
vi v mozgu, pri ktorej transformuje mozgovú aktivitu na elektrické signály.
Pri prezentácii vo výskumných laboratóriách firmy Hitachi neďaleko Tokia vedci napojili čiapku optickými vláknami na mapovacie zariadenie, ktoré striedavo spájalo kontrolný počítač s hračkárskym modelom vlaku.
Len čo sa dobrovoľník uvoľnil a na pokyn výskumníka myslel na jednoduché veci, vlak sa dal do pohybu. V podstate však len sledoval aktivitu v prednej časti mozgu, ktorá slúži na riešenie problémov.
Zapojenie tejto časti mozgu, napr. spievaním si, alebo jednoduchými matematickými úkonmi, dalo vláčik do pohybu. Hneď ako dobrovoľník prestal v hlave počítať, vlak zastal.
Princíp, na ktorom táto technológia funguje, sa už dlhodobo využíva v medicíne. Spoločnosti ako Hitachi Inc. alebo automobilka Honda Motor Co. však súťažia o jej využitie na komerčné účely.

Výskumníci spoločnosti Hitachi pracujú na výrobe diaľkového ovládača, pri ktorom by ľudia mohli prepínať medzi televíznymi stanicami iba pomocou myšlienok. Cieľom Hondy je zabudovať túto technológiu do áut novej generácie.
Zariadenia pracujúce na báze snímania mozgovej činnosti by taktiež mohli v budúcnosti pomáhať telesne postihnutým ľuďom alebo pacientom s paralýzou, ktorí by tak aj naďalej mohli komunikovať s okolím.
Od roku 2005 predáva spoločnosť Hitachi zariadenie založené na optickej topografii, ktoré monitoruje mozgovú aktivitu u paralyzovaných pacientov, čím im umožňuje odpovedať na jednoduché otázky.
Hlavnou výhodou tejto technológie je, že senzory nemusia byť v priamom kontakte s mozgom. Staršie technológie si totiž vyžadovali implantáciu čipu. Problémom však ostáva veľkosť a ignorovanie vedľajších mozgových aktivít, ktoré zabraňujú žiadanému fungovaniu.