SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Sony Walkman A805 – vreckový prehrávač na zahryznutie

Je tenučký ako tabuľka čokolády, štýlový, s veľkým detailným displejom a vyzbrojený batériou, ktorá mu dodá energiu na 30 hodín prehrávania. Poradí si s videom, fotografiami i hudbou a vyzbrojí vás slúchadlami, ktoré „odpília“ kontakt s okolitým svetom. I

tak by sa dal v krátkosti popísať nový prehrávač z dielní SONY, ktorý sa chystá vážne konkurovať iPodom.

Cestujete často? Potom vás s najväčšou pravdepodobnosťou osloví, ak sa môžete v nudnom kupé či na sedadle autobusu zahľadieť do najnovších videoklipov svojich obľúbených interpretov, alebo si konečne môžete pozrieť film, na ktorý si doma stále neviete nájsť čas. Ak sa k tomu pripletú i podcasty, fotografie z večierkov a zábavná grafika, je o jeden dôvod k radosti viac. Otestovali sme nový Walkman aby sme odhalili, čo dokáže ponúknuť.

Tenký, avšak odolný
Aj napriek jemným krivkám a extrémne uhladenému dizajnu nejde o žiadnu citlivku. Konštruktéri sa vyvarovali kompromisov a volili kvalitné materiály, ktoré dokážu odolať výzvam každodenného používania. Telo je kompletne zapuzdrené do hliníkového puzdra so zosilneným kovovým rámom a displej je prekrytý odolným polykarbonátovým štítom, aby nepraskol ani pri možnej kolízii.

„Tabuľka čokolády“ vkĺzne do ktoréhokoľvek vrecka a svojou nízkou hmotnosťou neprekáža ani v košeli. Ani to však neodradilo dizajnérov od toho, aby na rám nepridali očko, vďaka ktorému je možné prehrávač zavesiť na šnúru na krk – nikdy neviete, či von nevyrazíte extrémne naľahko ;)

Po mesačnom každodennom používaní sa zdá, že ani s povrchovou úpravou to nebude najhoršie. Matné, jemne štruktúrované plochy s drobnými metalickými zrniečkami nezaznamenali pri používaní žiadne známky opotrebovania.

Ovládanie čo najjednoduchšie
Pod jednoduchosťou ovládania sa podpísal hlavne firmvér, ktorý sa snaží minimalizovať používanie klávesnice. Menu je kontextové a na prvých miestach používa najpoužívanejšie funkcie. Pri otočení prehrávača „na šírku“ sa smerové šípky automaticky premapujú tak, aby ste nemuseli zaťažovať svoj mozog. Počet tlačidiel bol redukovaný na zdravé minimum.

Centrálnym ovládacím prvkom je päťsmerový ovládač, ktorý je alfou-omegou väčšiny mobilných zariadení. Jeho umiestnenie je pre ovládanie palcom optimálne, ak vás však v uliciach mesta hudobný archív znudí a budete sa chcieť naslepo s rukou vo vrecku preklikávať od jednej skladby k druhej pomocou ukazováka, chce to trochu cviku. Podvedomie naučené na iné prehrávače akosi zlyháva. Mikrospínače pôsobia solídnym dojmom a zaisťujú bezproblémové ovládanie. Hrubšie prsty by možno uvítali širší prstenec ovládača, na útlejšie rozmery sa však dá privyknúť.

Displej oslní detailom
Dvojpalcová uhlopriečka displeja je dostatočne veľká na to, aby ste si pri dlhom lete alebo cestovaní v autobuse mohli pozrieť bez únavy očí film. Zobrazenie je detailné a prekvapilo nás skvelou farebnosťou, jasom a kontrastom, ktoré sú pri multimédiách kľúčovými. Pri fotografiách je zreteľnejšia i jemnejšia kresba, video sa zobrazuje plynule bez známok slabej odozvy zobrazovania.

Je to práve displej, ktorý sa pri zapnutom prehrávači stáva stredobodom pozornosti. Pri vreckových prehrávačoch sa človek s vyššou kvalitou stretne iba zriedkavo. Stranový pomer je 4:3 a rozlíšenie je 320x240 bodov. Ak si uvedomíte že s rovnakým rozlíšením avšak s niekoľkonásobne väčšou uhlopriečkou sa môžete stretnúť pri PDA, zvyšok si dokážete domyslieť.

Štandardizovaný konektor je stratégiou
Prehrávač je vybavený „SONY“ konektorom, ktorý sa stal štandardizovanou súčasťou výbavy. Podobne ako pri iPodoch od Apple i v tomto prípade sa buduje nová stratégia postavená na príslušenstve, ktoré bude kompatibilné s viacerými generáciami zariadení. Momentálne je dostupných niekoľko verzií dockov, nechýba ani miniatúrny bluetooth modul na bezdrôtový prenos audia, komunikačný modul pre Braviu či stolové prehrávače vybavené MediaPortom. Jediný prehrávač, zábava kdekoľvek – asi tak by bolo možné charakterizovať nové krédo spoločnosti.

V štandardnej dodávke však nájdete iba konverzný USB káblik, ktorým zabezpečíte komunikáciu s počítačom a nabíjanie priamo z USB portu. Ak cestujete bez notebooku a chcete nabíjať prehrávač na hoteli, budete si musieť zaobstarať nabíjačku.

SonicStage - jednoduchosť obsluhy
I keď nový Walkman v operačnom systéme navonok vystupuje ako zariadenie typu USB Mass Storage, pre jeho obsluhu je potrebný špecializovaný softvér – SonicStage. V priebehu rokov sa postupne zdokonalil tak, aby bolo jeho používanie čo najpohodlnejšie.

Softvér 2, 4 alebo 8 gigabajtov zabudovanej flash pamäti obslúži nielen hudobným archívom, ale i fotografiami a videami, ktoré sú automaticky pri prenose konvertované tak, aby boli v prehrávači čo najdostupnejšie. Dostupná je podpora RSS kanálov pre prístup k digitálnemu obsahu, skladby sú dopĺňané o identifikačné tagy, celková správa je porovnateľná so štandardom, ktorý nastolil iTunes.

Pri práci s multimediálnym archívom sme nenarazili na žiadne nedostatky. Ovládanie je intuitívne i napriek chýbajúcej lokalizácii, jediné na čo netreba zabudnúť je správne sprevádzkovanie. Pri prvom pripojení prehrávača k PC je dôležité, aby bol vypnutý. Popri Windows XP je integrovaná i podpora pre Mac OS X, Vista zatiaľ v hre nie je.

Hudba s komfortom
Prehrávač je vybavený štrukturovaným katalógom skladieb, z ktorých každá môže byť doplnená nielen o informačné tagy, ale i o fotografiu albumu. Prehrávač sleduje frekvenciu ich prehrávania, umožňuje označovať ich popularitu a v závislosti na tom „osobný dí-džej“ dokáže vyplniť chvíle nerozhodnosti svojou voľbou.

Katalóg skladieb je možné listovať podľa rôznych kritérií a bez nutnosti vstupu do menu je možné surfovať na vlne hudobného štýlu, roku vydania či medzi ostatnými skladbami albumu či interpretov. Prehľadné používateľské rozhranie je jednoducho praktické. Ak si potrpíte na playlisty, päť rôznych si môžete v prehrávači zostavovať i ručne.

Procesor si poradí s formátmi MP3, WMA, WAV, ATRAC3 a ATRAC3plus, ak sa stretávate i s inými, pri nalievaní do prehrávača môžu byť automaticky konvertované. Prehrávanie je možné upraviť pomocou 5 pásmového ekvalizéra, žehličky kompresných chýb, štvoricou priestorových efektov a normalizáciou dynamického rozsahu. Výstup je dynamický a čistý bez skreslení.

Videá zaujmú
Videá sú pred prenosom do prehrávača konvertované na formát MPEG4 s AVC kodekom pri 765 kbps dátovom toku tak, aby pri 30 políčkach za sekundu pokryli plné rozlíšenie 320x240 bodov. Video je plynulé bez trhania a používateľ má možnosť zvoliť si kvalitu detailov tak, aby dosiahol kompromis s kapacitou prehrávača.

Výhodou je, že dokážete spracovať nielen svoj vlastný videoarchív, ale dodávaný softvér je previazaný s internetom, takže pomocou RSS exportov serverov si môžete automaticky nasypať do prehrávača pred cestovaním aktuálne spravodajstvo. Zatiaľ je síce ponuka domácich serverov takmer nulová, zahraničie však nezaháľa.

Displej ponúka pre jednotlivca komfortné sledovanie videozáznamov pri cestovaní a vďaka širokému pozorovaciemu uhlu môže so zvedavosti na displej nahliadnuť i vedľasediaci pasažier. Pri testoch sme nadobudli istotu, že prehrávanie videa je skutočne použiteľné.

Archív fotografií vo vrecku
Prehrávač síce ako mobilnú fotobanku pre sťahovanie snímok z fotoaparátu nevyužijete, dokáže však ponúknuť priestor pre snímky, ktoré je možné jednotlivo alebo v sekvenciách zobrazovať so slušným detailom na displeji. I keď na pozadí hrajú vaše obľúbené skladby, kedykoľvek môžete presedlať na obrázky v prehrávači.

Ak sú fotografie vo vnútri nahraté vo vyššom rozlíšení ako má displej, zobrazí sa na zlomok sekundy náhľad z EXIF hlavičky a následne sa vyrenderuje detailná grafika tak, ako ju používateľ očakáva. Odozva je rýchla, čip si so zobrazovaním hravo poradí.

Výdrž na nezaplatenie
Prehrávač síce pri nabíjaní cez USB port počítača vyžaduje tri hodiny času na dosiahnutie plnej kapacity akumulátora, o to dlhšie však vydrží v teréne. Pri prehrávaní hudobných súborov je možné očakávať až 30 hodinový výkon, pričom prechod na videozáznamy skráti výdrž na šesť hodín a nejaké drobné. Vzhľadom na veľký displej a kompaktné ploché vyhotovenie je to milé prekvapenie.

Ak si uvedomíte, že pri každodennom používaní mnohí používatelia vystačia s nabíjaním raz za týždeň, situácia je fakt skvelá. Horšie to však je, ak v teréne akumulátor zlyhá. Keďže je zabudovaný za durhý ho nevymeníte a vzhľadom na špecifický systémový konektor nie je praktické ani použitie externého napájacieho kitu.

Slúchadlá stoja za to
V základnej dodávke sú slúchadlá, ktoré umožňujú vychutnať si kvalitný audiovýstup bez toho, aby ste museli siahnuť po náhrade. Moderná konštrukcia s 12 mm ozvučnicou a tubusom pre zavedenie do zvukovodu je pri cestovaní praktická a vďaka vymeniteľným silikónovým „redukciám“ dokáže vytesniť podstatnú časť okolitého hluku. Káblik je vo vyhotovení „overneck“ pre prevesenie cez krk a jeho dĺžka je pomocou káblovej predlžovačke nastaviteľná tak, aby bol optimálny pri nosení prehrávača na krku i vo vrecku.

Slúchadlá ponúkajú vysokú dynamiku vo všetkých frekvenčných spektrách a ponúkajú nielen mohutné basy a vyrovnané stredy, ale i jasné precízne výšky, ktoré odhalia skladby s horšou kompresiou.

Verdikt: Sem s ním
Sony Walkman NW-A805 je moderný štýlový prehrávač ponúkajúci dlhú výdrž a skvelé podanie multimédií na zabudovanom displeji a pribalených slúchadlách. Pochváliť sa môže nielen kvalitným vyhotovením, ale i prepracovaným firmvérom, ktorý zabezpečí okamžitý prístup k akejkoľvek funkcii. Keďže sme s ním pri redakčných testoch strávili mnoho času pri cestovaní lietadlom, vlakom i autobusom, mali sme možnosť presvedčiť sa o tom, že splní to, čo výrobca sľubuje – ponúka zábavu bez hraníc s jednoduchosťou obsluhy prostredníctvom PC. Ak si však potrpíte na príjem FM vysielania či príručný diktafón, spoľahnúť sa budete musieť na svoj mobil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom plošného testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Ktoré okresy si zopakujú testovanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan