Pomerne subtílny smartphone Motorola Q 9h sa vyznačuje najmä kancelárskymi funkciami a QWERTY klávesnicou. Je teda vhodný najmä pre biznismenov, ktorí potrebujú mať vždy so sebou e-maily, odpovedať na ne a prezerať si a upravovať kancelárske dokumenty. MOBIL.SME.SK mal možnosť sa s týmto smartphonom bližšie zoznámiť.
Dizajn a klávesnica
Motorola Q 9h nepatrí k telefónom so štýlovým dizajnom, práve naopak. Dizajn Q 9h je čisto funkčný. Telefón je pomerne veľký a ťažký. Je to daň za plnú QWERTY klávesnicu a displej orientovaný na šírku. Rozmery telefónu sú 118 x 67 x 11,8 milimetra a hmotnosť 134 gramov. Telefón je z plastu.
Na prednej strane telefónu je displej, ktorý je orientovaný na šírku, plnohodnotná QWERTY klávesnica, slúchadlo a kamera pre videohovory. Na pravej bočnej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, tlačidlo „späť" a tlačidlo na rýchle spustenie webprehliadača. Na ľavej bočnej strane je konektor pre nabíjačku microUSB a krytý slot pre pamäťovú kartu. Na zadnej strane je kryt batérie, dvojica reproduktorov pre hlasitý odposluch a prehrávanie hudby a objektív fotoaparátu s bleskom.
Displej
Displej Motoroly Q 9H nepatrí k špičke. Prekvapivo totiž zobrazí len 65-tisíc farieb, od telefónu tejto kategórie by sme očakávali aspoň 262-tisíc ak nie 16 miliónov. Rozlíšenie 320 x 240 pixelov patrí k súčasnému štandardu. Uhlopriečka displeja je 2,4 palca. Displej je dobre čitateľný na priamom slnku a farby zobrazuje verne.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom Q 9h je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred. Okolo neho je dvojica kontextových klávesov, tlačidlo „home" a tlačidlo „späť/mazanie". Viac na bokoch je potom dvojica tlačidiel na prijatie a odmietnutie hovoru, tlačidlo na rýchly prístup k správam a webovému prehliadaču. Tlačidlo „home" slúži na rýchly skok na základnú obrazovku. Druhé tlačidlo späť je umiestnené na pravom boku telefónu.
Menu a operačný systém telefónu
Motorola Q 9h beží na operačnom systéme Windows Mobile 6 standard. Telefón ponúka aktívny homescreen, na ktorom sa zobrazujú všetky podstatné informácie. Je tu stavový riadok, kde sa zobrazuje stav batérie, sila signálu a prítomnosť siete 3G či presmerovanie. Vo vrchnom riadku aktívneho homescreenu je rad ikon posledne spustených aplikácií. Pod ním je riadok s názvom operátora, časom a dátumom. V ďalších riadkoch sú správy, kalendár a zvolený profil. Profilov homescreenu je niekoľko, popísaný má názov „smartphone". Napríklad vo „Windows default" nie je vrchný rad ikon.
Menu tvorí matica ikon. Na displej sa vojdú vedľa seba štyri ikony v dvoch radoch. Menu sa dá zobraziť aj ako zoznam. Submenu sú rovnakého typu ako hlavné menu - teda buď matica ikon alebo ich zoznam. Ak však už spustíte niektorú z funkcií, položky sa zobrazujú ako zoznam.
Práca s menu bola pomerne rýchla, aj keď by sa to dalo vylepšiť. Čo nás ale sklamalo bolo pomerne zdĺhavé spúšťanie niektorých aplikácií.
Funkcie
Telefón má všetky štandardné funkcie smartphonov. Nechýba kalendár, zoznam úloh, poznámkový blok a ďalšie. Za zmienku stojí integrácia Messengera do mobilného telefónu, rozpoznávanie hlasu či kancelársky balík (word, excel, powerpoint, pdf čítač, ZIP). Kancelársky balík umožňuje aj tvorbu nových dokumentov a editáciu dokumentov z počítača.
Telefón podporuje aj aplikácie Java, prostredie je MIDP 2.0. V testovanom telefóne neboli žiadne java aplikácie.
Telefónny adresár
Telefónny zoznam je ekvivalentom zoznamu z outlooku, Microsoft ho tak aj pomenoval. Pri vytváraní nového kontaktu sa totiž telefón nepýta na to, či sa má vytvoriť nový kontakt v telefóne, ale v Outlooku, alebo na SIM karte. Každý, kto pracoval s Outlookom na počítači vie, koľko a aké detaily sa dajú priradiť ku každému kontaktu. Rovnaké možnosti ponúka aj mobilný Outlook. Ku každému kontaktu teda možno priradiť všetky detaily, na ktoré si používateľ spomenie. V zozname kontaktov sa zobrazujú súčasne tie zo SIM karty aj tie z telefónu. Graficky sú rozlíšené pomocou ikonky na začiatku riadku. Vyhľadávať medzi kontaktmi sa dá podľa mena alebo priezviska. Po zadaní každého písmena sa hneď vyfiltrujú vyhovujúce kontakty - či už sa tak začína meno alebo priezvisko.
Telefónny zoznam, ale aj ďalšie údaje možno synchronizovať s počítačom pomocou ActiveSync s Outlookom.
Správy
Práca so správami je rovnaká ako pri iných telefónoch s operačným systémom Windows Mobile.
Správy sú rozdelené na SMS, MMS a e-maily. Pri písaní SMS správ sa odpočítavajú napísané znaky a zároveň sa počíta počet SMS správ, do ktorých bude text rozdelený.
Editor MMS správ je štandardný. Do správy sa dá pridať obrázok, zvuk, video a text.
E-maily obsluhuje mobilný Outlook. Správy sa dajú sťahovať cez POP3 aj cez IMAP4 protokol. Posielajú sa cez SMTP. Nastaviť sa dá aj automatické sťahovanie e-mailov vo zvolenom intervale. Telefón podporuje aj Push e-mail.
Multimédia
Základným multimediálnym prvkom v Q 9h je Windows media player. Podporuje knižnicu multimediálnych súborov, ktoré triedi podľa toho, či ide o video, hudbu alebo televíziu. Prehrávač podporuje aj playlisty. Hudobné súbory triedi podľa interpreta, albumu či žánru, videá len podľa žánru. Dizajn prehrávača je rovnaký, ako na počítači. Prehrávač si poradí s hudobnými formátmi AMR, WMA, MP3, všetkými typmi AAC, WAV a MIDI a s videami vo formáte WMV, H.263 a H.264.
Telefón nemá FM rádio.
Dáta a internet
Motorola Q 9h je vybavená podporou pre HSDPA, čiže sa k internetu dá pripojiť teoretickou rýchlosťou až 3,6 megabitu za sekundu. Okrem toho podporuje telefón aj GPRS a EDGE. Internetové stránky možno prehliadať v mobilnom Internet exploreri alebo v alternatívnom prehliadači Opera. Cez internet taktiež možno sledovať streamované video či televíziu.
Na pripojenie k počítaču slúži bluetooth vo verzii 2.0 s podporou A2DP, teda možnosťou pripojiť k telefónu stereo slúchadlá. Telefón možno k počítaču pripojiť USB káblom. Chýba infraport a Wi-Fi.
Pamäť
V telefóne je integrovaná pamäť 150 megabajtov, ktorá na bežnú prácu postačuje. Pre ľudí, ktorí chcú telefón využívať viac na multimédiá, je k dispozícii možnosť rozšíriť pamäť pamäťovou kartou microSD na 2 gigabajty.
Fotoaparát
V telefóne je vstavaný fotoaparát s rozlíšením 2 megapixely teda 1600 x 1200 pixelov. K dispozícii je blesk. Fotoaparát je skôr doplnkovou súčasťou smartphonu Q 9h a preto nemá také množstvo funkcií, ako niektoré konkurenčné modely. Nastaviť sa však dá napríklad jas či vyváženie bielej. Snímanú scénu si možno digitálne osem krát priblížiť.
Fotoaparátom možno nahrávať aj video. Prekvapením pre nás je maximálne rozlíšenie videa 320 x 240 pixelov.
Zverejnené fotografie boli zmenšené na rozlíšenie 800 x 600 pixelov.
Batéria
Štandardná batéria Q 9h má kapacitu 1170 mAh a je typu Li-Ion. Výrobca sľubuje maximálnu výdrž batérie v pohotovosti na 20 dní respektíve šesť hodín hovoru. Reálne možno dosiahnuť výdrž 4 dni.
Celkové hodnotenie
Motorola Q 9h je pomerne veľký telefón, no tento pre niekoho nedostatok je vyvážený funkcionalitou. Daňou za veľkosť je aj plnohodnotná QWERTY klávesnica, na ktorej sa dobre píše. Nie je teda problém na tomto telefóne napísať aj dlhší text vo worde, ktorý je v základnej výbave. Trochu nás sklamala rýchlosť menu, no inak nemáme čo telefónu vyčítať. Poslabší fotoaparát sa totiž dá pri ostatnej funkcionalite a najmä zameraní telefónu odpustiť. Výhodou je aj rýchle pripojenie k internetu cez HSDPA.