
Vo vývoji tejto verzie sa všetko podriadilo virtualizácii, ktorá je implementovaná na úrovni jadra operačného systému a celá ponuka Red Hat je jej prispôsobená: od managementu nástrojov, inštalátorov, až po storage a cluster utilít.
Ďalšími základnými rysmi tejto verzie je zvýšená bezpečnosť, lepšia podpora 64bitovej architektúry a prepracované grafické rozhranie management nástrojov. Administrátori obzvlášť ocenia jednoduché a prehľadné GUI pre správu a riadenie virtuálnych strojov. Dobrou správou pre výrobcov softwaru je zachovaná kompatibilita so staršími systémami, lebo Red Hat verze 5 obsahuje aj knižnice pre aplikácie kompilované v starších verziách.
S príchodom novej verzie sa upravili aj názvy produktov a obchodné podmienky. Novo bol do ponuky zaradený produkt označený Red Hat Enterprise Linux Advance Platform, ktorý nahrádza verziu AS a je určený pre viacprocesorové servery. Za cenu jednej subskripcie je možné prevádzkovať neobmedzený počet virtuálnych strojov a naviac sú súčasťou tohto operačného systému produkty, ktoré podporujú clusterové riešenia (Cluster Suite) a zdieľanú storage (Global File System).
Ďalšou významnou zmenou sú úplne nové produkty pre Desktopy. Red Hat v minulosti podporoval len multilicenčné balíky. Od novej verzie 5 je tu možnosť zakúpiť jednu licenciu na Desktop v základnej variante alebo vo verzii MULTI OS, ktorá umožňuje konfigurovať až 4 virtuálne stroje.
Práve nové virtualizačné nástroje môžu významne ovplyvniť náklady spojené s prevádzkovaním firemnej IT infraštruktúry. V súčasnej dobe sa pohybuje priemerné vyťaženie serverov na úrovni 15 – 30 % – hlavne preto, že správcovia preferujú inštaláciu kľúčových aplikácii na nezávislé servery.
Pokiaľ využijeme virtuálne stroje, môžeme na jeden hardware inštalovať napríklad tri virtuálne stroje a prevádzkovať tu nezávisle tri aplikácie. V prípade potreby potom môžeme aj za prevádzky presúvať prevádzku aplikácie na iný hardware a máme tak vyriešený load balancing. Ďalšie využitie virtualizácie nájdeme v prostredí, kde prebieha vývoj, upgrade a testovanie aplikácií.
Častou otázkou je, či virtuálny stroj podporuje aj iný operačný systém. Výsledok závisí od typu použitého CPU. Pokiaľ je použitý procesor Intel VT alebo AMD Pacifica, nie je problém ani s inštaláciou Windows ako jedného z virtuálnych strojov.
Podpora verzie Red Hat Enterprise Linux 5 bude rovnako ako u ostatných verzií 7 rokov, teda minimálne do roku 2014. Spoločnosť Red Hat sa v rámci uvedenia zamerala na testovanie novej verzie na hardware rôznych výrobcov a je teda k dispozícii plná podpora operačného systému ako zo strany Red Hat, tak príslušného výrobcu hardwaru.
Nová verzia prináša revolučné zmeny. Viac funkcionality, významné finančné úspory a to ako na úrovni nákupu subskripcií tak hlavne na strane využitia existujúceho vybavenia zákazníkov.
Autor: servodata