SME

Zrkadlovka od základov: objektív je okom čipu (05)

Možnosti digitálnej zrkadlovky nie sú ani zďaleka vymedzené jej technickými parametrami. Pri snímaní rozhoduje použitý objektív a preto sa vo výbave iba málokto uspokojí so setom, ktorý zakúpil v škatuli. Objektív určuje, aký bude pri snímaní zorný uhol,

ilustračné foto - nikon

kresba, bokeh, akú rovinu ostrosti je možné pri akej vzdialenosti dosiahnuť, ale i to aké rýchle ostrenie je a koľko pohodlia si pri manuálnom zaostrovaní užijete.

Aby bola zrkadlovka pri používaní objektívov univerzálna, vybavená je štandardizovaným bajonetom. Ten zaistí nielen pohodlnú výmenu objektívov a ich precízne osadenie, ale i komunikáciu s telom zrkadlovky. Kontakty prepoja elektroniku oboch častí pre obojsmernú komunikáciu a rotor motorčeka ostrenia umožňuje odľahčiť konštrukciu lacnejších objektívov. I keď sa pri rôznych značkách stretávame s úplne odlišnými vyhotoveniami bajonetov ktoré nie sú vzájomne kompatibilné, výrobcovia objektívov ponúkajú kompatibilitu výberom vhodného vyhotovenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Objektív nie je iba sústava skiel
Aj keď objektív na prvý pohľad vyzerá iba ako sústava šošoviek a sklíčok ktoré sú pevne alebo pohyblivo osadené v tubuse, skutočnosť je iná. Vo vnútri objektívu sa nachádza i elektronika, ktorá pomáha zrkadlovke vyhodnocovať expozičné parametre. I preto ponúkajú staršie objektívy kompatibilné s novými telami menej funkcií, ako nové. ilustračné foto - nikonikon Každý objektív je vybavený nastaviteľnými lamelami clony, vo výbave môže byť i motorček, ktorý zaisťuje ostrenie. Objektív je teda rovnako komplikovaným zariadením, ako samotná zrkadlovka.

Crop faktor a formát rozhodujú
Príchod digitálnych zrkadloviek umožnil, aby boli objektívy lacnejšie ako pre plnoformátové 35 milimetrové filmové platformy. Keďže je políčko snímača menšie, postačí ak optika vykreslí dokonalý obraz na menšej ploche. Znamená to, že je možné poľaviť v samotnej konštrukcii a neraz i v kvalite optiky. Kým objektív pre analógovú zrkadlovku v digitálnej použiť môžete, naopak to nejde.

SkryťVypnúť reklamu

I napriek tomu že sú konštrukcie objektívov odlišné, výrobcovia uvádzajú ohniskové vzdialenosti bez zmien. Pri výpočte skutočného ohniska je potrebné uskutočniť korekciu „crop faktorom“, ktorý udáva veľkostný pomer medzi použitým čipom a 35 mm políčkom filmu. Najčastejšími hodnotami sú 1.5, 1.6 a 2, takže to znamená dobrú správu – za menej peňazí získate dlhšie ohnisko. Naopak, nevýhodou je že pre dosiahnutie širších ohnísk je potrebné použiť objektívy, ktoré sú podstatne širšie ako pre analógovú platformu.

Pevné ohnisko vs. zoom
ilustračné foto - sony Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou vynikajú svojou ostrou a precíznou kresbou, ktorá je v minimálnej miere ovplyvnená tvarovým skreslením. Znamená to, že pri pevnom ohnisku je možné šikovnou optikou odstrániť všetky kompromisy a obmedzenia, ktoré so sebou objektívy s meniteľným ohniskom nesú. Pri fotografovaní ste odkázaní na správny výber objektívov, výsledok však stojí za to.

SkryťVypnúť reklamu

Objektívy s meniteľnou ohniskovou vzdialenosťou sú všestrannými kompromismi, ktoré uľahčujú snímanie v situáciách, kedy nie je možné presne vymedziť zorný uhol pri snímaní scény. Jemným defektom je sférické skreslenie, ktoré sa s dĺžkou ohniska zmení – pri širokom môže byť obraz poduškovito vypuklý, pri dlhom naopak v strede prepadnutý. Pri reportáži a portrétoch sa to stratí, pri architektúre a technickej fotografii môže ísť o nepríjemný defekt. Druhou nevýhodou je, že do konštrukcie postupom času vniká prach, ktorý sa objaví na šošovkách vo vnútri tubusu.

Pri objektívoch sa stretávame s množstvom iných defektov a obmedzení – chromatickou farebnou vadou, vinetáciou, reflexiou a podobne – čím vyššia cena, tým menej kompromisov

S motorom i bez neho
Aby boli objektívy lacné, výrobcovia zrkadloviek zväčša osadia priamo do bajonetu i rotor motorčeka, ktorý pri zaostrovaní pohybuje optickými členmi. Ak však v tele zabudovaný nie je, je potrebné aby bol priamo v objektíve.

SkryťVypnúť reklamu
ilustračné foto - nikon

Tradičné motorčeky majú problém s rýchlosťou a hlučnosťou pohybu. Pri veľkom rozsahu ohnísk môže byť zaostrovanie príliš pomalé na to, aby ste zachytili dynamickú scénu, ak však rýchlosť ostrenia nevyžadujete, ide o dobrú voľbu.

Naopak, objektívy s ultrazvukovým zaostrovaním sú rýchle a tiché – musíte si však priplatiť. Dvojitý prstenec sa v jemných vibráciách deformuje tak, aby sa pohyblivé časti otáčali okolo svojej osi. V zlomku sekundy dokážete preostriť z jednej krajnej pozície na druhú bez toho, aby vám moment pri snímaní unikol.

Komfort závisí od konštrukcie
Keďže zmena ohniska a ostrenie sa uskutočňujú rotovaním niektorých optických členov, je dôležité i to, ako je mechanizmus navrhnutý. Pri najlacnejších objektívoch sa otáča a vysúva ich čelná časť, pri iných prebieha zaostrovanie vo vnútri. Líšia sa i možnosti ručného ostrenia – niekde je potrebné prepínať medzi manuálom a automatikou, inde postačí po namačknutí spúšte uskutočniť korekciu prstencom. Opäť platí pravidlo – najlacnejšie objektívy vás budú obťažovať rotujúcim čelným segmentom, najlepšie – avšak i najdrahšie, budú mať mechaniku riešenú vo vnútri tak, aby bol pohyb optiky čo najmenší.

SkryťVypnúť reklamu

Postavenie optických členov však určuje i iné limity – do hry vstupuje minimálna zaostrovacia vzdialenosť či rozsah ostrenia, ktorý je možné na niektorých objektívoch rozšíriť tak, aby bolo dostupné i snímanie v makrorežime.

ilustračné foto - nikon

Objektív nie je iba sústavou šošoviek, ale ide o systém optických členov, ktoré majú za úlohu riešiť všetky nástrahy a nedostatky skla. Pre zlepšenie kresby sa používajú asférické členy, fluoritové sklá, špeciálne antireflexné vrstvy, takže ide o alchýmiu, kde sa za každý bonus tvrdo pripláca.

Ohnisko vymedzuje zorný uhol
Čím kratšia ohnisková vzdialenosť objektívu je, tým širší uhol môžete zo svojho miesta snímať. Znamená to, že chvenie rúk sa na ostrosti snímok prejaví minimálne, avšak široký záber scény so sebou prináša širokú škálu svetiel a tieňov, čo môže menej skúsenému fotografovi narobiť problémy. Dôvod je jednoduchý - nevie sa vysporiadať s obmedzeným dynamickým rozsahom čipu.

SkryťVypnúť reklamu

S narastajúcim ohniskom sa uhol zužuje a chvenie sa čoraz intenzívnejšie prejavuje na ostrosti snímok. Dobrou výbavou je optická stabilizácia, dôležité je však zvládnuť techniku. Pomôcť si môžete statívom, alebo vhodnejším výberom expozičných parametrov či citlivosti snímania.

Svetelnosť je alfou omegou
Veľmi dôležitým parametrom objektívu je jeho svetelnosť. Čím je vyššia, tým viac možností pri snímaní máte. Pri vysokej svetelnosti môžete počítať s krátkymi expozičnými časmi a precíznou hrou s hĺbkou ostrosti, naopak pri nízkej svetelnosti na vás číhajú obmedzenia a limity. Práve setové objektívy ktoré sú súčasťou dodávky zrkadlovky sú silným kompromisom v tomto parametre.

I na počte segmentov clony záleží
Čím viac segmentov clona má, tým viac sa tvar otvoru v jej strede približuje kruhu. ilustračné foto - canon To má veľký vplyv na rozmazanie objektov, ktoré sa nachádzajú mimo roviny ostrosti. Čím je tvar presnejší, tým je rozmazanie plynulejšie. Niektoré objektívy majú problém s pravidelnosťou otvoru i pri správne tvarovaných lamelách, defekt však pri bežných snímkach nemusíte odhaliť.

SkryťVypnúť reklamu

Problematika objektívov je natoľko rozsiahla, že by bolo nemožné v krátkom sprievodcovi vymenovať všetky dôležité fakty. Podstatné však je, že cena je nepriamo úmerná kompromisom v optike a aj ten najlepší objektív vynikne iba vtedy, ak jeho plusy dokážete pri komponovaní snímok využiť. Preto je pre začiatočníka zbytočné hnať sa za vytúženými objektívmi profesionálov a investovať sa oplatí až vtedy, ak narazíte pri snímaní na obmedzenia, ktoré vás brzdia v tvorivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 834
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 635
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 530
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 199
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 080
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 845
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 744
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 717
SkryťZatvoriť reklamu