SME

Sony Ericsson P1i: vrecková kancelária s kvalitným fotoaparátom

Vlajkovou loďou ponuky Sony Ericssonu pre manažérov je v súčasnosti nepochybne model P1i, ktorý je nástupcom série P800i či P9XXi.

Vlajkovou loďou ponuky Sony Ericssonu pre manažérov je v súčasnosti nepochybne model P1i, ktorý je nástupcom série P800i či P9XXi. Vzhľadom pritom pripomína skôr model M600i. Kto sa zapozerá na P1i, uvidí len špičku ľadovca, MOBIL.SME.SK sa pozrel aj na jeho zvyšnú časť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica

Vonkajšie črty prevzala P1i od staršieho modelu M600i. Ide najmä o veľkosť displeja a klávesnicu. Dotykový displej totiž na rozdiel od iných modelov radu P netvorí celú prednú časť telefónu. Na prednej strane si totiž našla miesto aj QWERTY klávesnica, ktorá už nie je vyklápacia, ako pri PXXXi. Nevýhodou tohto riešenia je, že ju nemožno ani odpojiť a získať tak stabilne displej veľký takmer ako samotný telefón. Keď sme už pri rozmeroch - 106 x 55 x 17 milimetrov a 124 gramov. P1i je teda o asi 25 gramov ľahší telefón ako P990i. Telefón sa aj napriek svojej veľkosti a hmotnosti dobre drží v ruke. Kryt telefónu je sčasti kovový a sčasti plastový, zadná strana má na dotyk príjemnú povrchovú úpravu.

SkryťVypnúť reklamu

Na prednej strane je teda umiestnený displej, QWERTY klávesnica a kamera pre videohovory. Keďže je displej dotykový, telefón nepotrebuje na prednej strane žiadne ovládacie prvky. Niekoľko ich však predsa len je na stranách. Na pravej bočnej strane je umiestnená spúšť fotoaparátu, definovateľné tlačidlo (štandardne nastavené pre prístup k webu) a krytý slot pre pamäťovú kartu. Na ľavej bočnej strane je tlačidlo pre návrat späť, ktoré je potrebné len v niektorých prípadoch a tzv. Jog-dial - koliesko pre pohyb v menu. Jeho stlačením sa výber potvrdí. Na tejto strane je aj miesto pre dotykové pero - stylus. Na hornej strane je tlačidlo na zapnutie a vypnutie prístroja a infraport. Na spodnej strane je systémový konektor a nad ním svetelná dióda. Tá signalizuje prázdnu batériu i nabíjanie. Na zadnej strane je objektív fotoaparátu, blesk a kryt batérie.

SkryťVypnúť reklamu

Klávesnicu tvorí 20 kláves, z ktorých pätnásť má dve polohy - doprava a doľava. Tie sú pre písanie písmen a číslic. Každý kláves je totiž dovnútra mierne preliačený a po stlačení jeho pravej strany sa napíše napríklad „Y" a po stlačení ľavej „T". Chvíľu trvá zvyknúť si na takéto písanie. Klávesnicu však možno nahradiť písaním na dotykovom displeji. Na rozdiel od niektorých starších modelov, rozpoznávanie na P1i je omnoho lepšie. Jednotlivé klávesy nie sú veľké, no aj vďaka ich tvaru to nie je závažným problémom. Tuhosť a zdvih klávesnice je primeraný.

Displej

Dotykový displej P1i je aktívny typu TFT a zobrazí 262-tisíc farieb. Uhlopriečka displeja je zhruba 6,5 centimetra a má rozlíšenie 230 x 320 pixelov. Zrnitosť takmer nie je vidieť. Displej zobrazuje farby verne a je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Práca s ním je výborná, na dotyky reaguje presne a rýchlo. Navyše je možné v núdzi väčšinu úkonov robiť prstami - aj písať (nechtom ale aj bruškom prsta.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládanie

Na ovládanie slúži dotykový displej. K dispozícii je samostatné tlačidlo na krok späť a Jog-dial na pohyb v menu.

Menu a operačný systém telefónu

Operačný systém telefónu je Symbian vo verzii 9.1 s grafickým rozhraním UIQ 3.0.  Po tejto stránke nejde o novinku.

Na displeji sa v pohotovostnom stave zobrazuje okrem stavových ikon a názvu operátora aj rozbaľovacie menu s rýchlym prístupom do kalendára, k e-mailom, k SMS a MMS správam, úlohám či zoznamu zmeškaných hovorov. V spodnej časti displeja je rad piatich ikon. Ide o akési rýchle menu, ktoré možno roztiahnuť na tri riadky. Užívateľ tak získa rýchly prístup k pätnástim funkciám len dvoma kliknutiami do displeja. Tradičné menu, ako ho poznáme, tvorí matica deviatich ikon, ktoré nie sú animované. Ďalšie submenu sú už vo forme zoznamu, kde je na začiatku každého riadku ikona.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od modelu P990i na nás menu P1i nepôsobilo ospalo. Práca s telefónom je rýchla.

Funkcie

Sony Ericsson P1i je nadpriemerne vybavený smartphone. S jeho výbavou možno okamžite používať virtuálnu kanceláriu. Navyše je možné si do telefónu nahrávať nové programy a funkcie.

Telefónny adresár

Mobilný telefón s operačným systémom je niečo ako prenosný počítač, a teda aj v prípade P1i možno počítať s viacpoložkovým adresárom s takmer neobmedzenou kapacitou. Adresár je samozrejme možné synchronizovať s počítačom a aj so vzdialeným serverom. Tradične je aj u P1i komplikovaná cesta ku kontaktom na SIM karte. Odporúčame teda používať adresár v telefóne, ktorý je celkovo komfortnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Správy

Práca so správami je rovnaká ako v prípade P990i. Telefón podporuje SMS a MMS. V menu správ je elegantne vyriešený adresár so správami, v ktorom sa jednotlivé zložky prepínajú vo vertikálnom režime. Používateľ tak má na obrazovke vždy tú zložku, ktorú potrebuje a preferuje. SMS a MMS správy možno písať na klávesnici i dotykovým perom, editor správ je jednoduchý a prehľadný. Pri písaní správy sa na obrazovke odpočítava počet znakov, i spojených SMS.

Veľmi jednoducho sa píše aj e-mail a editor v telefóne sa len mierne odlišuje od editora v počítači.

Manažérske funkcie

V manažérskych telefónoch patrí k základnej a nutnej výbave kalendár a prehliadač dokumentov Office. Pri kalendári nám vadilo, že v mesačnom prehľade je mriežka dní pomerne natlačená na hornej časti displeja. Dá sa v ňom však orientovať. Týždenný a denný prehľad však sú veľmi pekne spracované. Záznamy možno synchronizovať s MS Outlook.

SkryťVypnúť reklamu

V telefóne je k dispozícii aj editor kancelárskych dokumentov QuickOffice. Vytvoriť si môžete nový dokument pre Word a Excel, editor prečíta aj prezentáciu v PowerPointe.

Editor podporuje štandardné funkcie a vytvoríte s ním základné dokumenty, nemá však problém s čítaním zložitejších. Takisto číta bez problémov dokumenty s diakritikou. Prehliadač PDF súborov PDF+ umožňuje okrem prezerania súborov aj vyhľadávanie v nich a preformátovanie PDF na textový dokument.

Ďalšia aplikácia, ktorá by mala uľahčiť biznismenovi život je skener vizitiek. Funguje tak, že pomocou fotoaparátu vyfotí vizitku a skener na nej rozpozná text, ktorý automaticky sformátuje do kontaktu v adresári telefónu. Na troch rôznych otestovaných vizitkách sa nám podarilo na dvoch správne rozpoznať telefónne čísla, e-mailovú adresu a adresu internetovej stránky. Meno sme však museli vpisovať ručne. Napríklad Nokia N95 si neporadila len s niektorými písmenami s diakritikou, mená však vyplnila a stačilo ich v prípade potreby upraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédia

Sony Ericsson P1i nie je multimediálne zariadenie. Má však prehrávač MP3, FM rádio s RDS a videoprehrávač. Všetko však so základnými funkciami, ktoré pre bežného používateľa stačia.

Prehrávač MP3 triedi hudobné súbory podľa interpreta, albumu a názvu. Okrem toho podporuje playlisty. Samozrejmosťou je opakované prehrávanie skladieb či ich náhodné prehrávanie. K dispozícii je aj ekvalizér s jedenástimi nastaveniami. Nie je však možné ich upravovať ani vytvárať nové.

Video možno prehrávať v okne alebo na celej obrazovke, kedy sa ale obraz otočí o 90 stupňov. Videoprehrávač ponúka základné funkcie.

Telefón má aj funkciu TrackID, vďaka ktorej môže používateľ z nahrávky zistiť, ako sa volá skladba a jej interpret.

SkryťVypnúť reklamu

Java

Telefón podporuje Javu s možnosťou hrania 3D hier. V pamäti sme našli QuadraPop a 3D Golf.

Dáta a internet

Surfovať na internete so Sony Ericssonom P1i je parádička. Internetový prehliadač Opera však má menšie problémy pri niektorých stránkach s diakritikou. Samotná práca s ním je však veľmi pohodlná. V jednom prehliadači možno otvoriť web aj wap. Nemožno opomenúť čítačku RSS kanálov.

Vďaka tomu, že telefón podporuje 3G, možno surfovať pomerne rýchlo. V prípade, že nie je 3G dostupné, je k dispozícii pomalé GPRS. Maximálna rýchlosť 3G bez nadstavby HSDPA, ktorú P1i nepodporuje, je 384 kbps.

Na internet sa dá pripojiť aj cez Wi-Fi.

Na spojenie s počítačom alebo iným mobilným telefónom slúži infraport a bluetooth 2.0 s profilom A2DP pre stereo slúchadlá.

SkryťVypnúť reklamu

Pamäť

V telefóne je vstavaná pamäť 160 megabajtov. Túto pamäť možno rozšíriť pamäťovými kartami typu Memory Stick Micro M2.

Fotoaparát

Kamera v  P1i síce nie je to najlepšie, čo má Sony Ericsson k dispozícii, patrí však k špičke. Má rozlíšenie 3,2 megapixelu, automatické zaostrovanie, makro a blesk. Samozrejmosťou je fotenie jednej alebo viacerých záberov tesne za sebou, vyváženie bielej, farebné efekty (sépia, čiernobiely, solarizácia a negatív) či nočný režim. K dispozícii je aj možnosť zosvetliť a stmaviť snímku.

Fotoaparát dokáže nahrávať aj video v maximálnom rozlíšení 320 x 240 pixelov. Pri snímaní videa sú k dispozícii aj funkcie, ktoré sú pri fotení. Video možno nahrať bez zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

Uverejnené fotografie sú zmenšené na rozlíšenie 800 x 600 pixelov.

Batéria

Batéria v telefóne je typu Li-Polymer a má kapacitu 1120 mAh.  Telefón s ňou vydrží na jedno nabitie dva dni. Vždy však záleží od využívania telefónu. My sme telefón používali pomerne aktívne.

Celkové hodnotenie

Kto chce špičkový manažérsky telefón, mal by siahnuť po Sony Ericssone P1i. Nejde však o ideálny telefón. Pre manažérov so sklonmi k multimédiám je totiž vhodná skôr Nokia N95.

Sony Ericsson P1i je podstatne vylepšený model P990i a aj v operačnom systéme boli vychytané muchy. Jeho silnou stránkou sú kancelárske funkcie a 3,2 megapixelový fotoaparát s automatickým ostrením.

SkryťVypnúť reklamu

Obsah balenia

V balení sme našli okrem samotného telefónu a batérie aj nabíjačku, dátový USB kábel, stereo handsfree, kožený obal na telefón, stojan, ktorý možno pripojiť súčasne k dátovému káblu aj nabíjačke, jeden náhradný stylus, CD so softvérom a manuál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu