SME

Zrkadlovka od základov: Ako o ňu dbať (03)

Zrkadlovka je určená pre náročných používateľov ktorí nielen vedia čo chcú, ale dokážu rešpektovať odporúčania výrobcu pri používaní. Kým pri kompaktoch a ultrazoomoch sa počíta s nedbalosťou používateľa, pri zrkadlovke je citlivých miest viac. Treba s ni

mi počítať.

Životnosť nie je večná

Dovtedy sa s džbánom chodí po vodu, kým sa ucho neutrhne. Podobné je to so zrkadlovkou. Ak sa nadmerne opotrebuje, bez servisného zákroku sa používateľ nezaobíde. A ten nemusí byť najlacnejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri práci so zrkadlovkou si treba uvedomiť, že obsahuje mechanické časti ktoré sa používaním opotrebovávajú. Zrkadlo, ktoré sa rýchlosťou blesku sklopí vždy keď fotograf stlačí spúšť, je vystavené nárazovej sile a vibráciám, ktoré neustálym opakovaním pôsobia na jej konštrukciu.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia nie sú ochotní v technických špecifikáciách prezradiť, aká je životnosť použitej mechaniky. Je však zrejmé, že profesionálne modely na tom budú o čosi lepšie, takže bezhlavé cvakanie pravdepodobne na mieste nie je. Na internete sa objavujú odhady tipujúce 100 tisícový limit sklopení, aká je však realita je otázne.

Prach je nepriateľom

Prach je všade okolo nás a fototechnike sa nevyhýba. Ak sa usadí kdekoľvek v optickej dráhe, bude na fotografiách pôsobiť rušivo. Starostlivosť o zrkadlovku nekončí iba pri čistení čelnej šošovky objektívu – všetko je komplikovanejšie a problémy netreba podceňovať.

Základným pravidlom je – vyhýbaj sa prachu. Či už sa ocitne vo vnútri objektívu s meniteľným ohniskom, na zrkadle, matnici či snímacom čipe, prichádza starosť navyše. Riešení je viacero – od svojpomoci, cez návštevu servisu až po retuš v grafickom softvéri.

SkryťVypnúť reklamu

Zrkadlovka nepatrí v byte na policu, neprospieva jej výmena objektívov na prašnej stavbe či na zafajčenej diskotéke. Ak však ide o reportáž, človek si jednoducho nevyberá. Riziká je však možné s rozumom minimalizovať.

Prach na zrkadle

Prach na zrkadle nie je pri fotografovaní prekážkou, pretože sa pri snímaní sklopí. Nečistoty ktoré fotograf vidí v hľadáčiku na fotografii nebudú. Keďže sa však zrniečka prachu pri sklápaní víria, môžu sa dostať na snímací čip, kde zatienia scénu.

Z komory a zrkadla je možné prach odstrániť fúkacím balónom. Neoplatí sa experimentovať s tampónom namočeným v liehu či so štetcami. Môžu poškodiť jemný povrch zrkadla, ktorého odrazivosť sa zníži. Kvalitu fotografií to neovplyvní, pohľad cez hľadáčik však utrpí.

Prach na matnici

SkryťVypnúť reklamu

Prach sa môže zachytiť i na matnici. Podobne ako pri zrkadle, ani v tomto prípade nebude na fotografii viditeľný. S jeho odstránením je to však komplikovanejšie. Matnica je ukrytá „za rohom“ a jej čistenie v domácich podmienkach neprichádza príliš do úvahy. Je vyrobená z jemného plastu ktorý sa jednoducho poškodí – buď sa s ním zmierite, alebo to za vás vyrieši servis.

Prach na snímacom čipe

Prach ktorý sa „nalepí“ na snímací čip – resp. na optickú bariéru ktorá pred ním stojí - je na fotografiách znateľný. Prejavuje sa ako tmavšie škvrny, ktorých viditeľnosť je najzreteľnejšia vtedy, ak nasnímate s vypnutým autofokusom jasné pozadie s pricloneným objektívom. Škvrny môžu po čipe putovať z miesta na miesto, môžu byť však i stabilné.

Niektoré zrkadlovky používajú na low-pass filtri špeciálnu vrstvu pre odpudzovanie prachu, iné majú vo výbave ultrazvukový mechanizmus pre čistenie, ktorý sa snaží vibráciami presťahovať prach zo stredu membrány k jej okrajom. I keď výrobcovia sľubujú zázraky, problém nie je zažehnaný.

SkryťVypnúť reklamu

V takomto prípade pomôže servisné stredisko. Niektorí výrobcovia ponúkajú niekoľkonásobné bezplatné čistenie, pri iných značkách si musíte za úkon zaplatiť. Dôležité je však vedieť, že domáci pokus o čistenie bez skúseností môže i s tou najlepšou výbavou z internetového obchodu napáchať viac škody, ako úžitku.

Prach na objektíve

Odstrániť prach z čelnej či zadnej šošovky objektívu nie je problémom. Najjednoduchšie použiteľným nástrojom je pre začiatočníka „pero“ LensPen, ktoré pomocou jemných uhlíkových čiastočiek zotrie nečistoty zo skiel bez toho, aby sa poškodila ich antireflexná vrstva.

Platí pravidlo, že ak znečistenie neprekáža, treba ho nechať tam, kde je. Objektív nie je ako okuliare ktoré čistíte niekoľkokrát denne. Čím šetrnejšie s ním zaobchádzate, tým lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Horším problémom je, ak sa prach dostane do vnútra objektívu s meniteľným ohniskom. Bez rozobratia je čistenie nemožné – opäť ide o prácu ktorá je zložitejšia ako vyzerá. Vo vnútri sa okrem skiel nachádza nielen elektronika, ale i motorček a mechanizmus, ktorý zaisťuje posun optiky.

Do dažďa s pršiplášťom

Nezvyčajné svetelné podmienky sú pre fotografa ako magnetom. Tesne po daždi je vzduch priezračnejší, svetelné lúče kontrastujú s tmavými oblakmi a v kvapky vody sa trblietajú ako striebro. Ak podľahnete pokušeniu počítajte s tým, že dážď sa môže kedykoľvek vrátiť a bez „pršiplášťa“ môžete utrpieť nenávratné škody. I jediná kvapôčka ktorá zatečie do elektroniky objektívu môže spôsobiť problém, ktorý žiadny servis nevyrieši.

Niekedy stačí málo – priehľadný filter vlepený do otvoru vo vrecku, do ktorého vložíte telo zrkadlovky. Každá svojpomoc sa počíta.

SkryťVypnúť reklamu

Zrkadlovka nie je ani samopal, ani rapkáč. Každé cvaknutie skracuje jej životnosť Prach je nepriateľom číslo jedna. Objektívy vymieňajte bajonetom nadol a vyhýbajte sa extrémne prašnému prostrediu. Ak sa so zrkadlovkou nefotí, patrí do tašky rovnako, ako objektívy. Ak bude odpočívať doma na stole alebo na polici, prach si cestu k optickej dráhe nájde Bez pršiplášťa alebo igelitového vrecka ani na krok – počasie je nevyspytateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu