overiť jednoducho cez internet. (Zdroj: AdobeStock)

Ak vám prišiel email, ktorý sa zdá podozrivý, no zároveň vyzerá dôležito, môžete si overiť, či emailová adresa odosielateľa skutočne existuje. Tak zistíte, či je bezpečné na email odpovedať.

Nástroje na overovanie platnosti emailov pomôžu aj podnikateľom, ktorí zbierajú emaily do databázy. Neplatné emaily v nej predsa nepotrebujú mať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri emailoch od neznámych osôb si môžete všímať niektoré dôležité znaky. Na internete však existuje aj niekoľko nástrojov na overenie platnosti emailov. Mnohé sú zadarmo, hoci ich bezplatné použitie je limitované počtom overení.

SkryťVypnúť reklamu

Overiť platnosť emailu online

Služby na overenie platnosti emailov fungujú jednoducho. Do políčka na stránke napíšete emailovú adresu, ktorý chcete overiť. Služba následne nakontaktuje poštový server, aby odštartoval komunikáciu za účelom odoslania správy. Žiadny email však v skutočnosti neodošle, takže zostávate v anonymite.

Odosielanie preruší v momente, keď server potvrdí alebo zamietne platnosť príjemcovej adresy. Zistí tak, že email na danej doméne skutočne existuje, čo zvyšuje jeho dôveryhodnosť.

Väčšina služieb na overenie platnosti emailov je v angličtine.

Znaky dôveryhodného emailu

V prvom rade si všímajte z akej domény vám email prišiel. Doménu nájdete za znakom @ - zavináč. Žiadna dôveryhodná organizácia - ako banka, pošta či polícia - vám nebude písať z domény Gmail - dokonca ani samotný Google túto doménu nevyužíva na posielanie emailov.

SkryťVypnúť reklamu

Doména väčšinou nesie názov samotnej organizácie, v prípade banky to bude teda napríklad názov samotnej banky. Pozor, nestačí, že názov organizácie je pred znakom @ - takúto emailovú schránku si na verejne dostupnej službe môže vytvoriť ktokoľvek.

Ak vám teda zdanlivo oficiálny email prichádza zo služby, ktorá poskytuje bezplatné emailové služby pre bežných ľudí (zoznam, post, seznam, gmail a podobne), ide o podvod.

Všímajte si tiež preklepy v názve domény či v celej emailovej adrese a tele emailu. Tie tiež naznačujú, že email nie je dôveryhodný. Prezradia ho aj nezvyčajné znaky v emailovej adrese ako +*&! a podobne.

Súvisiaci článok Naučte sa počítať percentá z hlavy. Stačí vám jednoduchý trik Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu