Jeden z najväčších problémov jadrovej energetiky – ukladanie vyhoreného rádioaktívneho paliva – možno bude v najbližších rokoch vyriešený, hovoria fyzici z Department of Energy Los Alamos National Laboratory (LANL), inštitúcie, ktorá priviedla na svet prvú atómovú zbraň.
Nebezpečné chemické prvky, ako je urán alebo plutónium, sú už dávno na zozname „ostro sledovaných“ látok. Ich zneužitie na teroristické účely, prípadne katastrofa typu Černobyľ, sú nočnou morou politikov (ale nielen ich) na celom svete.
Vedcom je už pomerne dlho známe, že jedným z bezpečných spôsobov uchovávania plutónia je jeho kombinácia s bórom a premena na borid plutónia. Takýto proces je však veľmi náročný; na dosiahnutie reakcie treba zohriať teplotu obidvoch prvkov na 3000 stupňov Celzia, potom ich ochladiť, rozdrviť na jemný prášok, ktorý sa zmieša a znovu zohreje. Navyše, proces sa musí opakovať niekoľkokrát.
Anthony Lupinetti s kolegami z LANL prišli na iný spôsob, pri ktorom skombinovali tetrachlorid uránu a diborid horčíka. Znížili tým potrebnú teplotu na 500 až 800 stupňov. Napriek tomu, že Linettiho tím urobil pokus len s mikroskopickým množstvom látky (100 miligramov), vedci sú presvedčení, že cesta, ako sa bezpečne zbaviť nebezpečného rádioaktívneho odpadu, je kombinovať rôzne chemické prvky a zmeniť chemickými reakciami nebezpečné prvky na neškodné.