Tímy Raymonda Simmonsa z NIST a Roberta Schoelkopfa z Yaleovej univerzity (USA) preniesli s pomocou fotónov cez supravodivú linku informácie medzi vzdialenými kvantovými bitmi čiže qubitmi (na obrázku vizualizácia) na čipe. Dosiaľ sa to podarilo iba priamo medzi qubitmi. Veľký pokrok na ceste ku kvantovým počítačom.
(Zdroj: Nature)
Alan Turner z Národného múzea prírodnej histórie v New Yorku (USA) s kolegami zistil, že dinosaury rodu Velociraptor mali operené predné končatiny. Filmová séria Jurský park, ktorá velociraptory preslávila, však značne prehnala ich rozmery. Mali hmotnosť iba okolo 15 kilogramov a po konček chvosta merali 1,5-metra. (Zdroj: Science)
Tím Craiga Franklina z Queenslandskej univerzity (Austrália) dokázal rádiosondami, že slanovodné krokodíly, žijúce v ústí riek do mora (na obrázku jedno z pokusných zvierat), po premiestnení helikoptérou 52-130 kilometrov od domova rýchlo našli cestu späť, pričom preplávali 10-30 km denne. Jeden krokodíl musel cestou oboplávať Yorkský polostrov v severnej Austrálii - vyše 400 km urazil za 20 dní. (Zdroj: PloS ONE)
Robert Weinberg z Whiteheadovho ústavu a MIT (USA) s kolegami zistil, že bunky rakoviny prsníka, ktoré majú schopnosť šíriť sa do iných orgánov, obsahujú veľa mikroRNA typu 10b, ktorá reguluje gén HOXD10. Dôležitý objav pri hľadaní novej liečby.
(Zdroj: Nature)
Podľa tímu Cheryl Nickersonovej z Arizonskej štátnej univerzity (USA) sa baktérie Salmonella typhimurium po 12 dňoch na orbite stávajú trikrát choroboplodnejšími (na obrázku astronautka Heide Stefanyshynová-Piperová pri experimente počas letu raketoplánu Atlantis STS-115).
(Zdroj: PNAS)