Rodney Ruoff zo Severozápadnej univerzity v Evanstone (USA) s kolegami vyvinul uhlíkový nanokompozitový papier na priemyselné použitie (na obrázku), založený na oxide grafénu (grafén - jednoatómová vrstva uhlíku). Možno ho lacno vyrábať z grafitu, je silnejší, tuhší a súčasne ohybnejší ako mnohé alternatívy z uhlíkových nanotrubíc.
(Zdroj: Nature)
Podľa tímu Marka Meiera z Coloradskej univerzity (USA) prispeje k stúpaniu morských hladín do konca storočia (10- až 25-centimetrov) 60 percentami topenie malých ľadovcov a ľadových čiapočiek na vrcholoch hôr. Tvoria síce iba 1 percento objemu ľadovcov, ale 99 percent ich je v Grónsku a Antarktíde.
(Zdroj: Science)
Tím Alfonsa Saiz-Lopeza z Leedskej Univerzity (Veľká Británia) a NASA/JPL (USA) objavil na Halleyovej stanici v Antarktíde (na obrázku), že sa tam celoročne nad snehom a ľadom vznáša prekvapujúce množstvo oxidov brómu a jódu. Zohrávajú veľkú úlohu vo vývoji globálnej klímy.
(Zdroj: Science)
Tím Andrea Nela z Kalifornskej univerzity v Los Angeles preukázal súvislosť splodín naftových motorov s aterosklerózou (tvrdnutie tepien), ktorá zvyšuje riziko infarktu a porážky. Keď sa spojí s cholesterolom, upchávajúcim tepny, potom sa podľa Nela 1+1 nerovná 2, ale 3. Naozaj nebezpečná synergia.
(Zdroj: Genome Biology)
Noviny China Daily citovali Wang Hongguanga z Čínskeho strediska rozvoja biotechnológií, že vedci ČĽR ako prví vyklonovali králika (na obrázku) z králičieho plodu. Prvý, v roku 2002 Francúzmi vyklonovaný králik, vzišiel z DNA dospelého jedinca. 60-gramová samička sa údajne narodila vo februári a rastie normálne. (Zdroj: Reuters)
Zdeněk Urban
Foto - Richard Piner/Dmitriy Dikin;
Alfonso Saiz-Lopez; University
of Wyoming.