Nemecko vstupuje do "hry o Mesiac". Štvorročná misia LEO (Lunar Exploration Orbiter) odštartuje v roku 2012. Bude ju tvoriť dvojica satelitov Mesiaca, 500-kilogramový a 150-kilogramový, ktoré poletia vo formácii. Väčší ponesie radar (na obrázku vľavo jeho vízia), ktorý prenikne až do hĺbky stoviek metrov. Spolu vytvoria najpodrobnejšiu 3-D stereomapu mesačného povrchu. (Zdroj: European Planetary Science Congress, Potsdam)
Tím Stuarta Cunninghama a Torstena Kanzowa z Národného oceánografického strediska v Southamptone (Veľká Británia) zistil dlhodobým meraním bójami od Bahám k severnej Afrike (na obrázku inštalácia bóje), že intenzita známeho severoatlantického oceánskeho prúdenia - teplá voda pri hladine na sever, ochladená hlbšie na juh - sa počas roka môže meniť až osemnásobne. (Zdroj: Science)
Tím Gena Suwu z Tókijskej univerzity (Japonsko) a Berhanea Asfawa z Výskumnej služby Údolia veľkého zlomu (Etiópia) objavili v etiópskej oblasti Afar neznámeho pravekého ľudoopa. Druh Chororapithecus abyssinicus žil pred približne 10-miliónmi rokov a patril do gorilej línie. Nálezy ľudoopov z kľúčového obdobia, keď sa z tejto skupiny primátov začala vyčleňovať línia napokon vedúca k ľuďom, sú vzácne. (Zdroj: Nature)
Paul Pévet z Univerzity Louisa Pasteura v Štrasburgu (Francúzsko) s kolegami doložil, že európskym škrečkom poľným (na obrázku) sa počas zimného spánku vypína základný 24-hodinový biorytmus telesných procesov. Hibernujúcim zvieratám očividne prestáva oscilovať aktivita "hodinových" génov Per1, Per2 a Bmal1 a takzvaného hodinovo kontrolovaného génu arginín-vazopresín v mozgovom hypotalame. (Zdroj: PNAS)