Biológ Joseph Kiesecker z Pennsylvania State University v USA a jeho kolegovia k záveru, že pomerne rýchle tempo vymierania obojživelníkov priamo súvisí s klimatickými zmenami na Zemi. Vedci skúmali účinky ultrafialového žiarenia zo Slnka na vajíčka obojživelníkov (žiab a mlokov) a zistili, že ak sa v prirodzenom prostredí, v ktorom sa tieto živočíchy rozmnožujú, zmenší množstvo vody, vajíčka sa stávajú menej odolné proti UV žiareniu. Píše sa o tom v najnovšom vydaní časopisu Nature.
Čím je teda vrstva vody hrubšia, tým viac UV žiarenia pohltí a vajíčka sú tak lepšie chránené. V posledných rokoch je čoraz menej snehu a voda, v ktorej sa obojživelníky liahnu, je plytšia. Vedci tiež zistili, že ak sa vajíčka UV žiarením poškodia, narodia sa slabé jedince s nedostatočne vyvinutým imunitným systémom.
Kieseckerov tím zistil, že embryá študovaných obojživelníkov boli napadnuté patogénom Saprolegnia ferax, ktorý zvyčajne napadá len oslabené zárodky. „Začiatkom 90-tych rokov sme zistili, že úmrtnosť u tohto druhu živočíchov na severozápade USA dosahovala 80 až 100 percent,“ povedal pre Reuters J. Kiesecker. (BBC, AP, 5D)