Všetky živočíchy hmotnejšie ako 25 kilogramov vrátane veľkých dinosaurov zmizli zo zemskej súše na prelome druhohôr a treťohôr pred 65-miliónmi rokov. Najviac odborníkov sa prikláňa k názoru, že kvôli zrážke Zeme s asi desaťkilometrovou planétkou. Dôkazom je kráter s celkovým priemerom 300 kilometrov, ktorý leží pod severnou oblasťou mexického poloostrova Yucatán a priľahlou časťou morského dna, so stredom pri mestečku Chicxulúb. Zrážka s planétkou zabíjala priamo, ale najmä nepriamo - dlhodobým zhoršením klímy.
Obrovská zrážka za Marsom
Odkiaľ však teleso pochádzalo? Traja astronómovia teraz predložili výsledky zložitých výpočtov, podľa ktorých vzniklo pri inej zrážke. Tá sa odohrala pred približne 160 miliónmi rokov v tej oblasti hlavného pása planétiek medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera, ktorý je najbližšie k Slnku. Do rodičovského telesa s priemerom približne 170 kilometrov vtedy narazilo iné teleso s priemerom asi 60 kilometrov. Rodičovské teleso, ktoré zložením pripomínalo uhlíkaté meteority zo skupiny takzvaných chondritov, sa po zrážke rozpadlo na množstvo fragmentov. Jedným z nich je planétka 298 Baptistina, ktorú je možné pozorovať aj dnes.
Tycho i Chicxulúb
Mnohé fragmenty sa dostali do blízkej zóny hlavného pása planétiek, označovanej ako „dynamická superdiaľnica“, odkiaľ mohli účinkom gravitačných síl Slnka, veľkých planét a iných planétiek ľahko uniknúť z hlavného pása planétiek a dostať sa i na dráhy križujúce obežnú dráhu Zeme.
Práve to môže vysvetliť, prečo sa frekvencia vzniku veľkých kráterov na Zemi a Mesiaci v posledných 100 až 150 miliónoch rokoch oproti dlhodobému priemeru zdvojnásobila. Takto azda pred 108 miliónmi rokov vznikol aj známy kráter Tycho na Mesiaci s priemerom 85 kilometrov. Horniny vyvrhnuté pri tejto udalosti tvoria na mesačnom povrchu „lúče“ dlhé 1500 kilometrov. A pravdaže Chicxulúbsky - s 90-percentnou pravdepodobnosťou ho vytvorila planétka z Baptistininej rodiny. Dôkazom je aj zloženie telesa, ktoré pripomína zloženie rodičovského telesa Baptisty. Do tejto rodiny patrí 20-percent planétiek, približujúcich sa k Zemi.
Ide o výsledky dôkladnej analýzy, ktorú v dnešnom čísle časopisu Nature uverejnili William Bottke a David Nesvorný z Juhozápadného výskumného ústavu v Boulderi (štát Colorado, USA) a David Vokrouhlický z Karlovej univerzity v Prahe.
Zdroj: Nature zo 6. septembra 2007.
Autor: spolupracovník SME