SME

Štvrtina mozgu stačí

Francúzski zdravotníci vyšetrili muža, ktorý vedie celkom normálny život azda iba s 25 percentami objemu mozgu. Je štátnym zamestnancom.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Reuters)

Francúzski zdravotníci vyšetrili muža, ktorý vedie celkom normálny život azda iba s 25 percentami pôvodného objemu mozgu.

Neuveriteľný prípad opísal v prestížnom britskom lekárskom časopise The Lancet neurológ Lionel Feuillet z nemocnice Timone a lekárskej fakulty Stredomorskej univerzity v Marseille s kolegami. Ide o 44-ročného muža, je ženatý, má dve deti a pracuje ako štátny zamestnanec. Má IQ 75, verbálny IQ 84 a výkonnostný IQ 70. To je hlboko pod priemernou hodnotou 100, nie je však považovaný za mentálne zaostalého alebo postihnutého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do nemocnice prišiel s tým, že dva týždne cíti miernu slabosť v ľavej nohe. Lekári zo zdravotnej dokumentácie zistili, že ako šesťmesačný trpel hydrocefáliou („voda na mozgu"). Príčina bola neznáma. Vyriešilo to operačná úprava - premostenie - odtoku nadbytočnej tekutiny. Ako štrnásťročný si sťažoval na slabosť a chvenie ľavej nohy, čo plne napravilo odstránenie premostenia. Odvtedy sa neurologicky a celkovo zdravotne vyvíjal normálne.

Nafúknuté mozgové komory

Lekárov mimoriadne prekvapilo, keď skenovanie na počítačovom tomografe (CT) ukázalo veľmi výrazné rozšírenie normálne vcelku drobných bočných komôr mozgu, kde sa hromadí mozgovomiechový mok. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) potvrdilo masívne zväčšenie bočných komôr (napriek svojmu názvu ležia zhruba v strede mozgu) a navyše aj tretej a štvrtej mozgovej komory, ktoré sa nachádzajú v mozgu nižšie. Muž má veľmi tenký plášť mozgovej kôry a okrem toho mu teraz pod štvrtou komorou našli cystu.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári dospeli k záveru: hydrocefália s pravdepodobným zúžením jednej z normálnych odtokových ciest. Mužovi sprvoti príznaky uľahčili chirurgicky otvorením a odvodnením bočných komôr. No príznaky sa čoskoro vrátili a tak mu ďalším operačným zákrokom obnovili premostenie odtoku nadbytočnej tekutiny. Do niekoľkých týždňov sa jeho stav neurologicky znormalizoval. Následné neuropsychologické a CT vyšetrenia neukázali zmenu.

minimozog1.jpg

Snímky mužovej lebky z CT (A) a MRI (B, C, D). LV - bočné mozgové komory, III - tretia mozgová komora, IV - štvrtá mozgová komora. V D šípka ukazuje možné zúženie zvyčajného odtoku tekutiny, zelená farba zvýrazňuje cystu.

Hlavá plná vody

Feuillet s kolegami v The Lancet nestanovili presnú mieru zmenšenia mozgu. Pre časopis New Scientist však Feuillet uviedol vizuálny odhad vyše 50 až 75 percent. Mužovi teda tekutina vyplňuje väčšinu mozgu a zostalo mu málo skutočného mozgového tkaniva. Zmenšil sa mu celý mozog, najviac mozgová kôra, čelové, temenné, spánkové aj záhlavné laloky na ľavej i pravej strane. Feuillet zdôraznil, že práve tieto oblasti ovládajú pohyb, vnímanie, reč, videnie, sluch a emocionálne a poznávacie funkcie. Muž napriek všetkému nemá vážnejšie zdravotné problémy a pozoruhodné je najmä to, že sa sociálne zapojil a stále funguje celkom normálne.

SkryťVypnúť reklamu

minimozog2.jpg

Porovnanie tých istých snímok z CT a MRI (vľavo) s obdobnými snímkami normálne vyvinutého mozgu (vpravo) názorne dokladá, čo sa mužovi vlastne stalo.

Zázračne tvárny mozog

Feuillet: „Náš mozog je veľmi tvárny a pri správnej liečbe sa dokáže prispôsobiť niektorým poškodeniam, ktoré v ňom nastali pred aj po narodení." Pre New Scientist sa v tomto duchu vyjadril tiež Max Muenke, špecialista na mozgové defekty detí, ktorý pôsobí v Národnom ústave pre výskum ľudského genómu pri Národných ústavoch zdravia v Bethesde (USA): „Stále mi pripadá úžasné, ako sa mozog dokáže vysporiadať s niečím, o čom by ste si mysleli, že nie je zlučiteľné so životom. Ak sa niečo deje veľmi pomaly a určitý dlhší čas, možno aj desaťročia, funkcie normálne vykonávané časťou mozgu, ktorú porucha zatlačila do ústrania, preberú jeho iné časti."

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje: The Lancet z 19. júla 2007; New Scientist News Service z 20. júla 2007. Foto: The Lancet, New Scientist.

Autor: Zdeněk Urban pre sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 151
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 828
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 540
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 242
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 112
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 072
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 952
SkryťZatvoriť reklamu