
Majitelia počítačov väčšinou ani nevedia, že sa ich počítača zmocnili hackeri a ovládajú ho na diaľku. Spam sa v poslednej dobe šíri závratnou rýchlosťou a ohrozuje plynulosť komunikácie medzi vzdialenými počítačmi.
To je i dôvod, prečo sa FBI rozhodla pre tento krok. Iniciatíva je súčasťou projektu znemožniť fungovanie nelegálnych sietí, ktoré sa na šírenie spamu zameriavajú.
Hackeri často využívajú počítač obeti ako platformu, z ktorej rozosielajú spamy, takže v podozrení sa potom ocitne sám používateľ počítača, a nie hacker, ktorý útok pôvodne inicioval. Takto zasiahnuté počítače sa označujú ako zombie a podľa spravodajskej stanice BBC sa stanú nástrojom počítačovej kriminality.

FBI odhalila celé siete takto zasiahnutých počítačov, cez ktoré hackeri popri šírení spamu napádajú webové stránky, kradnú identitu obetiam a páchajú trestnú činnosť. Podľa FBI sú hackeri stále vynaliezavejší a predstavujú ohrozenie národnej bezpečnosti.
FBI už sa snažila aktivitu hackerov ochromiť, ale zatiaľ s nie veľkým úspechom. Začala ale zvláštnu iniciatívu s anglickým názvom Operation Bot Roast, ktorej sa podarilo identifikovať viac ako milión počítačov, ktoré tvoria časť nebezpečnej siete. Kontakt s používateľmi týchto počítačov mal FBI pomôcť zistiť ďalšie informácie o aktivitách hackerov.
"Väčšina obetí ani nevie, že ich počítač slúži niekomu inému, a už vôbec netuší že sa niekto zmocnil ich identity," povedal zástupca riaditeľa FBI pre počítačovú kriminalitu James Finch. Mnohí ľudia si za problémy môžu sami, keď otvoria súbor emailovej správy od neznámeho odosielateľa. Tým si jednoducho a nevedomky nainštalujú i škodlivý softvér, takzvaný malware.