Podľa žalobcu spôsobil škodu viac než jeden milión korún – taká bola hodnota nahrávok, ktoré zo svojho počítača ponúkal.
O potrestanie ľudí sťahujúcich si z webu sa snaží najmä Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI), ktorá má v Česku i na Slovensku pobočky. Tá používa špeciálne programy získavajúce informácie o ľuďoch, ktorí majú v počítačoch množstvo hudby a umožňujú jej stiahnutie iným surfistom.
V Česku len tento mesiac polícia na základe údajov z vyhľadávacieho softvéru urobila 13 domových prehliadok a zadržala 20 osobných počítačov a stovky CD nosičov.
Krádež Wi-Fi
Iný právny precedens súvisiaci s internetom zaznamenali vo Veľkej Británii. Tu už boli za zdieľanie hudby odsúdené desiatky ľudí, tento mesiac tu polícia zatkla prvých dvoch ľudí za to, že sa pripojili na internet cez bezdrôtovú sieť svojich susedov. Niekoľkí obyvatelia z mesta Redditch zavolali políciu po tom, čo videli pred svojím domom muža sediaceho v aute s laptopom na kolenách. Polícia ho zatkla a zistila, že si miesto obľúbil pre surfovanie na internete vďaka nezabezpečenej domácej sieti jedného z obyvateľov domu.
Muž napokon vyviazol len s pokarhaním za „nečestné získanie prístupu k elektronickej komunikácií s cieľom vyhnúť sa plateniu“. Prvý takýto prípad v Británii bol zaznamenaný začiatkom apríla, keď za rovnaký priestupok v rovnakom meste zatkli ženu, ktorá si dokonca auto pri surfovaní zvnútra obložila kartónom, aby doň nebolo vidieť.
Ako odhaľujú pirátovFirma zastupujúca nahrávacie, filmové alebo softvérové spoločnosti vyšle do výmenných sietí program vyhľadávajúci kópie nahrávok či filmov a zozbiera IP adresy ľudí, ktorí ich ponúkajú.
Program si vyžiada na stiahnutie pirátsku nahrávku.
Ak k stiahnutiu naozaj dôjde, je zaznamenaná IP adresa, presný názov a typ súboru a všetky ďalšie informácie.
Na základe týchto informácií program zistí adresu internetového providera, cez ktorého sa vinník pripája, a pošle mu list so žiadosťou o poskytnutie informácií o konkrétnom užívateľovi.
Autor: tb, čtk