Tím Paula Canfielda z Iowskej štátnej univerzity objavil novú rodinu zlúčenín zinku. Sú kombináciou vzácnej zeminy, prechodného kovu a vyše 85 percent zinku a prejavujú unikátnu pestrosť fyzikálnych vlastností a správaní (na obrázku kryštál zlúčeniny tohto typu, tvorenej jedným atómom ytria, dvomi železa a dvadsiatimi zinku). Možno ich "vyladiť", alebo s nimi manipulovať tak, aby sa správali ako meď či paládium, prípadne sa stali magnetickými a dokonca supravodivými.
(Zdroj: DOE/Ames Laboratory)
Gary Posner z Univerzity Johnsa Hopkinsa s kolegami vyliečil myšiam maláriu jedinou dávkou lieku z peroxidových zlúčenín trioxánov. Imitujú účinky čínskeho rastlinného lieku z paliny. Vítané, ak uvážime, že s otepľovaním treba maláriu čakať aj u nás.
(Zdroj: The Journal
of Medicinal Chemistry)
Dmitrij Pikunov z Ruskej akadémie vied a Pavel Fomenko zo Svetového fondu na ochranu prírody potvrdili, že leopard mandžuský (na obrázku) je naohrozenejšou mačkovitou šelmou sveta. Žije už iba 25-34 jedincov. Tohtoročné sčítanie síce ukázalo mierny prírastok, ale pytliak zabil jednu zo samíc, ktoré sú v populácii menšinové.
(Zdroj: World Wildlife Fund)
Tím Dongxin Lina z Akadémie lekárskych vied v Pekingu zistil, že výpadok šiestich "písmen" DNA v oblasti, ktorá reguluje aktivitu génu kódujúceho enzým kaspázu-8, znižuje citlivosť Číňanov na niekoľko typov rakoviny. Potvrdil tak úlohu tohto enzýmu, ktorý pri rakovine spúšťa odumieranie buniek podľa signálov z prostredia. (Zdroj: Nature Genetics)
NASA vyskúša 7. - 18. mája 2007 v podmorskom laboratóriu Aquarius pri Floride chirurgického robota Raven, ktorý má iba 20 kg. Vyvinul ho na Washingtonskej univerzite v Seattle tím Blakea Hannaforda a Jacoba Rosena. Na diaľku ho budú zo Seattle ovládať chirurgovia Mika Sinanan, Andrew Wright a Thomas Lendvay. (Zdroj: University of Washington)
Zdeněk Urban
Kredity foto - U. S. Department
of Energy Ames's Laboratory; WWF.