
častejšie inštalované do PC bez vedomia používateľov.
Keďže ide o celosvetovú štúdiu, spoločnosť Panda Software vyzýva všetkých používateľov k spolupráci, aby mohla zhromaždiť čo najviac údajov. Do prieskumu sa môže zapojiť každý kliknutím na http://www.infectedornot.com, kde má možnosť skontrolovať si počítač pomocou nástrojov NanoScan a TotalScan.
Panda Software považuje štúdiu za významný krok v sledovaní rozvoja škodlivých kódov, ktorý naberá novú dynamiku, a to predovšetkým zvýšeným záujmom tvorcov kódov na finančnom zisku, čo spôsobuje vážne problémy pre používateľov.
Internetovým podvodníkom už nejde o medializované hromadné epidémie, ale skôr o krádež dôverných údajov, ktoré je možné využiť pri online podvodoch alebo krádeži identity.
Medzi dôsledky novej dynamiky škodlivých kódov môžeme zaradiť:
- Každý deň sa objavuje viac vzoriek nových škodlivých kódov. PandaLabs detekovali za rok 2006 toľko nových vzoriek ako v predchádzajúcich 15 rokoch dokopy. Antivírusové laboratória dnes nedokážu spracovať všetky nové hrozby, ktoré sa dennodenne objavujú. To vedie k tomu, že mnohé počítače sú infikované bez toho, aby si to používatelia uvedomili, a to aj s nainštalovaným aktualizovaným antivírusom.
- Internetoví podvodníci sa pokúšajú infikovať počítače v tichosti, aby ani používatelia ani bezpečnostné spoločnosti nedetekovali nové vzorky v obehu. Napríklad, len pred niekoľkými dňami detekovali PandaLabs sieť zombie počítačov, ktorú tvorilo až 160 000 PC infikovaných botom Barracuda.A, ktorý bol dovtedy neznámy.
- Typy škodlivých kódov (vírusy alebo červy), zvyčajne zodpovedné za veľké epidémie sú nahrádzané inými kódmi orientovanými na zločin, ako napríklad trojany, bots alebo spyware. Zhruba 66 percent nových trojanov v prvom štvrťroku 2007 tvorili trojany vytvorené za účelom krádeže.
- Rastúci počet škodlivých kódov, ktoré využívajú „techniky krádeže“, ako napríklad rootkity, packery atď. Vzorky škodlivých kódov, ktoré využívajú tieto techniky je oveľa ťažšie detekovať a v počítačoch sa im darí zotrvávať dlhšie a vykonávať škodlivé aktivity. Panda Software nedávno sprístupnila bezplatný nástroj na odstraňovanie rootkitov (Panda Anti-Rootkit): http://www.pandasoftware.com/about/press/antirootkits

Práve na základe tohto stavu je zámerom Panda Software zhodnotiť situáciu za pomoci prieskumu prostredníctvom webstránky http://www.infectedornot.com. Používatelia tu môžu nájsť dva bezplatné antivírusové nástroje: NanoScan a TotalScan.
Obe aplikácie detekujú oveľa viac škodlivých kódov ako zvyčajné antivírusy, a to vďaka novému princípu „Kolektívnej inteligencie“. Ide o automatizované spracovanie veľkých množstiev informácií o programoch a súboroch (v rámci novej infraštruktúry spravovanej PandaLabs) a komunikácie s používateľmi v reálnom čase. Kontrola škodlivých kódov a detekcia sa takto vykonáva na serveroch Panda Software a nie na samotnom systéme.
NanoScan a TotalScan doteraz detekovali každý vyše milión hrozieb. Dokážu detekovať aj hrozby, ktoré prekĺznu cez iné antivírusy. TotalScan všetky typy známych a neznámych hrozieb nielen detekuje, ale ich aj zdarma dezinfikuje.
Panda Software bude publikovať štúdiu na: http://www.infectedornot.com.
Autor: panda