+ vysoký zoom so stabilizáciou
+ rýchla odozva a ostrenie
- nepodarené ovládanie
- prehnané filtrovanie obrázkov
é, čo sa pred nami objaví. Výnimkou nie je ani „há-sedmička“ z dielní Sony, ktorá prichádza aby oslovila fotonadšencov, ktorí dokumentujú prírodu a snažia sa zachytiť vzdialené krásy sveta pri cestovaní.
Vyššia hmotnosť by jej prospela
Vyhotovenie tela napovedá, že ide o model ktorý má ponúknuť prijateľný pomer medzi výbavou, vyhotovením a cenou. Telo je vyhotovené z plastu s jemnou povrchovou úpravou, grip je na dotyk tvrdý a proti kĺzaniu v rukách príliš nezabráni. Jediným kovovým dielcom je hliníkový ochranný tubus objektívu, ktorý zaisťuje pevné a precízne spojenie s telom. Zdá sa však, že tradičné čierne vyhotovenie jej pristane viac. Už azda len kvôli tomu, že strieborný variant je dodávaný s redukciou na filtre a slnečnou clonou v čiernom vyhotovení. Precíznosť spracovania naznačuje že ide o fotoaparát určený pre „konzumného“ fotografa, ktorý kladie dôraz na široký rozsah ohnísk a cenovo dostupné funkcie.
514 gramov hmoty je síce ideálnych pre cestovanie a vychádzky do prírody, ak však chcete v rukách udržať 465 milimetrové ohnisko, stabilita nie je najideálnejšia a i pri väčšej snahe pri aktivovanom optickom stabilizátore obraz v hľadáčiku „pláva“. Pár desiatok gramov hmoty navyše by rozhodne na škodu nebolo. Stačí však použiť statív a všetko máte opäť pod kontrolou.
Optika ako chameleón
Pýchou modelu DSC-H7 je jeho transfokátor, ktorý pokrýva v 35mm ekvivalente rozsah ohnísk od 31 do 465 milimetrov. Znamená to, že fotograf má k dispozícii 15 násobný optický zoom, ktorý nesklame ani svojou svetelnosťou. Pri širokom ohnisku je možné počítať so svetelnosťou na hranici F2.7, na doraze zoomu klesá na F4.5. Prihliadnuc na optickú stabilizáciu a možnosť rýchlej zmeny nastavenia citlivosti je možné povedať, že ide o vyváženú výbavu, ktorá sa podpíše na rozsiahlych možnostiach kompozície. Svoje uplatnenie nájde v prírode, pri cestovaní a vzhľadom na optimalizáciu geometrie pri dlhom ohnisku i pri architektúre. Pre tých, čo by možnosti výmeny objektívov pri zrkadlovke nevyužili, ide o skvelú voľbu s rozumnými parametrami. Zostava skiel s podobnými vlastnosťami by vyšla podstatne drahšie.
Kresba je mäkká a rovnomerne vyvážená na celej ploche, pri širokom ohnisku sa na okrajoch pri silnom kontraste objavuje chromatická chyba. Súdkovité skreslenie je pri širokom ohnisku postrehnuteľné, je zrejmé že pri návrhu objektívu sa konštruktéri snažili dosiahnuť to, aby ponúkal najlepšie výsledky pri strednom a vysokom zoome. Ide o tradičnú daň za to, že si scénu priblížite na dosah ruky. Dostupný je režim makrosnímok s možnosťou ostrenia už od jedného centimetra, makro je možné aktivovať i pri snímaní s dlhším ohniskom, výsledné zväčšenie je však menšie.
Aby bolo možné zapojiť do hry i doplnkové príslušenstvo, v dodávke je i plastová redukcia pre montáž filtrov a slnečná clona s bajonetovým mechanizmom upínania. Čo však priveľmi nepoteší, je priemer použiteľných filtrov. Počíta sa so 74 milimetrami, takže ponuka je obmedzená a ceny filtrov na trhu nie sú najnižšie.
Ostrenie rýchle ako blesk
Objektív je vybavený mechanizmom 9 bodového ostrenia, ktorý nás oslovil svojou rýchlosťou, ktorá je porovnateľná so základnou líniou zrkadloviek na trhu. Rýchle ostrenie je možné očakávať i v režime nepretržitého ostrenia, problémom nie je ani použitie dlhšieho ohniska. Ak sa však slnko sťahuje z obzoru za kopce a svetlo ubúda, pri väčších ohniskových vzdialenostiach sa zaostrovanie spomaľuje.
Vďaka silnému autofokusovému reflektoru ostrí elektronika rýchlo a plynule i v podmienkach, kde je svetla menej, ako nám je milé. Jeho dosah je dostačujúci na oslnenie objektov do vzdialenosti 1,5 metra, s narastajúcou vzdialenosťou svetlo potrebné pre ostrenie geometricky ubúda.
Milo nás oslovila rýchlosť ostrenia v režime nepretržitého preostrovania. Je zrejmé, že snímanie dynamických scén s pohybujúcimi sa objektmi nie je problémom. Deti a domáce zvieratá pri hre sú zachytené na snímkach ostro, počítať je možné i s momentkami a reportážnymi dokumentmi.
Optická stabilizácia je nevyhnutnosťou
DSC-H7 má systém optickej stabilizácie, ktorý je vybavený indikáciou prekročenia hraničných hodnôt akceptovateľnosti. Svoju prácu zvláda spoľahlivo a efektívne, na stabilizáciu sa dá spoľahnúť v podmienkach, kde pri nedostatku svetla či dlhom ohnisku ani pevná ruka neposlúži dostatočne. Optickú stabilizáciu realizovanú pohybom čipu je možné aktivovať v nepretržitej prevádzke, ale i v momente zatlačenia spúšte. Pri dlhých ohniskách nás trochu potrápilo „plávanie“ scény v hľadáčiku, pri 15 násobnom priblížení sa však asi niet čomu čudovať - treba len pevnú ruku a správnu techniku.
Ak optická stabilizácia narazí na svoje hranice, nezostáva nič iné ako zvýšiť citlivosť snímača na úkor šumu a straty detailov v jemných štruktúrach kresby. Há-sedmička ponúka dostatočnú výbavu nielen pre dovolenkárov a víkendových fotografov, ale i pre tých, ktorí radi číhajú na vhodné svetlo a moment, aby na fotografiách vystihli jedinečnú atmosféru, ktorá ostatným uniká. V skratke povedané – stabilizácia nás ani neohúrila, ani nesklamala. Ponúkla to, čo sme od nej očakávali.
8 megapixelov postačí, výstup nie je určený na úpravy
CyberShot H7 sa do rúk fotografa dostáva s 8,1 megapixelovým CCD HAD snímačom formátu 1/2.5, ktorý má citlivosť nastaviteľnú v rozsahu od ISO 80 do 3200. Rozlíšenie je dostatočné pre zhotovenie fotovýtlačkov formátu A3, pokrytie dynamického rozsahu a prekreslenie obrazu je na očakávanej úrovni. Pozornejší fotograf si všimne, že mnoho práce spraví pri korekciách softvér bežiaci na rýchlom procesore BIONZ, takže sa stretávame s tým, čo bolo vytýkané minuloročnému modelovému radu Lumix z dielní Panasonicu.
Korekcie sú na vkus citlivejších fotografov príliš silné a zo snímok sa vytrácajú jemné textúry a detaily v oblastiach so slabším kontrastom. I keď šum ustupuje do úzadia a milo prekvapí dokumentačná použiteľnosť fotografií obstaraných v režime vysokej citlivosti, fotografické výstupy sa nehodia na ďalšie intenzívnejšie upravovanie. Pre fotografie z H7 sú typické teplé farby, správne nastavenie expozičných parametrov, celoplošná mäkká kresba a možnosť zvýšenia dynamického rozsahu spracovaním nasnímaných podkladov ešte predtým, ako budú prevedené z RAW formátu na JPEG putujúci na kartu. Je viac ako jasné, že ide o optimalizáciu pre priamu tlač fotografií na pripojenej tlačiarni, alebo v profesionálnom fotolabe. S prezentačnými výsledkami na papieri sme boli spokojní, výstup je dostatočne vyvážený na to, aby mohol ísť do papierového albumu bez úprav. Ak však so svojimi snímkami zvyknete v grafickom softvéri robiť hókusy-pókusy, výstup vás pravdepodobne príliš neosloví.
Snímky sú na kartu ukladané vo formáte JPEG a voliť je možné iba ich rozlíšenie. Kompresný pomer je fixne daný bez možnosti zmeny a je zrejmé že ide o optimum medzi veľkosťou súborov a kvalitou fotografického výstupu. S RAWom nepočítajte, myslite na to, pre koho je tento model určený.
Tonalita a charakter snímok pod kontrolou
Aby sa výstupy zo CyberShotových ultrazoomov nepodobali ako vajce vajcu, prístroje sú vo firmvéri vybavené parametrickými funkciami, ktoré dokážu meniť vizuálny prejav fotografií. Ovplyvniť je možné nielen farebnú škálu, ale aj ostrosť, kontrast, zvýšiť je možné softvérovo dynamický rozsah, dostupných je i 5 farebných profilov, ktoré dokážu posilniť, alebo naopak potlačiť sviežosť farieb.
Pre náročnejších fotonadšencov nechýba vo výbave bracketing, kompenzácia defektu červených očí a niekoľko grafických funkcií, ktoré je možné priamo vo fotoaparáte aplikovať na snímky uložené na karte.
Automatika, manuál a motívy
I keď firmvér a ovládacie prvky stále svojimi vlastnosťami sledujú konzumného fotografa, ktorý sa s úpravami výstupu netrápi a vydarené snímky zveční priamo na papier, neznamená to, že prístroj pri snímaní na seba prevezme všetky rozhodnutia. Plnoautomatický režim je doplnený o tradičnú štvoricu programových režimov P/A/S/M, nechýba základná ponuka motívových režimov pre zjednodušené snímanie v neštandardných svetelných podmienkach a zabudnúť netreba ani na záznam videa vo formáte MPEG VX.
I keď vývojári nezabudli na povolenie funkcie zoom počas snímania, kvalita zvukového záznamu je podpriemerná a príliš uspokojivý nie je ani príliš vysoký kompresný pomer. I na štandardnom kompozitnom výstupe je pri pripojení k TV prijímaču zrejmé, že množstvo detailov z videa necitlivou kompresiou vypadlo.
Naopak, za pochvalu stojí skvelé zvládnutie automatických korekcií v motívových režimoch snímania, kde sme sa mali možnosť presvedčiť o tom, že i bez zdĺhavého nastavovania parametrov je možné pri kritických podmienkach dosiahnuť pekné fotografie zachytávajúce atmosféru a čaro momentu. Bravúrne sa vývojári vysporiadali s funkciou rozoznávania tvárí, ktorá je extrémne rýchla, spoľahlivá a nepomýli ju ani niekoľko tvárí na jednej scéne. Ide o funkciu, ktorá skutočne funguje.
Sekvenčné snímanie s kadenciou 2,2 obrázka za sekundu, rýchla závierka s časom 1/4000s a podpora dlhších expozičných časov sú samozrejmosťou. Funkcie ponúkajú dostatok priestoru pre kreativitu i pre skúsenejšieho fotografa, ktorý presne vie, čo chce dosiahnuť. Chýbať môže snáď iba podpora pre pripojenie externej zábleskovej jednotky.
Firmvér prehľadný, ovládanie nemotorné
Menu je dostupné v dvoch rovinách prostredníctvom tlačidiel MENU a HOME. Používateľské rozhranie je prehľadné, jasné a zrozumiteľné. Všade kde je to vhodné nechýba ani bublinový Pomocník, takže i tí, čo manuály čítajú neradi, budú mať pred očami to, čo potrebujú vedieť. Česká lokalizácia ovládanie zjednodušuje, v textoch sa však sporadicky objavujú i anglické slová.
Samotné ovládanie pomocou tlačidiel však už také šťastné nie je. Rotačný prstenec okolo päťsmerového ovládača je príliš plytko integrovaný do firmvéru, takže tam kde jeho funkciu očakávate sa jej nedočkáte a tam kde by ste ju nepredpokladali na ňu narazíte. Bez obáv je možné povedať, že tento experiment sa príliš nevydaril, avšak aktualizácia firmvéru by mohla situáciu poriešiť.
Ani nastavenie expozičných parametrov a hlavných vlastností pri snímaní neponúka mnoho komfortu. Niekedy musíte kvôli triviálnosti siahnuť do menu, inokedy sa stredovým tlačidlom a rotačným voličom musíte preklikať cez ponuku v spodnej časti displeja. Pri hobby fotografovaní to neprekáža, poloprofesionál však rozhodne bude mať k ovládaniu výhrady.
I napriek nedotiahnutému využitiu tlačidiel je možné povedať, že sme vždy jednotlivé nastavenia a voľby našli tam, kde sme ich očakávali, nepohodlie sa však prejavilo na tom, že atraktívna scéna sa pred našimi očami počas prestavovania rozpadla a zovšednela. Niekedy teda nezostáva nič iné, ako spoľahnúť sa v rýchlosti na automatiku.
V základnej výbave je aj infračervený diaľkový ovládač, prostredníctvom ktorého je možné snímať fotografie ale aj prehliadať snímky na pripojenej televíznej obrazovke. Ak si dokúpite komponentný kábel, v obývačke si môžete vychutnať fotografie na veľkej plazme i v plnom HD rozlíšení.
Displej a hľadáčik sú cenovým kompromisom
I napriek tomu, že má náhľadový displej uhlopriečku 2,5 palca, vybavený je iba 115 tisícmi zobrazovacích bodov. Rozoznateľnosť detailov na displeji nie je najlepšia a pri kontrole snímok je potrebné často siahať po funkcii zoom, ktorej obsluha nie je najpohodlnejšia. I napriek tomuto nedostatku je displej slušne čitateľný i na priamom slnku a zlé to nie je ani s jeho pozorovacími uhlami.
Elektronický hľadáčik má ostrý a detailný obraz porovnateľný s náhľadovým displejom, obraz je však primalý. Farby sa v hľadáčiku javia živšie ako v skutočnosti sú, jeho použiteľnosť je však na dobrej úrovni. Gumová očnica by používateľskému komfortu prospela, vzhľadom na občasné používanie hľadáčika sa však jej prítomnosť priamo nežiada.
Napájanie bez úskalí
Napájanie zabezpečuje Li-Pol akumulátor, ktorý na jedno nabitie ponúka energiu na uskutočnenie 230 – 350 obrázkov. To je dostatočná kapacita i na dlhší výlet či večierok, kde sa dá očakávať búrlivá zábava príležitosť pre snímanie jedinečných momentov. Nabíjanie zaisťuje externá automatická nabíjačka, počítať je možné vo fotoštúdiu i s externým napájaním pomocou adaptéra, ktorý je potrebné dokúpiť ako samostatné príslušenstvo. Vzhľadom na to, že ide o hobby fotoprístroj, jeho energetický profil je viac ako dobrý.
Technické parametre: 15x optický transfokátor * Optika Carl Zeiss® Vario-Tessar® * Počet efektívnych pixelov - 8,1 mil. * 2,5 palcový displej * ISO 3200 * Clear RAW (redukcia šumu) * Video MPEG VX Fine so zvukom * Procesor BIONZ pre vyššiu kvalituobrazu a rýchlejšiu prevádzku * Vnútorná pamäť 31 MB
Dostupnosť: www.sony.sk
Orientačná cena: (bude doplnená)
Hodnotenie: * * * * * (3.7/5)
Verdikt: ďalekozraký, avšak s obmedzeniami
Počas testov a Sony CyberShot DSC-H7 vyfarbil ako všestranný ultrazoom, ktorý dokáže na pamäťovú kartu kvalitne zachytiť i komplikovanejšie scény v nie príliš vhodných svetelných podmienkach. Mäkká kresba, teplé farebné tóny a intenzívnejšie „žehlenie“ obsahu nás presvedčili o tom, že výstupy sú bez ďalších úprav pripravené na tlač na papier. Konzumný profil zameraný na životný štýl „nafoť – vytrieď – pozri na telke – vytlač“ je vo firmvéri dobre zvládnutý, kvalita fotografií dosahuje úroveň, ktorá sa očakáva v tejto triede prístrojov. Treba mať však na pamäti, že pri úpravách fotografií so softvérom zázraky nedokážete. Praktickým doplnkom ktorý nájdete v krabici je diaľkový ovládač, zabezpečená je i bežná konektivita s PC a televízorom. Ide o ultrazoom s veľmi širokým rozsahom ohnísk, primeranou svetelnosťou a množstvom manuálnych nastavení, ktoré otvárajú cestu ku kreativite.