Posledné útočiská vzácnej pandy na území Číny ubúdajú obrovskou rýchlosťou aj potom, ako z nich boli vytvorené chránené zóny. Podľa štúdií čínsko-amerických biológov je hlavnou príčinou tohto javu rastúci počet obyvateľov. Ten sa vo vnútri rezervácie China‘s Wolong Nature Reserve, ktorá bola vytvorená už v roku 1975 s cieľom zachrániť posledné pandy, takmer zdvojnásobil.
Obyvatelia rezervácie už takmer celkom zničili nižšie položené lesy rezervácie a v súčasnosti ohrozujú aj horské lesy, kde pandy žijú a rodia mláďatá. Aj keď miestni obyvatelia používajú drevo z lesov väčšinou pre vlastnú spotrebu ako zdroj energie v domácnostiach, úbytok lesov je alarmujúci.
„Boli sme zaskočení tempom ničenia lesov v rezervácii,“ vyjadril sa k situácii Dr. Jianguo Liu z Michiganskej štátnej univerzity v USA, ktorá sa venuje záchrane pandy vo voľnej prírode. Jedným z riešení ako zabrániť vyhubeniu pánd je podľa J. Lia efektívne vzdelávanie menšinových etník, najmä Tibeťanov, ktorí žijú v lesoch vnútri rezervácie.
Svetová ochranárska organizácia WWF zverejnila koncom marca správu, v ktorej sa uvádza, že populácia pánd v čínskych rezerváciách predstavuje už len zhruba 1000 prežívajúcich jedincov.