BRATISLAVA. Kto chce mať doma zároveň káblovú televíziu, rýchle pripojenie na internet a pevnú linku, má na výber viacero možností. Okrem toho, že si ľudia môžu tieto služby zakúpiť samostatne, je možnosť získať ich aj v jednom balíku. Spojenie týchto troch služieb sa volá tripleplay. Firmy používajú na odlíšenie iné názvy, napríklad Magio alebo Homebox.
Tri najväčšie spoločnosti, ktoré službu ponúkajú sú, firmy T-Com, Orange a UPC. Poskytujú ich aj menšie firmy, ako Micronet. Ďalší lokálni poskytovatelia zväčša ponúkajú každú z troch služieb samostatne. Odborníci očakávajú, že v budúcnosti a budú predávať spolu. Balík troch služieb je spravidla lacnejší, ako keby si klient od tej istej firmy mal kúpiť všetky tri služby samostatne. Ak si ich však kúpi od rôznych firiem, môže ho to vyjsť lacnejšie.
Pokryté sú len niektoré mestá
Tripleplay zatiaľ nemôžu mať všetci ľudia na Slovensku. Veľkí operátori ju zatiaľ ponúkajú len vo všetkých krajských mestách, v Piešťanoch, Martine a Poprade. Orange však už ohlásil, že do rozširovania svojej siete pre tripleplay chce v tomto roku investovať asi zhruba miliardu korún.
Najväčšie pokrytie Slovenska službou tripleplay má T-Com a zrejme ho iní operátori v blízkej budúcnosti nepredbehnú. Svoju službu Magio môže totiž postupne nasadiť do všetkých miest, kde je dostupné aj internetové pripojenie ADSL.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Parametre sú rôzne
Poskytovatelia tripleplay majú v ponuke rôzne súbory televíznych kanálov. Okrem základných si môže klient dokúpiť aj ďalšie, zväčša prémiové programy, ako napríklad filmový kanál HBO. T-Com sa od ostatných odlišuje tým, že ponúka základný balík 11 programov, ku ktorým sa dajú dokúpiť tematické balíky ďalších programov. V základnom mesačnom poplatku je zahrnutý jeden tematický balík v prípade lacnejšej služby Magio Start a tri balíky pri drahšej službe Magio Klasik.
Nevýhodou káblovej televízie od spoločnosti UPC je, že ide o klasickú analógovú televíziu. Môže byť teda zašumená alebo mať zníženú inú technickú kvalitu. Orange aj T-Com v rámci tripleplay ponúkajú digitálnu televíziu. To prináša vyššiu kvalitu signálu a umožňuje poskytovať služby ako programový sprievodca či video na požiadanie.
Z pohľadu internetu ponúka najvyššiu rýchlosť Orange. Jeho optická sieť je v súčasnosti limitovaná len zariadeniami. Oficiálne hovorí spoločnosť o maximálnej rýchlosti 30 megabitov za sekundu pre sťahovanie dát a polovičnej rýchlosti na odosielanie. V praxi to znamená, že niekoľkominútová hudobná skladba uložená v štandardnej kvalite MP3 sa z internetu do počítača stiahne za dve až tri sekundy.
Najširšiu ponuku rýchlostí internetového pripojenia má UPC. V jej najlacnejšom balíku môže klient sťahovať dáta rýchlosťou jeden megabit za sekundu. UPC ponúka najvyššiu rýchlosť pre sťahovanie dát 10 megabitov za sekundu.
Telefonovanie je v rámci balíkov tripleplay lacnejšie ako klasická telefónna linka. Výhodou je aj to, že dvaja používatelia služby od tej istej firmy si môžu telefonovať zadarmo. Kvalita spojenia je porovnateľná s bežnou telefónnou linkou. Používatelia môžu telefonovať na počítači a aj s klasickým telefónnym prístrojom určeným na tzv. IP telefóniu.
Tripleplay nemusí byť vždy lacnejší
Nie vždy je výhodnejšie kúpiť si balík tripleplay. Kto využije ponuky rôznych poskytovateľov služieb a uspokojí sa napríklad s nižšou rýchlosťou pripojenia do internetu, môže niekoľko stoviek korún ušetriť. Širokopásmové pripojenie do internetu s rýchlosťou 512 kilobitov za sekundu pre sťahovanie dát sa dá kúpiť u lokálnych firiem za 400 až 600 korún. K tomu si možno kúpiť káblovú televíziu už aj za 350 korún. Kto chce ešte ušetriť, môže si zvoliť satelitnú káblovku od DigiTV za 290 korún mesačne, ktorá má pokrytie na celom Slovensku.
Menej nároční telefonisti si môžu k internetu a káblovke kúpiť predplatenú službu na telefonovanie cez internet. Pri takejto službe môžu využívať kredit napríklad 120 korún aj niekoľko mesiacov. Predplatené telefonovanie cez internet ponúka napríklad T-Com pod názvom Ready, alebo firma ha-vel pod názvom ha-loo. Celková suma sa za všetky tri služby tak dostane na úroveň zhruba 850 až 1000 korún za mesiac. Ponuka veľkých operátorov sa pritom začína na zhruba 1200 korunách mesačne.
K veľkým operátorom tripleplay sa pridali už aj menší lokálni poskytovatelia. Napríklad spoločnosť Micronet ponúka balík tripleplay pod názvom Digital home za 777 korún mesačne. Ide podobne ako v prípade Orange o optickú sieť, na ktorú pripája používateľov v niektorých mestských častiach Bratislavy. Rýchlosť pripojenia je desať megabitov za sekundu a v rámci balíka má klient k dispozícii 32 TV kanálov.
Porovnanie cien Tripleplay
T-Com*UPCOrange
StartKlasikeasylighthomebox
mesačný poplatok11891427119914991189/2378**
zriadenie1,21,2111488
zariadenie (pri viazanosti)9901008557
rýchlosť pripojenia k internetu (kbit/s)1536/2561536/2561024/1282048/25630720/15360
počet kanálov11+ jeden tematický balíček11+ tri tematické balíčky505028
pokrytievšetky krajské mestá + Martin a PopradBratislavaBratislava, Piešťany, Trnava (časti miest)
viazanosť24 mesiacov25 mesiacov36 mesiacov
objem dát600 MBneobmedzeneneobmedzeneneobmedzene100 GB (FUP)****
počet voľných minútžiadnežiadnežiadnežiadne50 do mobilnej siete Orange
cena za volanie
medzi klientmi službybezplatnebezplatnebezplatnebezplatnebezplatne
do iných pevných sietí2,32,3bezplatnebezplatne1,79
do mobilných sietí775,25/7,395,25/7,395,83
* s viazanosťou a bez telefónnej linky
** cena pre prvých klientov (do 31. 7. 2007) / štandardná cena
*** FUP = Zásady správneho využívania služieb - Faur use policy
Zdroj: operátori
Autor: Ivan Kahanec - SME