S letným prehrievaním notebookov súvisí aj to, že ich chladiče sú pokryté vrstvou prachu a jemných vlákien. Tie brzdia odovzdávanie tepla prúdiacemu vzduchu a vnútro sa začína prehrievať. Stačí však vziať do rúk vysávač a máte po starostiach.
Každý notebook je vybavený minimálne dvoma ventilačnými otvormi. Kým jeden ústiaci na spodnej strane slúži na nasávanie vzduchu, cez bočnú mriežku je vyfukovaný vzduch horúci. Niekedy je nasávacích otvorov viac – skrývať sa môžu i pod tlačidlami klávesnice.
V notebooku sa v prašnom prostredí hromadí prach. Ak ho používate v posteli, alebo máte byt či kanceláriu vybavené hladkou krytinou ktorá nezachytáva prach, znečistenie stúpa.
Keďže súčiastky sú pevne uchytené na doske plošných spojov, nemusíte sa báť toho, že vysávač notebooku ublíži. Pri údržbe ho vypnutý položte na stôl, vytiahnite z neho pre jednoduchšiu manipuláciu baterku a k ústiam ventilácie prikladajte hadicu vysávača. Budete počuť ako sa roztočí ventilátor na chladiči procesora, v prípade vysávača s cyklónovou jednotkou uvidíte v odpadovej nádobe aj prach.
Ak ste sa už pustili do údržby, nezabudnite na klávesnicu. Regulátorom na rukoväti alebo tele vysávača znížte sací výkon a s malou hubicou niekoľko krát vo všetkých smeroch prejdite po klávesnici. Pozor dávajte na reproduktory – takáto gymnastika by im nemusela prospieť. Opatrní buďte aj s displejom.
Priebežná údržba zaistí dokonalejšie chladenie notebooku, predĺži jeho životnosť a ušetrí vám cestu do servisu.
„Máloktorý majiteľ notebooku vie, že počas záručnej doby mu zabezpečíme čistenie notebooku bezplatne“ – dozvedeli sme sa v servisnom stredisku HP. „Vieme o tom, že používatelia siahajú po vysávačoch, žiadny notebook poškodený týmto spôsobom sme u nás zatiaľ nemali. Ak sa však vrtuľka ventilátora roztočí prirýchlo, môže sa stať, že sa poškodí vinutie motorčeka a chladenie zlyhá. Preto radšej odporúčame čistenie v servise, ktoré stojí v priemere 1000 Sk. Zákrok trvá približne hodinu, možné je počítať s vybavením na počkanie.“
Autor: mag