SME

E–atrament môže zmeniť knihy

Aj vy si dlhšie dokumenty tlačíte na papier namiesto čítania na monitore? Onedlho by to mohla byť minulosť. Technológia elektronického atramentu umožňuje čítať z monitora rovnako pohodlne ako z papiera.

Čítačka kníh od Sony vyzerá ako PDA, ale displej nespotrebúva žiadnu energiu.Čítačka kníh od Sony vyzerá ako PDA, ale displej nespotrebúva žiadnu energiu. (Zdroj: SITA/EPAP)

„Ak čítate tento článok v počítači, je veľká šanca, že ho nikdy nedočítate. Nie preto, že by vás nezaujímal, ale jednoducho preto, že je to ťažké pre vaše oči,“ napísal nedávno vo svojom článku Kevin Larson, ktorý sa v Microsofte zaoberá technológiami na kvalitnejšie čítanie. Dôvodom nepríjemného čítania z klasických obrazoviek je najmä kvalita ich obrazu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým laserové tlačiarne dokážu tlačiť v kvalite 1200 DPI (bodov výplne na palec), bežné monitory ledva dosahujú 100 DPI. Oči navyše unavuje osvietenie obrazovky, z čítania nás vyrušujú blikajúce a pohyblivé objekty. Na text sa preto musíme viac sústrediť, čítame pomalšie a aj horšie ro­zumieme významu viet.

SkryťVypnúť reklamu

Príjemnejší pre oči
Technológia elektronického atramentu je prelomová v tom, že dokázala ako prvá zobrazovacie kvality papiera preniesť aj na obrazovku. Písmená textu sú „vytlačené“ na priehľadnej ploche displeja pomocou tisícok čiastočiek atramentu, zobrazenie dosahuje novinovú kvalitu. Displej nie je podsvietený a preto „neťahá“ oči, obraz vidieť takmer z akéhokoľvek uhla a aj vtedy, ak stojíte oproti silnému zdroju svetla.

Elektronický papier spotrebúva energiu iba v momente, keď sa na obrazovke niečo mení - zariadenia teda vydržia dlho aj bez priameho napájania. Elektronický atrament má aj nevýhody – problematické je vykresľovanie väčšieho množstva farieb a pre pomalé zobrazovanie zatiaľ nemôže slúžiť ani na video či hry. Napriek tomu sa rýchlo etabloval a viaceré spoločnosti začali ponúkať zariadenia, ktoré ho podporujú.

SkryťVypnúť reklamu

iPod pre knihy
Najlepšie sa elektronický papier uchytil v oblasti zariadení, ktoré umožňujú čítanie elektronických kníh. Tu dominuje Sony Reader, médiá ho ihneď po spustení predaja na jeseň minulý rok označili za produkt, ktorý by pre knihy mohol znamenať to isté, čo legendárny MP3 prehrávač iPod pre hudbu.

V prípade Sony Readera nejde o prístroj nabitý funkciami, populárnym ho urobil najmä fakt, že ľuďom poskytol možnosť stovky kníh premiestniť do jedného zariadenia a kdekoľvek ich čítať. Sony spolu so zariadením spustil webstránku ebooks.connect.com a používateľom ponúka možnosť sťahovať si elektronické knihy v cene od troch dolárov v prípade „lovestory“ po dvadsať dolárov za najväčšie svetové bestsellery.

Okrem Sony Readera momentálne na svete existuje asi desiatka produktov, ktoré zobrazujú text elektronickým atramentom. V tomto roku sa očakáva prílev ďalších zariadení – svoju čítačku elektronických kníh chce predstaviť napríklad Amazon.com.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku zatiaľ nič
Žiadne z doteraz predstavených zariadení využívajúcich elektronický papier si zatiaľ nekúpite na Slovensku, väčšinu ani v Európskej únii. Tento rok by sa niektoré zariadenia mali dostať z Azie a Ameriky aj do Európy, Sony Reader bude v Európe dostupný až po predstavení jeho druhej verzie.

Napriek tomu niektorí Slováci využívajú možnosť objednať si čítačky e-kníh priamo z USA. Ak si napríklad objednáte Sony Reader cez stránku Ebay.com, spolu s daňou, clom a poštovným zaň zaplatíte okolo jedenásťtisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 899
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 748
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 648
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 511
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 962
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 687
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 468
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 591
SkryťZatvoriť reklamu