SME

Čínsky brat sa pozerá

Nové technológie majú čínskej vláde umožniť sledovať obyvateľstvo. Vyvíjať ich pomohli firmy ako IBM, Hewlet-Packard či Dell.

Čína moderné technológie vrátane internetu prijíma s nadšením – ale dáva si záležať, aby slúžili výhradne v prospech štátu a komunistickej strany.Čína moderné technológie vrátane internetu prijíma s nadšením – ale dáva si záležať, aby slúžili výhradne v prospech štátu a komunistickej strany. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ –SITA/AP)

Predstavte si, že vaše kroky po ulici celý deň sledujú kamery pripevnené na každom dome, ktoré vždy zosnímajú vašu tvár a podľa nej zistia aj vašu adresu, zdravotný stav a minulosť. Sci-fi alebo motív z románu Georgea Orwella? Presne takto budú na budúci rok vyzerať všetky väčšie mestá v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čipy a kamery
Čínska vláda tento mesiac začala na budovy juhočínskeho mesta Šenzen postupne umiestňovať 20-tisíc kamier, ktoré budú snímať pohyb ľudí po ulici. Špeciálne navrhnutý softvér dokáže medzi chodcami objaviť zločinca alebo zaznamenať netypické správanie.

SkryťVypnúť reklamu

Do systému sa zapojí aj ďalších 180 000 kamier, ktoré doteraz podobnú funkciu neumožňovali, a každý z viac ako dvanástich miliónov obyvateľov mesta dostane čipovú kartu, na ktorej budú zaznamenané informácie o ňom vrátane vierovyznania, etnického pôvodu či vzdelania. „Ak človek nechce čipovú kartu, nemôže tu bývať, nedostane žiadnu podporu od štátu. Je to spôsob, ako môže vláda v budúcnosti kontrolovať populáciu,“ povedal pre ABCNews.com Michael Lin, viceprezident spoločnosti China Public Security Technology, ktorá projekt zabezpečuje.

Miliarda kariet
Čínska vláda chce projekt postupne spustiť aj v ďalších veľkých mestách v krajine a vydať 1,3 miliardy čipových kariet pre všetkých občanov. Do svojej jednotnej databázy teraz zhromažďuje informácie o obyvateľoch – zatiaľ je ich v evidencii 96 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Pôjde o zďaleka najväčší monitorovací projekt na svete a jeho oficiálnym cieľom je ochrana obyvateľov pred terorizmom a zločinom. Systém však podľa expertov môže byť ľahko zneužitý na sledovanie nepriateľov režimu a potlačenie protestov.

„Nebezpečenstvo je v tom, že Čína nemá nezávislé súdnictvo, ktoré by mohlo ustriehnuť rozdiel medzi verejnou potrebou takejto služby a ochranou osobného súkromia,“ myslí si Nicholas Beyuelin, z organizácie Human Rights Watch, ktorá sa zaoberá dodržiavaním ľudských práv. „Táto technológia môže efektívne prispieť k potlačeniu politickej opozície. Štát môže monitorovať a potláčať legitímne formy odporu, ako protesty, jednoduchým nasadením kamier.“

Číne pomáha USA
Viacerí tiež kritizujú, že projekt, ktorý takto výrazne zasahuje do súkromia obyvateľov Číny, financujú americké banky a technologicky sa na ňom podieľajú aj veľké americké hardvérové a softvérové spoločnosti. Program, ktorý skúma tvár chodcov, napríklad beží na operačnom systéme Microsoft Windows a v miestnostiach s technikou visí na stene certifikát spoločnosti IBM označujúci túto firmu ako partnerskú.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme veľmi dobré vzťahy s americkými spoločnosťami ako IBM., Cisco, Hewlett-Packard alebo Dell,“ povedal pre New York Times Robin Huang šéf operatívy China Public Security Technology. „Všetky tieto spoločnosti s nami pracujú na vytvorení nášho systému“.

Americkým firmám pritom Kongres ešte v roku 1989 po Masakri na Námestí nebeského pokoja úplne zakázal do Číny dovážať akúkoľvek techniku, ktorá by mohla slúžiť na sledovanie obyvateľstva. Americké spoločnosti Yahoo, Google, Microsoft a Cisco museli na podozrenie, že Číne pomáhajú pri zavádzaní cenzúry na internete, reagovať minulý rok. Yahoo si vyslúžil kritiku, keď v roku 2005 poskytol čínskej vláde internetovú adresu opozičného novinára Shi Tao, ktorý bol potom odsúdený na desať rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 933
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 667
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 771
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 710
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 064
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 564
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 868
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 588
SkryťZatvoriť reklamu