Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií sa na tom ešte vlani v júni dohodlo s doterajším správcom, spoločnosťou SK-NIC. Tá bude systém naďalej zabezpečovať technicky, štát však bude určovať pravidlá systému a SK-NIC kontrolovať.
Cieľom zmeny je podľa dohody „spravovanie internetovej domény najvyššej úrovne .sk v súlade so záujmami vlády Slovenskej republiky“. Doteraz bola oficiálnym správcom domény v slovenskom mennom priestore vždy súkromná spoločnosť a štát do jej činnosti nezasahoval.
Požiadavka na prebratie kontroly nad doménou štátom sa však prvýkrát objavila už v rokoch 2002 a 2003, keď došlo k viacerým výpadkom doménového systému a súkromný správca zaviedol napriek protestom používateľov internetu okrem vyšších cien aj nový systém registrácií, ktorý patrí k najzložitejším na svete.
Zmena v lete
O zmenu administratívneho kontaktu pre našu doménu by mal podľa Petra Bíra zo sekcie informatizácie spoločnosti na ministerstve financií štát oficiálne požiadať Medzinárodnú korporáciu pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) približne o dva mesiace. SK-NIC bude musieť akceptovať pravidlá vydané štátom, cenu domény si však určí sám.
Jedným z nových pravidiel bude napríklad to, že SK-NIC bude musieť päť percent z vybraných poplatkov venovať na „financovanie projektov v záujme internetovej komunity“.
Pribudne komisia
V rámci nového systému vznikne aj komisia, ktorá bude činnosť SK-NIC kontrolovať. „Komisia má podľa zmluvy množstvo právomocí – na akúkoľvek zmenu Pravidiel poskytovania menného priestoru v internetovej doméne .sk je potrebný jej súhlas, takisto schvaľuje prípadnú zmenu cien za prístup k záznamu domény,“ hovorí Patrik Krauspe, riaditeľ spoločnosti SK-NIC. Po dvoch členoch do komisie nominujú štát a SK-NIC. Novinkou je priame zapojenie internetovej komunity, ktorú budú zastupovať traja ďalší členovia - po jednom spomedzi registrátorov domén, poskytovateľov internetu a používateľov.
Jednotliví členovia komisie ešte neboli určení, aj keď sa v zmluve obe strany zaviazali, že ich vyberú do tridsiatich pracovných dní od jej podpisu. Posledná platná zmluva bola podpísaná v januári. Peter Bíro tvrdí, že na výbere členov sa pracuje.
Systém je zastaraný, musí sa zmeniť
Systém registrácie domén je od jeho poslednej úpravy ustavične pod paľbou kritiky internetových používateľov. Vyčítajú mu prehnanú byrokraciu a nepružnosť. Kým zahraničné domény sa zväčša dajú registrovať len vyplnením žiadosti cez web, Slováci musia žiadosti posielať na papieri a s podpisom overeným notárom.
Nové vedenie SK-NIC sa podľa Krauspeho snažilo väčšinu pripomienok internetovej komunity zapracovať. „Je však potrebné uvedomiť si, že súčasný systém bol zavádzaný v priebehu rokov 2002 až 2003, čo je pri súčasnej dynamike vývoja internetu dosť dlhý čas,“ hovorí Krauspe.
Jozefovi Drahovskému zo Združenia užívateľov internetu na systéme prekáža najmä nemožnosť dediť domény, ale aj to, že finančné bremeno pri zmene registrátora z dôvodu jeho zániku nesie vlastník domény. Systém podľa neho používateľa príliš administratívne zaťažuje, chýba aplikačné rozhranie pre registrátorov.
Priveľa problémov
Niektoré z Drahovského návrhov SK-NIC akceptoval, Krauspe však v systéme vidí aj ďalšie problémy: „rozhodovanie sporov, špekulatívne registrácie domén, príliš komplikovaný systém právnych vzťahov, nevyužívanie elektronického podpisu či nemožnosť registrácie domén na obdobie dlhšie ako jeden rok“.
SK-NIC sa preto rozhodol pripraviť nový návrh systému a zapracovať pripomienky internetovej komunity, ako aj skúsenosti správcov národných domén okolitých krajín, hovorí Krauspe. Nový návrh pravidiel po prerokovaní v riadiacej komisii SK-NIC včas zverejní, „aby sa k nemu mohol vyjadriť každý, kto bude mať záujem konštruktívne prispieť k diskusii o správe internetovej domény .sk,“ dodáva Krauspe.
História národnej domény1993 - 2002 – Národnú doménu prevádzkuje firma EUnet na zariadeniach, ktoré kúpila akademická sieť SANET. Domény sa registrujú zadarmo, no výhradne na mená právnických osôb.
2002 – EuroWeb, ktorý v roku 2000 odkúpil firmu EUnet, spúšťa nový systém, ktorý sa stretne s veľkou kritikou, je priveľmi byrokratický. Na registrovanie domény je napríklad potrebný notársky overený podpis. Firma vyberá za každú doménu ročný poplatok 600 Sk.
September 2003 – Po chybe u správcu domény prakticky na dve hodiny prestali byť dostupné všetky stránky na slovenskom internete.
Február 2006 – EuroWeb sa premenoval na SK-NIC, a. s.
2007 – štát má získať do vlastníctva národnú doménu, SK-NIC zostane technickým správcom. Vznikne komisia zložená zo zástupcov štátu, SK-NIC a internetovej komunity.