SME

Ako sú na tom divé tigre?

Vedci a ochranári spracovali dosiaľ najdôkladnejšiu správu o tigrích populáciách vo voľnej prírode. Toto nádherné zviera ako celok zrejme v najbližšom polstoročí nevymrie, no vážne sú ohrozené niektoré jeho poddruhy.

Tiger pásavý bengálsky.Tiger pásavý bengálsky. (Zdroj: J. SEIDENSTICKER, NZP STF)
Vedci a ochranári spracovali dosiaľ najdôkladnejšiu správu o tigrích populáciách vo voľnej prírode. Toto nádherné zviera ako celok zrejme v najbližšom polstoročí nevymrie, no vážne sú ohrozené niektoré jeho poddruhy.

Prízraky džungle

Tiger pásavý (Panthera tigris) je najväčšia žijúca mačkovitá šelma. Samce tohto vrcholového predátora dosahujú hmotnosť až 320 kilogramov. Samice bývajú o dosť menšie, ich hmotnostná hranica je 180 kilogramov. Dĺžka samcov je od ňufáka po konček chvosta do 3,3 metra, samíc do 2,75 metra.

V modernom období podľa aktuálneho konsenzu, založeného aj na výskumoch DNA, poznáme deväť tigrích poddruhov (v zátvorke poddruhová, tretia časť vedeckého mena): bengálsky (tigris), indočínsky (corbetti), malajský (jacksoni), sumatriansky (sumatrae), sibírsky (altaica), juhočínsky (amoyensis), balijský (balica), jávsky (sundaica) a kaspický (virgata). Posledné tri sa považujú v prírode za vymreté, z nich prvé dva takmer určite, o treťom sa to nevie isto. V prírode už mohol vymrieť aj juhočínsky tiger.

Poddruhy sa líšia veľkosťou (najväčší je sibírsky, najmenší sumatriansky), podrobnosťami stavby tela a sfarbením a vzorovaním srsti. Tigre nielenže dominujú medzi dnešnými "veľkými mačkami", no rozmermi sa blížia aj najväčším pravekým mačkovitým šelmám známym z fosílií.

Sú to prísne teritoriálne, samotárske zvieratá. Samice strážia územie asi 20 štvorcových kilometrov, samce 60-100 štvorcových kilometrov. Teritórium samca sa môže prekrývať s teritóriami aj viacerých samíc, no vo vzťahu k iným samcom je vysoko agresívny.

Mínusy i plusy

Dnes tigrom popri priamom love či pytliactve škodí najmä likvidácia ich prírodného prostredia, a teda aj koristi, ktorá v ňom žije. Podľa novej správy znepokojujúcim tempom pokračuje rozdrobovanie "tigrích" lesov.

Analyzovala údaje z vyše 3-tisíc miest výskytu tigrov, zozbierané 160 odborníkmi. V tejto chvíli tigre žijú iba asi na 7 percentách historického územia výskytu, teda na 1,1 milióna kilometrov štvorcových. Osobitne varovná je skutočnosť, že za posledné desaťročie sa súhrnná plocha ich zvyšného územia zmenšila o 41 percent.

Úloha zoo

Na jednej strane výskum signalizuje kolaps tigrov v prírode, na strane druhej však ukazuje, že v dohľadnom čase im ako divo žijúcemu druhu vymretie nehrozí. Všeobecne sa to viac-menej týka všetkých prežívajúcich poddruhov, najmä vďaka staniciam umelého chovu a zoo. Pravdaže, otázkou je, ako sa prejaví znížená genetická rozmanitosť, lebo mnohé dnes početné umelé odchovy vzišli z mála jedincov.

Výstrahou sú fakty z Indie. Pytliaci tam úplne alebo sčasti zlikvidovali tigrie populácie dokonca aj v niekoľkých rezerváciách. V Číne s pytliakmi vďaka drakonickým trestom bojujú úspešnejšie. Rozmnoženie tigrov na chovných staniciach však podnietilo viaceré záujmové skupiny, aby začali vyvíjať tlak na stále platný vnútročínsky zákaz obchodu s časťami tigrích tiel, veľmi cenenými v tradičnej čínskej medicíne (robia sa z nich napríklad prípravky proti bolesti či afrodiziaká).

V Číne na chovných farmách žije už okolo 4-tisíc tigrov. Sčasti majú byť vypustené do divočiny. Dobrou správou je, že sa podarilo stabilizovať štyri chránené oblasti s vyše 500 tigrami v divočine: v podhimalájskej oblasti Indie a Nepálu, na hranici Indie a Mjanmarska, na hranici Mjanmarska a Thajska a na hranici severovýchodnej Číny a Ruska.

Treba však rozšíriť izolované "tigrie" lesy a vytvoriť koridory medzi nimi, aby sa populácie mohli miešať. Celkový počet tigrov v divočine sa odhaduje na 5- až 7-tisíc jedincov. Chránená je dnes približne štvrtina plochy s vyskytom tigrov. Záchrana tigrov začína byť skôr vecou vôle ako peňazí.

Správu uverejnil v časopise BioScience Eric Dinerstein z amerického ústredia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vo Washingtone s pätnástimi kolegami.

 

tigre_sprava2.jpg
Mláďa tigra pásavého sibírskeho.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Dnes sa tiger pásavý vyskytuje iba na zlomku svojho historického územia (pôvodný stav - žltá farba - je z roku 1850)

Ilustrácie - J. Seidensticker, NZP STF; J. Goodrich WCS; WWF STF.

Autor: spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu