TESTOVALI SME

Sony Ericsson T650i: štýl nemožno merať

Sony Ericsson T650i zaujme bežného používateľa dvoma vecami – dizajnom a fotoaparátom. Ten ponúka rozlíšenie 3,2 megapixelu a automatické ostrenie.

Sony Ericsson T650i zaujme bežného používateľa dvoma vecami - dizajnom a fotoaparátom. Ten ponúka rozlíšenie 3,2 megapixelu a automatické ostrenie. Vďaka tomu dokáže nahradiť bežný kompakt a zároveň sa z neho dá telefonovať. Telefón podporuje aj siete tretej generácie, čiže by sa mohol objaviť v ponuke mobilných operátorov.

Dizajn a klávesnica

Hodnotiť dizajn štýlového telefónu je subjektívna záležitosť. Niekomu sa môže telefón páčiť, inému zase nie. Ďalší zase chce mať na štýlovom telefóne logo známeho módneho domu. Sony Ericsson T650i je štýlový telefón, ktorý má striedmy dizajn. Zaujme bežných používateľov, ktorí chcú pekný telefón za rozumnú cenu a nepotrebujú ho mať označkovaný názvami ako Prada, Armani či Hugo Boss.

Čo na prvý pohľad zaujme je kovový kryt telefónu a malé štvorcové tlačidlá. Čo sa týka kovovej časti krytu, ide čiastočne o klam. Na zadnom kryte po odobratí totiž vidieť, že je na plastovom kryte pripevnený ešte jeden hliníkový. Dizajnovo to pôsobí veľmi pekne, no odolnosť telefónu pri páde sa zvýšila menej, ako keby bolo celé telo telefónu kovové. Keďže sme telefón nerozoberali do poslednej skrutky, môžeme len odhadovať, že horná časť predného krytu je na rozdiel od zadnej celokovová. Predný kryt sa nedáva dole, takže by bola spodná plastová časť krytu zbytočná.

  

Na prednej strane telefónu je displej, ktorý pôsobí vo vypnutom stave väčší, ako keď je rozsvietený, klávesnica, videokamera pre videohovory a svetlocitlivý senzor. Na pravej bočnej strane je umiestnená spúšť fotoaparátu a dvojica tlačidiel na zmenu hlasitosti reproduktora. Na vrchnej strane je tlačidlo na zapnutie a vypnutie zariadenia a posuvná poistka na uvoľnenie zadného krytu. Na ľavej bočnej strane je len konektor pre handsfree a nabíjačku. Na tejto strane, ale pod krytom, je slot pre pamäťovú kartu. Na zadnej strane je objektív fotoaparátu, blesk a mriežka reproduktora pre hlasitý odposluch. Objektív fotoaparátu mierne vystupuje nad povrch telefónu, čím sa stáva zraniteľnejším.

Malých alfanumerických klávesov sme sa najprv obávali, no pri používaní sme zistili, že sú lepšie, ako klasické. Tým, že je ich plocha štvorcová, dobre rozkladajú tlak pri stláčaní a zároveň dostatočne vystupujú nad povrch telefónu. Práca s touto klávesnicou je veľmi dobrá a porovnateľná s klávesnicou, ktorá má tlačidlá bežnej veľkosti. Ovládacie tlačidlá sú už normálnej veľkosti a práca s nimi je taktiež veľmi dobrá. Kritiku si zaslúžia tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré sú spojené, tenké a málo vystupujú nad povrch. Ich nahmatanie počas hovoru a následné stláčanie nie je také jednoduché, ako by sme si predstavovali.

Telefón je po konštrukčnej stránke veľmi dobre spracovaný, nevŕzga ani nepraská. Jeho rozmery sú 104 x 46 x 13 milimetrov a hmotnosť 95 gramov.

Displej

Displej osadený v T650i ponúka na dnešné pomery štandardný displej s rozlíšením 240 x 320 pixelov a zobrazí 262-tisíc farieb. Okolo displeja je v telefóne dostatok miesta pre to, aby mohol byť väčší. Displej zobrazuje farby verne a je pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku.

 

 

Ovládanie

Hlavným ovládacím prvkom T650i je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred. Okolo neho je dvojica kontextových klávesov, tlačidlo o krok späť a tlačidlo na vymazávanie „c". Posledne menované tlačidlá sú spojené s tlačidlom pre prístup do rýchleho menu a s tlačidlom na spustenie wapového prehliadača. Ide teda o štandardné ovládanie súčasných modelov značky Sony Ericsson.

Menu a operačný systém telefónu

Menu telefónu sa nijak výrazne neodlišuje od súčasných modelov Sony Ericssonu. Hlavné menu tvorí matica troch ikon v štyroch radoch. Názov ikon sa zobrazuje v hornom riadku. Iný spôsob zobrazenia hlavného menu ako matice v telefóne nie je. V hlavnom menu je priamy prístup k funkcii PlayNow, prehliadaču webu, zábave, fotoaparátu, správam, hudobnému prehrávaču, správcovi súborov, kontaktom, budíku, zoznamu hovorov, organizátoru a nastaveniam. Ďalšie submenu sú textové s ikonou v každom riadku. Ikony nie sú animované.

K dispozícii je aj menu obľúbených položiek, ktoré sa spustí stlačením špeciálneho tlačidla. V tomto menu je okrem obľúbených funkcií aj zoznam záložiek webového prehliadača, zoznam spustených aplikácií a zoznam nových udalostí. V ňom sú vypísané napríklad nové správy, zmeškané hovory či zmeškané budíky.

V pohotovostnom režime sa zobrazuje stavový riadok, kde sa zobrazuje sila signálu, stav batérie, stav bluetooth a zvolený profil. Okrem toho sa v pohotovostnom stave zobrazuje dátum, budík a čas. Ten sa môže zobrazovať buď malý alebo veľký. Na pohotovostnej obrazovke sa môže zobrazovať aj jedna z uložených poznámok. Ako tapeta môže byť spustená Java aplikácia. Menu je rýchle. Spomaliť ho však môže náročnejšia GIF animácia či spustená java aplikácia na pozadí.

Zaujímavosťou T650i je, že pri pohybe v hlavnom menu telefón pri každom pohybe jemne zavibruje.
 
 

Funkcie

Telefón má bežnú výbavu na akú sme v súčasnosti zvyknutí. Má kalendár, úlohy, poznámky, časovač, stopky, kalkulačku, konvertor či budík. Telefón možno synchronizovať s počítačom aj so vzdialeným serverom. Vo výbave je aj nahrávanie a diaľkové ovládanie počítača cez bluetooth rozhranie HID. Ním sa dá ovládať pohyb myši, niektoré základné programy a prezentácie. Okrem toho sú v telefóne aplikácie na úpravu videa a fotiek a je tu aj čítačka RSS kanálov.

Telefónny adresár

Telefónny adresár je rovnaký, ako pri iných modeloch Sony Ericssonu a preto ho opíšeme len v krátkosti. Pojme 1000 kontaktov a 2500 čísel. Telefón totiž zobrazuje maximálny a využitý počet kontaktov aj telefónnych čísel. Ku každému kontaktu možno priradiť niekoľko údajov. Kontakty v telefóne a na SIM karte sa zobrazujú osobitne. Pri vyhľadávaní stačí zadávať postupne písmená mena.

Správy

Z telefónu možno poslať SMS, EMS, MMS a e-mailové správy. Na výber je aj tzv. Hlasová správa. Ide vlastne o MMS správu, do ktorej sa uloží zvuková nahrávka.

Pri písaní SMS správy sa nezobrazuje odpočítavanie písmen. To sa zobrazí na konci, keď už ostáva len 20 znakov. Telefón zobrazí aj informáciu o tom, že text bude rozdelený do viacerých správ. Pri písaní možno využiť slovník prediktívneho písania T9.

 

 

Multimédia

Sony Ericsson T650i nepatrí do série walkman a teda ponúka len základný hudobný prehrávač. Ten ponúka hudobnú knižnicu, náhodné a opakované prehrávanie, ekvalizér či rozšírenie sterea.

Vstavané FM rádio ponúka v súčasnosti vyšší štandard - má RDS a je stereo. Telefón má aj videoprehrávač a diktafón.

Java

V telefóne možno spúšťať aplikácie java v prostredí MIDP 2.0.

Dáta

Podobne ako doteraz väčšina telefónov Sony Ericssonu podporuje T650i siete tretej generácie a nepodporuje technológiu EDGE, ale len GPRS. Ak teda nie ste v pokrytí 3G, tak môžete prenášať dáta maximálnou rýchlosťou len 56 kilobitov za sekundu. Maximálna rýchlosť UMTS je 384 kilobitov za sekundu.

Na prenos dát medzi telefónom a počítačom poslúži aj bluetooth vo verzii 2.0 s profilom A2DP na pripojenie stereo slúchadiel.

V telefóne nie je podpora Wi-Fi ani infraport.

Pamäť

V telefóne je pomerne malá vnútorná pamäť, menej ako 20 megabajtov. Je však možné ju rozšíriť pamäťovými kartami typu M2 až do dvoch gigabajtov.

Fotoaparát

Vyše trojmegapixelový fotoaparát je okrem dizajnu hlavnou devízou T650i. Čo sa týka parametrov, tak ponúka rozlíšenie 3,2 megapixelu (2048 x 1538 pixelov), blesk, automatické ostrenie a makro. Trochu nás sklamalo, že video možno zachytávať len v rozlíšení 176 x 144 pixelov.

Fotoaparát ponúka možnosť fotiť panorámy, využívať zábavné rámčeky a má prednastavené aj niektoré scény (krajina v šere, portrét, krajina, pláž alebo sneh, šport či dokument. Nechýba ani vyváženie bielej, samospúšť alebo farebné efekty. Pri niektorých svetelných podmienkach sa hodí aj zmena merania expozície. K dispozícii sú dve nastavenia - normálny režim a podľa stredu.

Výsledné fotografie sú veľmi dobré a možno ich porovnávať s fotografiami, ktoré robia bežné kompakty.

Zverejnené fotografie sú zmenšené na rozlíšenie 800 x 600 pixelov.

Batéria

Sony Ericsson T650i je vybavený batériou typu Li-Polymer s kapacitou 930 mAh. Ide teda o batériu s pomerne slušnou kapacitou. Jej výdrž je adekvátna. Telefón vydrží pri bežnom používaní aj 4,5 dňa bez vypínania na noc. Pri striedmejšom používaní to môže byť aj viac. Výdrži napomáha aj svetlocitlivá dióda, ktorá reguluje podsvietenie displeja a klávesnice.

Celkové hodnotenie

Sony Ericsson T650i je telefón, ktorý sa nám páčil tak po dizajnovej, ako aj po funkčnej stránke. Neznamená to však, že ide o úplnú špičku. Telefón nemal napríklad prehliadač dokumentov či prehrávač walkman. Na druhej strane má kvalitný fotoaparát s rozlíšením 3,2 megapixelu, čo v súčasnosti bohato postačuje. Dobre na nás pôsobila aj doplnková výbava telefónu, ktorú sme našli v krabici. Zaujal nás stojan, do ktorého možno zapojiť nabíjačku a aj samotná nabíjačka. Jej konektor totiž umožňuje pripojiť k telefónu nie len nabíjačku.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 663
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 3 969
 3. Od septembra opäť po starom 2 855
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 846
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 636
 6. Ako sme jazdili v socializme 1 634
 7. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 1 460
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 270
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 170
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 142

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Danko: Mnohí z SNS chcú odísť z vlády. Fico na vyhlásenie nakoniec neprišiel

Vláda nezasadla tak, ako to žiadal predseda SNS.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.

TECH

Ako zanikla záhadná kultúra na Veľkonočnom ostrove

Prudký rozvrat alebo pomalé umieranie? Pôsobilo oboje.

Neprehliadnite tiež

Microsoft ohlásil nový diel legendárnej stratégie Age of Empires

Definitívna edícia prvého dielu vyjde už tento október.

Neaktualizované drony sa zmenia na tehly

Ak nemá byť lietanie bezpečné, dron zostane na zemi. To je politika, ktorá dáva zmysel.

Nie je za tým len ideológia. Veda vysvetľuje, čo spraví z ľudí teroristov

Islamský štát prehrá, zhodujú sa vedci. Na otázku, či tým hrozba pominie, hovoria jednoznačné nie.

NASA má plán, ako zachrániť planétu pred výbuchom supersopky

Americký úrad navrhol spôsob, ako by sa dalo zachrániť ľudstvo.