Hlavnou devízou Samsungu SGH-U100 je jeho hrúbka. Telefón je hrubý necelých šesť milimetrov, no aj napriek tomu mu nechýbajú všetky štandardné funkcie a nechýba ani hudobný prehrávač či 3,2 megapixelový fotoaparát. Za obeť tenkému dizajnu však padol slot pre pamäťové karty.
Dizajn a klávesnica
Tenký dizajn telefónu Samsung SGH-U100 je jeho silnou aj slabou stránkou. Na jednej strane telefón hrubý len 5,9 milimetra neprekáža ani vo vrecku košele, na druhej strane nie je cítiť jeho vibrovanie a používateľ má zo začiatku obavu, aby telefón pri práci s ním nezlomil. Rozmery telefónu sú teda 105 x 50 x 5,9 milimetra a jeho hmotnosť je len 66 gramov. Pri hrúbke telefónu treba dodať, že vo vrchnej časti, kde je objektív fotoaparátu, je telefón asi o dva milimetre hrubší. Hrúbka telefónu si vyžiadala aj úplne plochú klávesnicu.
Na prednej strane je okrem klávesnice aj displej, ktorý je orientovaný na šírku a nie na výšku, ako je bežné pri iných telefónoch. Výrobca sa zrejme snažil dosiahnuť, aby bol telefón opticky užší. U100 má totiž svetlejšiu obrubu ako okolie klávesnice a displeja. Na pravej bočnej strane je umiestnený konektor nabíjačky a handsfree a spúšť fotoaparátu. Na ľavej strane je len dvojité tlačidlo na ovládanie hlasitosti reproduktora. Na zadnej strane je okrem krytu batérie, ktorý zaberie polovicu zadnej časti, aj objektív fotoaparátu so zrkadielkom na autoportréty.
Plochá klávesnica nie je práve ideálna, avšak pri takej hrúbke telefónu je to zrejme maximum. Problémom je najmä nahmatávanie kláves a bez pohľadu na telefón je na ňom pomerne nepraktické písať SMS správy. Jednotlivé klávesy sú totiž oddelené len jemne a niekto s tvrdšími bruškami prstov môže mať problém medzery medzi klávesmi nahmatávať. Tuhosť a rozmery jednotlivých klávesov sú však optimálne.
Displej
Na svoje fyzické rozmery je displej pomerne jemný. Jeho rozlíšenie je 220 x 176 bodov a jeho uhlopriečka je zhruba 4,8 centimetra. Displej je teda malý, ale jemný. Je aktívny, zobrazí 262-tisíc farieb a je orientovaný na šírku. Čitateľnosť displeja na priamom slnku je priemerná, no v bežných podmienkach patrí displej k špičke.
Ovládanie
Na ovládanie telefónu slúži štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred a štvorica kláves - dva kontextové klávesy a dve tlačidlá na prijatie a odmietnutie hovoru. Pod ovládacím tlačidlom je kláves ma vymazávanie „c". Potvrdzovacie tlačidlo v pohotovostnom stave telefónu slúži na spustenie webového prehliadača.
Menu a operačný systém telefónu
Menu telefónu tvorí dvanásť ikon v troch radoch. Samotné ikony nie sú animované. V hlavnom menu je ikona pre zoznam hovorov, kontakty, hudobný prehrávač, aplikácie, internetový prehliadač, správy, moje súbory, budík, kalendár, fotoaparát, bluetooth a nastavenia. Hlavné menu sa môže zobrazovať aj ako zoznam.
Všetky ďalšie submenu sú textové s číslom na začiatku každého riadku. Pomocou týchto čísel sa možno v menu pohybovať. Pri pohybe v menu sa pri položkách, ktoré majú ďalšie submenu, zobrazuje okno s týmto submenu. Do okna sa potom dá vstúpiť šípkou vpravo a z neho sa ide späť šípkou vľavo. Pohyb v menu je rýchly.
Telefón nemá aktívny desktop, na pohotovostnej obrazovke však môže mať používateľ zobrazený kalendár.
Operačný systém telefónu je uzavretý.
Funkcie
V telefóne je bežná výbava, akú mávajú telefóny strednej triedy. Vo výbave je kalendár, budík, diktafón, editor obrázkov, kalkulačka prevodník jednotiek, časovač, stopky, svetový čas a poznámky. Telefón má aj tzv. Inteligentné vyhľadávanie. V ňom možno vyhľadávať medzi všetkými objektmi a položkami v telefóne - v adresári, záznamoch hovorov, menu, súboroch, správach, kalendári a hrách.
Telefón dokáže otvárať aj dokumenty z MS Office a PDF súbory. Editovanie dokumentov však telefón nepodporuje.
Telefónny adresár
Do telefónneho adresára vojde tisícka mien a ku každému menu možno uložiť niekoľko údajov. Každý kontakt tak môže zahŕňať niekoľko telefónnych čísel, e-mailovú adresu, webadresu, obrázok, zvonenie či poznámku. Meno a priezvisko je v samostatnej kolónke. Box pre vyhľadávanie sa zobrazuje stále pri prezeraní zoznamu kontaktov. Po napísaní znaku sa kurzor presunie na prvý zodpovedajúci kontakt. Telefón podporuje aj synchronizáciu adresára s počítačom.
Správy
Samsung SGH-U100 podporuje posielanie a príjem SMS aj MMS správ. Má vstavanú aj podporu pre prácu s e-mailami. V telefóne možno mať päť e-mailových účtov.
Editor tvorby SMS a MMS správ je spoločný. Správa sa automaticky zmení na MMS, ak do nej vložíme fotku, video či zvuk.
Pri písaní sa zobrazuje celkový počet ostávajúcich znakov, respektíve počet kilobajtov správy. Zobrazuje sa aj počet správ, do ktorých sa text rozdelí. Telefón podporuje prediktívne písanie T9.
Multimédia
Telefón má vstavaný hudobný prehrávač, ktorý však nie je náhradou za klasický MP3 prehrávač, keďže má k dispozícii pamäť len 70 megabajtov. Do nej vojde len zhruba 15 skladieb v MP3. Prehrávač triedi skladby podľa žánru, autora, názvu či albumu. Okrem toho vytvára aj zoznam posledne prehrávaných skladieb a najčastejšie prehrávaných skladieb. Podporuje samozrejme aj právu s playlistmi. V nastaveniach je opakovanie jednej alebo všetkých skladieb, náhodné prehrávanie, potlačenie ostatných zvukov, 3D zvuk či ekvalizér. Ten má len štyri nastavenia, ktoré nemožno upraviť.
Telefón podporuje Javu vo verzii MIDP 2.0. V testovanom kuse sme našli Pool, minesweeper či golf.
Dáta a pamäť
V telefóne je vstavaná pamäť 70 megabajtov, ktorú nemožno rozšíriť pamäťovými kartami. Táto pamäť je zdieľaná.
Na pripojenie telefónu k internetu slúži GPRS triedy 10 a EDGE triedy 10. Prítomnosť EDGE sa zobrazuje aj v pohotovostnom stave ikonou. Telefónu chýba 3G/UMTS či Wi-Fi. Na pripojenie a krátku vzdialenosť je k dispozícii bluetooth s profilom A2DP pre prenos hudby v stereo. Telefón podporuje USB Mass Storage. Chýba infraport.
Fotoaparát
Fotoaparát Samsungu SGH-U100 ponúka maximálne rozlíšenie 3,2 megapixely, teda 2048 x 1536 pixelov. Škoda však, že pri takomto rozlíšení nemá automatické zaostrovanie. Kvalite fotografií by to pomohlo.
Fotoaparát ponúka nočný režim, samospúšť, farebné efekty (sépia, čiernobiely či negatív), rámčeky, vyváženie bielej, citlivosť ISO, meranie expozície (maticové, s vyvážením na stred, bodové), kompenzáciu expozície a zoom.
Telefón vie nahrávať aj video v rozlíšení maximálne 352 x 288 pixelov, čo je na súčasné pomery nadštandard. Podobne ako pri fotení, aj tu možno využiť samospúšť, farebné efekty či vyváženie bielej. Video možno nahrávať aj bez zvuku.
Batéria
Batéria v Samsungu SGH-U100 je typu Li-Ion s kapacitou 630 mAh. S touto batériou by mal telefón vydržať v pohotovosti viac ako 10 dní alebo necelé štyri hodiny hovoru. V reálnych podmienkach je však výdrž batérie pri bežnom používaní na úrovni 3,5 až 4 dni.
Celkové hodnotenie
Samsung SGH-U100 je telefón, ktorého hlavnou devízou je hrúbka. Šesť milimetrov je už pomerne málo a v niektorých chvíľach sme sa obávali, či sa telefón tvrdším stlačením klávesu nezlomí. Nestalo sa. Nám najviac vadilo, že sme telefón necítili vibrovať vo vrecku voľných nohavíc. Na druhej strane, vo vrecku saka ho nikto nespozoruje. Po funkčnej stránke je U100 štandard súčasnosti, škoda len, že nemá automatické zaostrovanie na fotoaparáte.