SME

Skončia zlodeji mobilov ?

Po ukradnutí mobilu vedia v Čechách telefón zablokovať, aby nebol použiteľný ani s inou SIM kartou. Naša polícia ­o blokovaní mobilov neuvažuje.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Nefunkčné telefóny z Čiech sa môžu stať dovozným artiklom na Slovensko.

BRATISLAVA. V Čechách začal tento mesiac fungovať projekt mobilných operátorov a polície, vďaka ktorému dokážu zablokovať po ukradnutí telefónu celý prístroj, nielen jeho SIM kartu. Mobil sa tak stáva po zablokovaní nefunkčný.

V žiadnej českej mobilnej sieti sa z neho nedá telefonovať ani posielať SMS správy. Fungovať nebude telefón ani v prípade, že by do neho „nový majiteľ“ vložil inú SIM kartu.

Všetci českí operátori s polí­ciou spolupracujú, a keď sa číslo objaví v databáze, nedovolia prihlásiť sa do svojej siete ukradnutému telefónu.

Zablokovanie IMEI čísla, ktoré nájdete na škatuli aj na telefóne, však nemusí zlodejov úplne odradiť. So správnym programovým a technickým vybavením ho možno zmeniť takmer na ktoromkoľvek mobile. Pri novších je však odblokovanie nákladné a často sa nemusí vôbec oplatiť. „Programy na zmenu IMEI nie sú bežne dostupné a k menej bežným telefónom sa špeciálny softvér vytvárať neoplatí,“ povedal pre české Lidové noviny analytik Martin Zikmund.

V Čechách nefunkčný, na Slovensku bez problémov

Slovenskí odborníci na telekomunikácie hovoria, že ukrad­nutý mobil zablokovaný v Če­chách bude u nás fungovať bez akéhokoľvek zásahu. „Blokovanie mobilov má najmä preventívny charakter, aby sa ľudia naučili nahlasovať krádeže a bolo nutné viac preverovať tovar na čiernom trhu,“ povedal David Března z poradenskej firmy Accenture. Priznáva, že kým je databáza a blokovanie kradnutých telefónov len v Čechách, v Anglicku a vo Francúzsku môže ukradnutý telefón, ktorý je v krajine pôvodu nefunkčný, skončiť v zahraničí.

Aby bola služba skutočne efektívna, bolo by potrebné mať databázu prepojenú vo všet­kých európskych krajinách. „Ne­máme teraz dôvod, aby sme využívali českú databázu,“ povedal hovorca prezídia Policajného zboru Martin Korch. Na Slovensku podobná databáza zatiaľ nefunguje.

Zlodeja už nevypátrajú

Slovenskí mobilní operátori Orange a T-Mobile o blokovaní telefónov u nás zatiaľ ani neuvažujú. „Ak by polícia či operátori iniciovali zavedenie takéhoto systému, sme pripravení o ňom diskutovať,“ povedal Martin Vidan z T-Mobilu.

Podľa mobilných operátorov aj polície by však blokovanie mobilných telefónov mohlo byť kontraproduktívne. „Blokovanie môže spôsobiť vyšší záujem o prepaľovanie IMEI kódov, vývoz kradnutých telefónov a bráni vyhľadaniu zlodeja,“ vysvetľuje Richard Fides z Orangeu.

V súčasnosti slovenská polícia zlodejov mobilov hľadá práve podľa výrobného čísla telefónu. Vypátrať zlodeja alebo nového majiteľa však možno, iba kým je telefón aktívny a môže sa z neho telefonovať.

Hovorkyňa Českého policajného prezídia Pavla Kopecká priznáva, že po zablokovaní polícia páchateľa nevypátra, ale cieľom projektu je počet krádeží znižovať. „Keď zlodeji vedia, že ukradnutý mobil je nepredajný, budú ich menej kradnúť,“ povedala.

Štatistiku, koľko kradnutých telefónov u nás ročne ľudia nahlásia, polícia nevedie.

Jediným operátorom na Slovensku, ktorý sa chystá blokovať kradnuté mobilné telefóny, je O2. Hovorca spoločnosti René Parák povedal, že síce spoločnosť zatiaľ nie je pripravená službu poskytovať, v blízkej budúcnosti by sa však tak mohlo stať. Zablokovaný telefón zrejme nebude fungovať len v sieti O2, ale v sieti ostat­ných dvoch operátorov fungovať bude.

Ako funguje blokovanie v Česku

Blokovanie je založené na jedinečnom identifikačnom čísle mobilného telefónu – IMEI. To sa dá zistiť na telefóne a na škatuli od telefónu.

S číslom príde okradnutý na políciu, kde jeho číslo zaevidujú do databázy. Ako dôkaz vlastníctva slúži škatuľa, faktúra či zmluva s operátorom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu