SME

Ameriku objavili Polynézania

Medzinárodný tím doložil na základe nálezu z čílskej archeologickej lokality, že polynézski moreplavci dosiahli juhoamerickú pevninu najmenej sto rokov pred Krištofom Kolumbom.

Samec a samica polynézskej rasy sliepky z Cookových ostrovov.Samec a samica polynézskej rasy sliepky z Cookových ostrovov.
Medzinárodný tím doložil na základe nálezu z čílskej archeologickej lokality, že polynézski moreplavci dosiahli juhoamerickú pevninu najmenej sto rokov pred Krištofom Kolumbom.

Už vyše 30 rokov prebieha vedecký spor o tom, odkiaľ a kedy sa do Nového sveta dostali sliepky. Podľa jedného názoru boli v Amerike pôvodné. Nepodporovali to však paleontologické nálezy. Nič v tomto zmysle nenaznačovali ani výskumy najstaršieho ľudského osídlenia. A až doteraz ani archeologické prieskumy mladších indiánskych populácií z prehistorickej doby, teda spred kontaktu s Európanmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iný názor tvrdil, že sliepky do Ameriky doviezli Portugalci alebo Španieli, keď okolo roku 1500 začali navštevovať východné pobrežie Južnej Ameriky. Lenže Pizarro pri dobýjaní ríše Inkov v roku 1532 na západnom pobreží kontinentu zistil, že sliepky už tvorili integrálnu časť dokonca aj inkských náboženských obradov a kultúry. Z toho vyplývalo, že ich Inkovia museli poznať už dlhšie.

Tretí názor preto hlásal, že chov sliepok zaviedli na západnom pobreží Južnej Ameriky moreplavci z Ázie alebo Polynézie. Jednoznačný dôkaz však neexistoval. Teraz ho konečne poskytla slepačia kosť z náleziska El Arenal na juhu stredného Chile.

Slepačia kolonizácia

Podľa analýzy DNA preukázateľne ide o kosť sliepky zdomácnenej polynézskej rasy divej kury z juhovýchodnej Ázie (Gallus gallus). Bádatelia výsledky porovnali s DNA prehistorických slepačích kostí starých 500 až 2900 rokov, ktoré pochádzajú z piatich súostroví v Polynézii, ako aj s modernými araukánskymi sliepkami v Čile, ktoré tiež sčasti vykazujú polynézske znaky.

SkryťVypnúť reklamu

Vykopávky v El Arenal sa začali v roku 2002. Z keramiky a iných predmetov vyplynulo, že tamojší obyvatelia patrili ku kultúre El Vergel, ktorá sa v rokoch 1000 - 1500 zaoberala poľnohospodárstvom na malých plantážach záhradného typu. Datovanie keramiky z El Arenal však naznačuje, že ľudia tam mohli bývať už od roku 700. Vykopávky odhalili 50 slepačích kostí najmenej z piatich jedincov. Je to vlastne najstarší dôkaz prítomnosti sliepok v Novom svete.

Datovanie poukazuje po kalibrácii na rozpätie rokov 1321 - 1407. To približne zodpovedá aktuálnym predstavám o osídlení najvýchodnejšej časti Polynézie, kam patria napríklad ostrovy Rapa, Mangareva, Pitcairn a Veľkonočný ostrov, kam ľudia dorazili až v poslednom tisícročí. Nové údaje pre celkom najvýchodnejší post, Veľkonočný ostrov, poukazujú na obdobie okolo roku 1200.

SkryťVypnúť reklamu

Obojsmerné Kon-tiki?

Popravde povedané, náznakov, ktoré podporujú prehistorické kontakty Polynézie a Južnej Ameriky, je viac. Známy nórsky bádateľ Thor Heyerdahl sa plavbou na plti Kon-tiki pokúsil dokázať osídlenie Polynézie práve z Južnej Ameriky. Dnes je archeologicky, geneticky i lingvisticky nepochybné, že sa mýlil. Polynéziu osídlili vo viacerých vlnách približne od roku 2900 pred n. l. austronézske etniká prapôvodom z južnej Číny a juhovýchodnej Ázie.

Východiskami ich tichomorskej expanzie boli Indonézia, Nová Guinea a Melanézia. Na ostrovy si priviezli psy, ošípané a sliepky, čo platí zvlášť pre lapitskú kultúru. Na kontakt Polynézanov s Novým svetom poukazuje výskyt prinajmenšom dvoch juhoamerických plodín v Tichomorí sladkých zemiakov - batátov a tekvice. V južnej Kalifornii a strednom/južnom Čile, obývanom indiánmi Mapučmi-Araukáncami, kde leží aj El Arenal, sa našli časti lodí zo zväzovaných dosiek, schopných oceánskej plavby. Plavba južným Tichomorím do Čile sa na základe praxe, rozboru podmienok a počítačovej simulácie javí oveľa ľahšia ako severným.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou autorkou zatiaľ on-line článku o polynézskej návšteve Ameriky pred Kolumbom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA je Alice Storeyová z Aucklandskej univerzity (Nový Zéland). Členmi tímu je ďalších desať bádateľov z Nového Zélandu, Čile, Kanady, Americkej Samoy, Austrálie a USA.

Autor: spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 597
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 086
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 933
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 140
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 910
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 098
SkryťZatvoriť reklamu