SME

Ľudskí predkovia chodili úsporne

Pokusy s chôdzou šimpanzov a ľudí na bežiacom páse preukázali, že ľudská vzpriamená chôdza je energeticky štyrikrát výhodnejšia.

Montáž chôdze šimpanzov po štyroch a dvoch končatinách a ľudskej dobrovoľníčky na bežiacom páse.Montáž chôdze šimpanzov po štyroch a dvoch končatinách a ľudskej dobrovoľníčky na bežiacom páse. (Zdroj: Cary Wolinsky)

Znaky dvojnohosti mali najskoršie tvory na ľudskej línii po rozchode s líniou šimpanzov, ktorý sa datuje do obdobia pred 5 - 8 miliónmi rokov. Dvojnohosť sa v princípe mohla vyvinúť aj ľudoopom, ktoré sa pohybovali najmä na stromoch, trebárs orangutanom. Faktom však je, že aj tie ľudoopy, ktoré sa veľa zdržiavajú na zemi (šimpanzy, gorily) ju využívajú iba obmedzene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teória a prax

Ochladenie klímy priviedlo k premene pralesa na riedko zalesnenú savanu. Niekoľko skupín afrických ľudoopov to prinútilo zostúpiť zo stromov, jedna si však pôvodné vlohy k dvojnohosti zachovala a rozvíjala ich. Aspoň taký je predpoklad paleoantropológov. Stále však nie je celkom jasné, prečo sa práve na tejto línii vyvinula systematická vzpriamená chôdza na dvoch končatinách, čo je dnes jedným z hlavných znakov ľudskosti.

SkryťVypnúť reklamu

Teoretických úvah je v tejto súvislosti viacero. Zväčša sú prínosné. Predsa len však niet nad experiment. Trojica amerických bádateľov sa preto rozhodla, že preverí azda najdôležitejší zreteľ - energetiku pohybu. Dosiahli to porovnaním množstva energie spotrebovaného pri chôdzi po štyroch a po dvoch končatinách našimi najbližšími príbuznými v ríši živočíchov, šimpanzami, s energetickým výdajom pri ľudskej chôdzi.

Energetika pohybov a konania je v prírode veľmi dôležitá. Zvieratá "kalkulujú", či sa im vyplatí trebárs beh za korisťou, a i veľká šelma sa neraz radšej vyhne rozzúrenému bylinožravcovi, ktorého inak loví, len aby neriskovala zranenie. Na hojenie by totiž minula energiu a zranená by nemohla loviť. Aj účelom druhotných pohlavných znakov samcov je demonštrovať potenciál jedinca a ušetriť si tak energiu a prípadné zranenia pri vopred rozhodnutých súbojoch.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodli úspory energie

Medzi výhody vzpriamenej chôdze patrí lepší rozhľad vo vysokej tráve savany, pri hľadaní lovnej zveri, pri ochrane pred nebezpečnými zvieratami, prípadne menšia plocha tela vystavená horúcemu africkému slnku. Naši predkovia však začali chodiť po dvoch najmä preto, že vzpriamená chôdza bola energeticky výhodnejšia. Na tento fakt poukázali niektorí vedci už pred desaťročiami, viazalo sa naň však veľmi málo meraní. Azda najvýznamnejšie boli výskumy energetiky pohybu mladých šimpanzov v roku 1973.

Výskum na bežiacom páse

Bádateľská trojica teraz preskúmala pohyb šimpanzov po štyroch (opierajúc sa o kĺby prstov na rukách) a dvoch končatinách pomocou klasického vybavenia fitnescentier - bežiaceho pásu. Šimpanzy ochotne spolupracovali. Keď ich chôdza na páse unavila či prestala baviť, jednoducho zoskočili alebo pás vypli stlačením gombíka. Ovládať pás sa všetci naučili rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Pri chôdzi mali na tvári nasadené masky, pomocou ktorých bádatelia sledovali ich energetický výdaj, meraný najmä spotrebou kyslíka pri dýchaní. Na experimente sa zúčastnilo päť dospelých šimpanzov, ktorých trojica porovnávala so štyrmi ľudskými dobrovoľníkmi, vybavenými pri chôdzi na páse rovnakými maskami.

Ľudia - šimpanzy 4:1

Energetický výdaj a biomechaniku pohybu šimpanzov a ľudí bádatelia posudzovali aj podľa niekoľkých ďalších ukazovateľov. Ukázalo sa, že šimpanzy vydávajú pri chôdzi po štyroch aj po dvoch končatinách približne rovnaké množstvo energie. Jeden, ktorý robil dlhšie kroky, kráčal po dvoch končatinách výrazne úspornejšie. Ľudia však po prerátaní na telesnú hmotnosť spotrebovali pri chôdzi na páse oproti šimpanzom iba štvrtinu energie! Rozhoduje dĺžka nôh a podrobnosti anatomickej stavby jednak panvy, jednak samotných nôh, ktoré minimalizuje svalovú aktivitu pri chôdzi.

SkryťVypnúť reklamu

V predbežnom on-line vydaní prestížneho multidisciplinárneho, prevažne prírodovedného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences USA výskum opísali antropológovia Michael Sockol z Kalifornskej univerzity v Davise, David Racichlen z Arizonskej univerzity v Tucsone a Herman Pontzer z Washingtonovej univerzity v St. Louis.

Autor: spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťZatvoriť reklamu