Vedci z Virgínskej univerzity a Wisconsinského lekárskeho kolégia objavili zaujímavú možnosť boja s nadváhou. Základom sa stali pokusy s geneticky upravenými myšami, ktorým chýba gén Nocturnin pre bielkovinu, podieľajúcu sa na regulácii denných biorytmov.
Naše denné biorytmy reguluje prostredníctvom periférnych "hodín" v orgánoch po celom tele oblasť mozgu označovaná ako hypothalamické suprachiasmatické jadro. Skoro večer v tele vrcholí množstvo bielkoviny nokturnín; riadia to periférne "hodiny" v pečeni a niekoľkých ďalších orgánoch. Vedci kŕmili myši bez nokturnínového génu štandardnou a vysokotučnou stravou. Na rozdiel od kontrolných bežných myší nepriberali, a to ani keď dostávali veľa tukov. Neboli fyzicky aktívnejšie, ani nekonzumovali menej. Navyše sa im nenarušili normálne biorytmy. Nokturnín teda podľa výskumu ovplyvňuje iba biorytmový mechanizmus. Ten súvisí nielen s odoberaním tuku zo stravy, ale aj s jeho metabolizmom a ukladaním v tkanivách. Pri epidémii ľudskej obezity je každý poznatok veľmi cenný. Pri jeho využití však treba postupovať veľmi opatrne, keďže metabolizmus je jemne vyladený systém.
V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA výskum on-line oznámil tím Carly Greenovej z Virgínskej univerzity a Josepha Besharsea z Wisconsinského lekárskeho kolégia. (urb)