SME

Regulácia roamingu je vraj mimo reality

Operátori sa regulácii poplatkov za volanie zo zahraničia bránia a tvrdia, že môže spomaliť rozvoj odvetvia. Regulačné nariadenie pritom nemusia schvaľovať národné parlamenty.

Od augusta by mali klienti mobilných operátorov v únii telefonovať zo zahraničia lacnejšie. Operátori tvrdia, že sa preto spomalí rozvoj odvetvia.Od augusta by mali klienti mobilných operátorov v únii telefonovať zo zahraničia lacnejšie. Operátori tvrdia, že sa preto spomalí rozvoj odvetvia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

Operátori sa regulácii bránia a tvrdia, že môže spomaliť rozvoj odvetvia.

BRATISLAVA. Telefonovanie zo zahraničia za tzv. eurotarify by malo byť pre klientov mobil­ných operátorov realitou na konci leta. Európska komisia chce, aby regulácia vstúpila do platnosti už 1. júla. „Regulačné nariadenie je priamo aplikovateľné v členských krajinách únie a nevyžaduje ďalšie schvaľovanie národnými parlamentmi alebo vládami,“ povedal Roman Schönwiesner, ktorý je poverený vedením zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Regulačným rámcom sa bude ešte zaoberať priemyselný výbor europarlamentu a aj samotný parlament.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak prejde kompromisný návrh, na ktorom sa dohodla eurokomisia, parlament a nemecké predsedníctvo únie, klien­ti mobilných operátorov zaplatia za minútu odchádzajúceho hovoru v zahraničí 49 eurocentov (16,5 koruny) a za minútu prichádzajúceho 24 eurocentov (8,1 koruny). Tieto poplatky by mali podľa návrhu v nasledujúcich dvoch rokoch klesnúť o niekoľko eurocentov.

Viliam Veteška z HZDS povedal, že regulácia vo všeobecnosti narúša trh. „Je to prvok, proti ktorému sme sa v minulosti postavili,“ povedal.

Hoci Július Brocka z KDH ako klient zníženie cien privítal, uprednostňuje súťaž na trhu, ktorá prinesie vyššiu kvalitu a aj nižšie ceny.

Regulácia vraj môže spomaliť rozvoj

Operátori tieto maximálne ceny odmietajú: „Sú odpútané od reality a nezohľadňujú naše skutočné náklady,“ tvrdia. Podľa hovorcu Orangeu Petra Tótha môže takýto zásah nielen obmedziť konkurenciu v odvetví, ale aj znížiť budúce investície a tým aj technologický pokrok. „Tento stav, pochopiteľne, hovorí v neprospech koncového zákazníka,“ povedal hovorca T–Mobilu Andrej Gargulák.

SkryťVypnúť reklamu

Orange podľa Tótha víta snahy o zníženie cien volaní v zahraničí. Ľudia totiž budú v zahraničí viac telefonovať a v konečnom dôsledku to bude pre operátorov znamenať vyššie výnosy.

Podľa hovorkyne O2 Hany Hejskovej je v celej Európe dostatok dôkazov, že „konkurencia medzi operátormi má tendenciu cenu sama regulovať“.

Odborník na telekomunikácie z poradenskej spoločnosti Accenture David Března tvrdí, že regulácia prichádza v čase, keď sa ceny roamingu znižujú prirodzene.

„Základný dôvod je, že technologické inovácie typu Skype, ale nielen tie, robia čoraz silnejšiu prirodzenú konkurenciu roamingu,“ povedal. Března radil aj niektorým slovenským mobilným operátorom.

Iný názor má Peter Blaas z poradenskej firmy DLM. „Na roamingovom trhu je ťažké dosiahnuť, aby sa trh samoreguloval. Klient totiž nemá veľa možností, ako volať lacnejšie,“ povedal. Dodal, že ak porovná štandardné ceny za minútu hovoru v zahraničí Orangeu a T–Mobilu, sú veľmi podobné.

SkryťVypnúť reklamu

Blaas si však myslí, že vo všeobecnosti nemusí byť stanovenie jednotných cenových stropov najlepšie riešenie. „Trhy v jednotlivých členských krajinách sú odlišné. Únia do nich doteraz nezasahovala a rozvíjali sa rozličným tempom,“ povedal.

Podľa neho však diskusia o regulácii bola prospešná. Ceny mierne klesli.

Čo po skončení regulácie

Súčasná regulácia má platiť len do roku 2009. Čo bude ďalej, zatiaľ eurokomisia nespresnila. Ceny by sa však podľa Blaasa nemali dostať späť na úroveň pred reguláciou. „Zvyšovanie cien je medzi klientmi nepopulárne.“

Podľa Březnu z Accenture je nepravdepodobné, žeby o tri roky malo význam rozmýšľať o tom, či ceny po ukončení regulácie znova narastú. Trh to nedovolí.

Ak by podľa neho boli náznaky, že ceny po roku 2009 vzrastú, regulácia zo strany Európskej komisie zrejme bude pokračovať. „Vidím to tak, že komisia bude pokračovať aj v regulácii ďalších častí podnikania,“ povedal Blaas.

SkryťVypnúť reklamu

Března tvrdí, že z technologického hľadiska nie je opodstatnené, aby bol telefonát z nákupu z Viedne na Slovensko „enormne drahší“ ako telefonát napríklad z Trnavy do Bratislavy. Podľa neho teda môže v Európe po skončení regulácie silnieť tlak na to, aby sa ceny po prechode hraníc nemenili.

Kedy bude roaming lacnejší21. mája rokuje priemyselný výbor Európskeho parlamentu,

23. mája bude o regulácii hlasovať Európsky parlament,

7. júna dá konečnú podobu regulácii rada ministrov,

1. júla by malo byť regulačné nariadenie v úradnom vestníku a malo by nadobudnúť účinnosť,

koniec augusta – prví klienti by mali telefonovať v zahraničí za „únijné“ ceny,

Koľko sa bude platiť

minúta odchádzajúceho a prichádzajúceho hovoru

rok 2007

16,50 a 8,10 koruny

rok 2008

15,46 a 7,40 koruny

SkryťVypnúť reklamu

rok 2009

14,45 a 6,38 koruny

Zdroj: Európska komisia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar, Juraj Gedra a Richard Glück po Bezpečnostnej rade štátu

Denník SME má k dispozícií zápisnicu z výsluchu člena Demokratov.


a 1 ďalší 27

Presun relácií na iný deň nepomôže.


a 1 ďalší 1
Barbora Mareková.

Náš aktuálny problém nie je, či má Viktor Vincze čo jesť.


5
Lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš počas MS v hokeji 2025.

Mesto ma milovalo, spomína na Michalovce.


Martin Turčin a 1 ďalší 3
SkryťZatvoriť reklamu