SME

Tigre vedú boj o prežitie

Na svete žije vo voľnej prírode už len okolo 5 tisíc až 7 tisíc tigrov.

Laboratórny výskum záhady tigrieho revu.Laboratórny výskum záhady tigrieho revu. (Zdroj: Animal Planet)

Plocha, na ktorej sa pohybujú, je až o 40 percent menšia ako tá, na ktorú boli zvyknuté pred desiatimi rokmi, čo z tohto úžasného zvieraťa robí jeden z najohrozenejších druhov planéty. Na Bali a v južnej Číne už tigre vyhynuli, inde vedú ťažký boj o prežitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Madhla zo Smaragdového lesa

Jeden z popredných vedcov študujúcich život tigrov, Raghu Chundawat, dokázal takmer nemožné: šípom skolil tigra nazvaného Madhla, uspal ho a označil. Chcel takto odhaliť tajný život charizmatického zvieraťa, ktoré v jednom celosvetovom prieskume získalo titul najmagickejšej a najsympatickejšej veľkej mačky planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše 18 mesiacov mal Raghu jedinečný prístup k Madhlovi, prvý raz mohol v Indii pozorovať tigre cez deň aj v noci. Program spojený s výskumom vznikal v málo známom parku v centrálnej Indii Panna, čo znamená smaragd. Oblasť je známa nálezmi diamantov, miestni boháči tu pomohli vybudovať známe erotické Khajouro chrámy, pôvodný domov Kámásutry.

Kedysi poskytovali chrámy v Panne domov mnohým tigrom. V priebehu rokov však tieto unikátne stavby schátrali a tigre zmizli. Ragdu chcel vrátiť parku Panna zašlú slávu pomocou tigra Madhla. Keď pred šiestimi rokmi prišiel do tejto oblasti, nežilo tam žiadne divé zviera. Na konci projektu sa jeho sen splnil.

Druhá tigria kríza

V Indii sa teraz hovorí o druhej tigrej kríze, ktorú spôsobujú pytliaci. Chytajú tigre do pascí pre kožu a kosti, strieľajú ich alebo zabíjajú elektrinou. Indický odborník na tigre Valmik Thapar sa od roku 1997 staral o tigricu Machli a jej potomstvo priamo za svojím domom v prestížnom národnom parku Ranthambore. V posledných mesiacoch sa tigrica spolu s niekoľkými ďalšími tigrami stratila. Valmik tvrdí, že to majú na svedomí pytliaci; za ich agresivitou súčasne vidno ľahostajnosť najvyšších predstaviteľov štátu, čo ohrozuje indický národný symbol.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum tajnej zbrane

Tigre majú na svedomí viac ľudských životov ako hociktorá iná veľká mačka. Takmer tristo ľudí zabili len v jednej oblasti Bengálska. Tieto mohutné zvieratá sú rýchle, svalnaté a nebezpečné a ľudia veria, že ovládajú tajnú zbraň, ktorá dokáže pri útoku obeť paralyzovať; je ňou ich hrozný rev. Výnimočná sila tigrieho revu môže byť potenciálne taká smrteľná, že armáda USA aj NASA venovali na jej výskum milióny dolárov.

Tí, ktorí prežili útok tigra, hovoria, že boli ako prikovaní na miesto. Prvým vedcom, ktorý tieto vyhlásenia berie vážne, je Elizabeth von Muggenthalerová. Táto bioakustička sa zaoberá výskumom komunikácie medzi zvieratami. Predpokladá, že tajná zbraň tigra je vstupnou bránou do doteraz nepreskúmanej oblasti vedy.

SkryťVypnúť reklamu

Práca s tigrami v zoologickej záhrade v Južnej Karolíne jej umožnila sledovať reč tigrov. Zistila, že ide o jeden z najvokálnejších druhov zvierat, ktoré vydáva tisícky rôznych volaní.

Zvuky, ktoré môže človek počuť, používajú tigre pri komunikácii medzi sebou. Liz si však myslí, že tigre majú ešte aj inú, tichú reč, ktorá vysiela utajenú správu ich obeti - akési vrčanie ultranízkej frekvencie, nazývanej infrazvuk. Infrazvuk je hlavným komponentom revu tigra. Je podzvukový, ľudské ucho ho teda nemôže počuť, a podľa Liz má priamy fyziologický efekt na náš organizmus.

Spolu s ďalšími vedcami z oblasti bioakustiky Liz preveruje teóriu, že infrazvuk je tajnou zbraňou tigra: nemôžeme ho síce počuť, fyzicky ho však cítime. Prenáša sa na veľké vzdialenosti, preniká budovami, hustými lesmi a dokonca aj horami a vytvára v tele človeka fyziologickú reakciu. Strach paralyzuje obeť tak dokonale, že predátor má čas ju chytiť, zneškodniť a usmrtiť.

SkryťVypnúť reklamu

Kláštor tigrov

V nedotknutej džungli severného Thajska je malý budhistický kláštor, v ktorom majú mnísi zvláštnu povinnosť. Starajú sa o divoké tigre. Keďže budhizmus počíta s reinkarnáciou, rozdelili si zvieratá podľa pováh a počítajú s tým, že tie najlepšie sa možno raz vrátia na svet ako ľudia.

Tigre žijú s mníchmi v čudesnej symbióze. Na starších sa muži dokonca vozia ako na koňoch. Na začiatku, pred desiatimi rokmi, im dedinčania priviedli dve mláďatá, ktorým zabili matku. Teraz u nich býva desať statných pruhovaných krásavcov. Prekrásna symbióza ľudí a zvierat v thajskej džungli naznačuje, že budúcnosť tigrov by mohla vyzerať lepšie, než ako sa teraz javí.

Na chúlostivú situáciu týchto prekrásnych, ale aj nebezpečných tvorov upozorní mimoriadny televízny program. Dokumentárna stanica Animal Planet od pondelka 23. júla prinesie každý večer v cykle Týždeň tigrov unikátne dokumenty, ktoré vznikli s pomocou mnohých vedcov. (so)

SkryťVypnúť reklamu

Symbióza tigrov a ľudí v thajskom kláštore dáva nádej do budúcnosti. Foto - Animal Planet


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu