Nemeckí a britskí vedci poodhalili dlhodobým terénnym výskumom v tanzánskom kráteri Ngorongoro princíp, na ktorom sú vybudované a udržiavané zdravé klany hyen škvrnitých (Crocuta crocuta). Desať rokov monitorovali všetkých osem tamojších hyeních klanov a geneticky určovali príbuznosť.
Tieto zvieratá zďaleka nie sú iba zdochlináre, ako ich bežne vnímame, ale aj veľmi zdatní lovci; neraz sa stáva, že nie hyeny kradnú korisť levom, ale naopak. Žijú sociálne v skupinách, kde dominujú samice.
Zvieratá sa všeobecne vyhýbajú páreniu medzi najbližšími príbuznými (incestu) pre vysoké genetické riziko. Najčastejšie dvomi metódami: buď mladé samce či samice opúšťajú rodinu a klan, alebo si v rámci klanu pamätajú, kto sú ich najbližší príbuzní. Samce hyen tak ako väčšina samcov cicavcov nepomáhajú pri výchove potomkov, a tak si samice sotva môžu pamätať, kto je otec ich mláďat. Samice hyen sa navyše pária promiskuitne. Samce hyen zvyčajne opúšťajú rodný klan, samice zostávajú.
Prečo je to tak, a nie naopak? Zdá sa, že kľúč je v princípoch, ktorými sa riadia samice pri výbere sexuálnych partnerov. Mladé samice uprednostňujú páriť sa s "novopríchodzími" samcami, buď doslova cudzincami, ktorých migráciu do skupiny zažili, alebo s takými, ktorí sa v klane narodili po nich. Zvlášť dôležité je totiž, aby sa nepárili s otcami a staršími bratmi. Staršie samice tiež dávajú prednosť samcom, s ktorými majú dlhodobé priateľské vzťahy, trvajúce roky. Pri takýchto zásadách majú mladé pohlavne dospievajúce samce vo vlastnom klane málo príležitostí na párenie a tak odchádzajú, aby si vyhľadali iné klany, osobitne také, kde je najviac mladých samíc.
Štatistika ukázala, že samce, ktoré zásady plne rešpektujú, splodili najviac potomkov. Je to vôbec prvý prípad, v ktorom sa pri cicavčom druhu preukázalo, že samce najlepšie reagujúce na samičie preferencie pri párení prenášajú do ďalších generácií najviac svojich génov. Celý proces riadia samice zopár jednoduchými princípmi.
Výskum uverejnil v najnovšom čísle časopisu Nature Oliver Höner s kolegami z Leibnizovho ústavu na výskum zoo a divých zvierat v Berlíne a zo Sheffieldskej univerzity. (urb)